Povežite se s nama

Život i društvo

Kada su očekivanja previsoka, postaju izvor frustracija za roditelja, ali još više za dijete

Foto: Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Stručnjaci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ redovito se bave tematikama vezanim za djecu.

Obradili su i temu previsokih očekivanja od djece.

Svaki roditelj, sasvim prirodno, želi najbolje svom djetetu. Poželjno je poticati ga da iskoristi sve talente koje ima, da nauči davati sve od sebe, čak i kada se ne dogodi željeni rezultat.

Nažalost, prečesto je upravo rezultat isključivi cilj roditeljskih očekivanja. Roditeljsko „guranje“ može biti sasvim dobro za dijete, ukoliko su očekivanja realna. Roditelji koji dobro procjenjuju djetetove mogućnosti i želje (i uvaže ih), mogu biti pokretačka snaga u ostvarivanju djetetovih ambicija. Međutim, u praksi susrećemo roditelje koji silno žele da im dijete „postigne nešto“ bez obzira na to što su mu mogućnosti nedovoljne ili interesi sasvim drugačiji. Očekivanja o kojima se ovdje govori najčešće su ona vezana za školski ili sportski uspjeh.

Visoka očekivanja od djeteta (u skladu s njegovim mogućnostima) poželjna su i pomažu djetetu da se razvija, postiže uspjehe i živi zadovoljnije i ispunjenije. Kada su očekivanja previsoka, postaju izvor frustracija za roditelja, ali još više za samo dijete. U praksi to najčešće vidimo u situacijama kada roditelj određuje koju će školu dijete pohađati, bez obzira na njegove mogućnosti i želje. Slično je i kada se radi o sportskim postignućima – roditeljska očekivanja ponekad daleko nadmašuju ono što dijete može i/ili želi.

Linija između visokih i previsokih očekivanja nije oštra i jasna, zato je jako lako pogriješiti na ovom području. Ipak, o tome ovisi puno toga na planu djetetovih postignuća i općenitog zadovoljstva sobom i životom.

Koliko roditelji uopće trebaju sudjelovati u „postavljanju letvice“? 

U određenoj dobi djetetu je važna roditeljska pomoć i usmjeravanje u postavljanju ciljeva, koji su u skladu s realnim mogućnostima djeteta. Kao što postoje roditelji koji imaju prevelika očekivanja od djeteta, tako i sama djeca ponekad sebi nameću nerealne ciljeve. U ovakvim situacijama djetetu je nužna roditeljska pomoć.

Prema brojnim istraživanjima, roditeljska je uloga važnija od uloge svih drugih odraslih: 

  • Pokazujete li djetetu da vjerujete da može bolje (a da pritom ne umanjujete dosadašnja postignuća), dijete će se truditi više i lakše svladavati prepreke.
  • Vjerujete li da vaše dijete neće uspjeti, već ste ga dobrim dijelom usmjerili prema sve manjem trudu i nepovjerenju u samoga sebe.

Djeca uglavnom žele ugoditi roditeljima i dobiti od njih pohvalu, pa su na tom putu spremni dugo trpjeti pritisak koji roditelji (u dobroj namjeri) vrše na njih. Problem nastaje kada prevelika očekivanja, odnosno pritisak, traje predugo. Djeca koja su dugo izložena ovakvom stresu sklonija su razvijanju poteškoća na području mentalnog zdravlja, kao što su  anksioznost, depresivni poremećaji, promjene raspoloženja, poteškoće s učenjem. Konačan rezultat je daleko od očekivanog i ima dugoročno loše posljedice. 

Djeca se najviše trude kada im postavljeni zadaci (na bilo kojem školskom ili životnom području) nisu ni preteški ni prelagani, odnosno kada shvate da je rezultat moguće postići uz ulaganje truda. 

Smatrate li da imate prevelika očekivanja od svog djeteta? O znakovima koji na to upućuju govorit ćemo sljedeći put.

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Život i društvo

Proslavili Praznik rada i ispratili voćanske branitelje na hod do Vukovara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svetom misom kod kapelice sv. Josipa u zaseoku Kraljsko/Martani u Donjoj Voći mještani Općine Donja Voća odali počast bratu, sinu, suborcu i sumještaninu Josipu Martan, ali prisjetili se i svih poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koji su dali svoje živote za ono u što su vjerovali.

Nakon mise, za sve sumještane, Udruga branitelja „Voća“ organizirala druženje i podjelu graha na Sportskom Parku Hrvatskih branitelja u Donjoj Voći. Zajedničkim druženjem mještani su obilježili Praznik rada, ali i ispraćaj voćanskih branitelja koji su krenuli pješke put Vukovara.

Ovim zahtjevnim pothvatom odaju počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec poginulima u Domovinskom ratu, to više što je i njihov rođak Josip Martan, pripadnik Specijalne policije PU varaždinske „Roda“, i sam smrtno stradao 1991. godine u Hrvatskoj Kostajnici.

Tom prilikom, načelnica Općine Donja Voća Kočet staknula je sljedeće: „Naša obaveza je da nove generacije ne zaborave njihovu žrtvu, trud i suze jer nemamo se pravo kititi ordenjem prošlosti ako ne djelujemo sada za budućnost i zajedno težimo istom cilju za koji su se svi oni borili. Stoga, težimo svi zajedno da kreiramo zajednicu u kojoj nitko nije manje vrijedan, zaboravljen i potlačen jer je drugačiji. Dužni smo im to, svi zajedno. Danas poneki olako daju savjete koje ni sami ne bi prihvatili. Drže prodike bez imalo odgovornosti, a da i sami ne rade to isto. Licemjerno i ravnodušno! Neka nam naši sumještani, Slavko i Marijan Martan, budu vodilja da krenete od sebe i da svojim dijelima pokažete kako bi se i drugi trebali ponašati. Naši dragi Marijan i Slavko Martan, na ponos svih nas, sutra kreću na put od Ivanca do Vukovara i time će odati počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec. Neka ih na tom putu prati Božji blagoslov!“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje