Povežite se s nama

U fokusu

Nema tog zakona koji bi mogao iskorijeniti politiku licemjerja

Objavljeno:

- dana

Sjećate li se da vam je Čačić poručio da manje telefonirate, pa ćete imati za struju? Ili kad je rekao da se povlači iz politike? Licemjerje u politici do sad nitko nije uspio iskorijeniti.

Građani će 16. svibnja imati novu priliku izabrati ljude koji bi iduće četiri godine trebali voditi županije, gradove i općine, ali i donositi odluke u vijećima i županijskim skupštinama. Novost je što od ove godine imamo i novi Zakon o lokalnim izborima, a izmjene je Sabor donio u zadnji tren.

Novim Zakonom pooštravaju se uvjeti pod kojima birači i političke stranke smiju kandidirati osobe za članove predstavničkih tijela te za općinske načelnike, gradonačelnike, župane i njihove zamjenike.

Konkretno, više se ne mogu kandidirati oni koji imaju pravomoćne presude. Ipak, zahvaljujući HDZ-ovom amandmanu, iznimka su oni koji su osuđeni za kazneno djelo iz nehaja.

Klub HDZ-a predložio je, naime, da se ta zabrana ne odnosi na osobe koje su pravomoćno osuđene na kaznu zatvora za kaznena djela počinjena iz nehaja ako im je kazna zamijenjena radom za opće dobro ili uvjetnom osudom.

Licemjerna politika

Ipak, kandidati u Varaždinskoj županiji ne moraju se brinuti. Oni čiji sudski procesi traju godinama, poput, primjerice, varaždinskoga gradonačelnika Ivana Čehoka, nevini su sve dok im se ne dokaže suprotno, te ne podliježu Zakonu. Županu Radimiru Čačiću je pak uslijedila rehabilitacija nakon odsluženja kazne za izazivanje prometne nesreće. Pod uvjetom da počinitelj kaznenog djela nije ponovno osuđen zbog novoga kaznenog djela, rehabilitacija, naime, nastupa po sili zakona. Zato je bespredmetno razvlačiti taj slučaj, kao što je to uobičajeno na društvenim mrežama. Politika licemjerja je pak sasvim druga stvar i, nažalost, nema tog zakona koji bi je mogao suzbiti.

Zanimljivo je i da su Reformisti, unatoč svemu, glasali za zakon po kojem se Čačić prije četiri godine ne bi ni mogao kandidirati, s obzirom na to da je bio osuđen na zatvorsku kaznu, što nije uključeno u spomenuti amandman.

Sve to samo je dokaz političkog licemjerja te neučinkovitosti i sporosti hrvatskog pravosuđa.

– Djelo iz nehaja, dakle bez namjere da se djelo počini, ili nesreće, koje se uvijek mogu dogoditi ljudima bez njihove krivnje, ne može se izjednačavati s kaznenim djelima kojima se smišljeno nanosi šteta, prijevara, krađa, zloupotreba, nasilje i ostalo – kaže saborska zastupnica Reformista Natalija Martinčević.

Istina i je da se prometne nesreće ne mogu izjednačavati s drugim kaznenim djelima.

– Veći je problem da se za župana ponovno kandidira čovjek koji iza sebe ima propale tvrtke, sa svima je posvađan, a zbog egoizma nije u stanju donositi racionalne odluke. To se, nažalost, ne može riješiti zakonski, ali je pitanje morala, kojeg u Čačićevom slučaju nema – kaže HNS-ov saborski zastupnik Predrag Štromar.

HDZ-ov saborski zastupnik i kandidat za župana Anđelko Stričak kaže da se i osobno slaže s amandmanom vezanim za kazneno djelo iz nehaja. Međutim, spominje drugi problem.

Sposobni, a ne podobni

– Daleko veći problem su sudske nagodbe. Primjerice, Državno odvjetništvo podigne optužnicu i potom se u sudskom postupku s optuženikom nagodi. Bilo je čak takvih prijedloga nagodbi da ih ni sud nije htio potvrditi. Na taj način moguće je zaobići navedenu zakonodavnu inicijativu. Ta tema je također pitanje za pravosuđe, koje je, kao što je svima poznato, neovisno i nepristrano – kaže Stričak.

U ovim izmjenama Zakona nema drugih većih promjena, a zasad se na lokalnim izborima neće glasati preferencijalno, kao na parlamentarnima.

I HNS i Reformisti slažu se da bi takav način bio puno pošteniji i efikasniji jer bi ljudi imenom i prezimenom birali one koje žele da ih predstavljaju u općinskim i gradskim vijećima te u županijskim skupštinama.

Upravo je HNS dao takav zakonski prijedlog, koji bi ujedno vijećnike i zastupnike natjerao na veći angažman. Osim toga, više ne bi bilo bitno kojim redoslijedom stranke predlažu kandidate, pa bi to bila i prilika da se u vijećima i skupštinama nađe više sposobnih, a manje podobnih.

Sjećate li se da vam je Čačić poručio da manje telefonirate, pa ćete imati za struju?

Koliko je politika licemjerna, govore primjeri sami za sebe. Jedan takav je lik i djelo Radimira Čačića. Podsjetit ćemo samo na neke od njegovih izjava. Nakon nesreće u Mađarskoj Radimir Čačić najavio je da će se povući iz politike u slučaju osude na bezuvjetnu kaznu. – Ako me ne budu osudili na bezuvjetnu kaznu za nesreću u Mađarskoj, znači da je riječ o nehatu i onda se neću povlačiti. Ako me osude na bezuvjetnu kaznu, povući ću se – rekao je Čačić 2011. godine. Ali nije to učinio. Godinu dana kasnije odlučio se obračunati s građanima koji previše telefoniraju. – Malo manje koristite mobitele i imat ćete novac za struju – poručio je 2012. godine Čačić, koji je tada obnašao dužnost prvog potpredsjednika Vlade. – Još uvijek, i nakon poskupljenja struje, hrvatski građani plaćaju više mobitele nego struju. Dakle, smanjiti broj impulsa i malo manje pričati i imat ćemo 40 kuna za struju. Jedno je egzistencija, a drugo je razgovor na telefon – poručio je Čačić. Tri godine kasnije samouvjereno je rekao da županije treba ukinuti. – To su veliki potrošači novca, župani dnevno nemaju 15 minuta pravog posla – rekao je Čačić 2015. godine. Samo dvije godine kasnije kandidirao se za župana i pobijedio, a sad ide u utrku po novi mandat.

U fokusu

Na sjeveru zemlje policija oduzela više od 100 vozila, a među njima i Porsche Cayenne vrijedan oko 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU međimurska

Izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama 2019. policiji je omogućeno da privremeno ili trajno oduzme vozilo ljudima koji grubo krše prometne propise.

Prema podacima MUP-a u Hrvatskoj je od tada privremeno zaplijenjeno više od 1100 vozila, a čak 215 ih je trajno oduzeto višestrukim počiniteljima teških prometnih prekršaja.

Privremeno oduzeta vozila čuvaju se u prostorima policijskih uprava diljem zemlje. Troškove čuvanja snosi počinitelj. Trajnim oduzimanjem ona postaju vlasništvo države. Takvo vozilo može biti prodano, može biti dodijeljeno određenom tijelu državne uprave ili to vozilo može biti uništeno, saznaje se od MUP-a. Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Cilj te mjere je da se recidiviste odvrati od ponovnog počinjenja najtežih prometnih prekršaja. I struka smatra da to daje rezultate.

Provjerili smo kakva je situacija s oduzetim vozilima na području Policijske uprave varaždinske i Policijske uprave međimurske.

Na području Policijske uprave međimurske u razdoblju od 2019. do 2023. godine, sukladno spomenutoj odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukupno je oduzeto 38 vozila, dok je u 2023. godini oduzeto 12 vozila. Tijekom 2023. godine, od ukupno oduzetih 12 vozila, a radilo se o 11 osobnih automobila i jednom motociklu, trajno je oduzeto jedno vozilo, za četiri vozila još uvijek se čeka odluka suda. Sedam je vozila vraćeno vlasnicima. Za privremeno oduzeta vozila, a koja su nakon provedenog postupka vraćena vlasnicima, postupak je najmanje trajao dva mjeseca, a najduže 12 mjeseci.

Tijekom 2023. godine vozila su se oduzimala zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na samostalno upravljanje (četiri slučaja), upravljanje nakon ukidanja vozačke dozvole (četiri slučaja) i vožnje pod zabranom (tri slučaja).

– Ne postoji neka maraka vozila koja bi se izdvajala po brojnosti oduzimanja, dok je najvrjednije privremeno oduzeto motorno vozilo Porsche Cayenne, proizveden 2021. godine, vrijedan oko 100.000 eura. Spomenuti Porsche privremeno je oduzet u ožujku 2022. godine u Čakovcu od 28-godišnjeg vozača, koji je njime upravljao u vrijeme dok mu je zbog prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem nadležne policijske uprave ukinuta i oduzeta vozačka dozvola. Vozač je uhićen, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona sigurnosti prometa na cestama, doveden je dežurnom sucu Općinskog suda u Čakovcu, Prekršajni odjel. Nakon saslušanja sudac je 28-godišnjem vozaču odredio zadržavanje te je predan u varaždinski zatvor. Porsche Cayenne je nakon provedenog postupka vraćen vlasniku, konkretno jednoj od registriranih leasing kuća u Republici Hrvatskoj – pojasnili su za Regionalni tjednik iz PU međimurske.

Varaždinska županija

Od 2019. godine na području Policijske uprave varaždinske ukupno su 64 vozila oduzeta privremeno, a četiri trajno. Tijekom 2023. godine oduzeto je 36 vozila/osobnih vozila, od čega je sud u jednom slučaju donio odluku o trajnom oduzimanju vozila. U slučajevima privremenog oduzimanja vozila kao sredstva počinjenja prekršaja, sud je dužan donijeti odluku u roku od 15 dana.

Na području Policijske uprave varaždinske vozila su najčešće privremeno oduzeta od vozača koji su već najmanje dva puta pravomoćno kažnjeni za sljedeće prekršaje: upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, upravljanje prije stjecanja prava te upravljanje u vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Osam najtežih prekršaja

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja) koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

  1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,
  2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,
  3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,
  4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,
  5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,
  6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,
  7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,
  8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.
    Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Nastavite čitati

U fokusu

Bilić: Pozivam sve saborske zastupnike sa sjevera da radimo za interese ovoga kraja i ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatni vrtići, brza pruga i sigurnije ceste, razvoj varaždinskog aerodroma, domovi za starije, bolje obrazovanje i zdravstvo bez politike. To su prioriteti za koje ću se zalagati u ovom sazivu Sabora jer smatram da je to moja dužnost i obaveza, poručio je saborski zastupnik i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

Danas je održana konstituirajuća sjednica Hrvatskog sabora, a zastupnik Nezavisne platforme Sjever Dubravko Bilić poručuje da od svih saborskih zastupnika očekuje da se manje bave politikanstvom, a više projektima koje su predstavljali u programima svojih stranaka.

-Nažalost smo u zadnjih nekoliko saziva Sabora imali prilike gledati više besmislica i svađa, galame i sramotnih istupa, a manje konkretnih stvari. Stoga nikoga ne bi trebalo čuditi što ljudi ne da nemaju razumijevanja i interesa za politiku, nego osjećaju otpor – rekao je Bilić. Dodaje kako od svih saborskih zastupnika očekuje da se drže onoga za što su danas prisegnuli.

-Danas smo svi prisegnuli da ćemo svoju dužnost obnašati savjesno i odgovorno, da ćemo se držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te se zauzimati za napredak države. Očekujem od saborskih zastupnika, posebice onih sa sjevera Hrvatske, da se zajedno bavimo projektima u svrhu napretka, te da u ovom sazivu Sabora prioritet bude ono što ljudima ovdje stvarno treba. Stoga sve pozivam da radimo u interesu ovoga kraja i ljudi sa sjevera Hrvatske. Sjever više od dva desetljeća čeka Podravsku magistralu, zaobilaznice i brze ceste od Čakovca, preko Varaždina do Ivanca, čekamo brzu prugu… Čekamo i da nas netko ozbiljno shvati – rekao je Bilić. Na kraju ističe da od projekata za koje se zalagao u kampanji neće odustati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje