Povežite se s nama

Novosti

Lapaine tužbom od Republike Hrvatske traži 1,6 milijuna kn

Objavljeno:

- dana

Varaždinski javni ovršitelj tvrdi da mu je hrvatska država povrijedila pravo na rad

Naknadu od 1,6 milijuna Lapaine traži na ime osiguranja uvjeta za rad kao javnog ovršitelja koje država – ukida.

Marko Lapaine, bivši varaždinski odvjetnik, prvi je hrvatski javni ovršitelj koji je podnio tužbu protiv Republike Hrvatske radi utvrđivanja povrede prava na rad, prava na osobnosti te naknadu štete. 

Zbog odgode početka rada javnoovršiteljske službe, odnosno otvorene nakane vladajućih da se ukine, Lapaine na varaždinskom Općinskom sudu traži naknadu od 1,6 milijuna kuna na ime osiguranja uvjeta za dobivanje dozvole za rad, što uključuje osiguranje prostornih, tehničkih i drugih uvjeta.

Miljenić i klijenti

Prva tužba nesuđenog javnog ovršitelja protiv RH, kojih bi moglo biti sedamdesetak ukoliko se svi odluče za tužbe, bit će dostavljena na odgovor Republici Hrvatskoj putem Ureda predsjednika RH kako bi i Ivo Josipović bio informiran o svim protuustavnim i protuzakonitim aktivnostima službenih i odgovornih osoba u pravnim osobama. 
 
U prvom redu odnosi se to na ministra pravosuđa Orsata Miljenića, kojeg u Hrvatskoj udruzi javnih ovršitelja (HUJO) prozivaju (i) zbog sukoba interesa. Naime, Miljenić je kao odvjetnik provodio ovrhe za velike poslovne sustave poput VIP-a i HPB-a, a među klijentima je imao i EPH, moćnu medijsku kuću koja mu je bitna potpora u nakani ukidanja javnih ovršitelja koji su opasnost za velike neplatiše i odvjetničke urede, a ne za građane. Ti uredi, dobrim dijelom zahvaljujući upravo ovrhama, godišnje prihoduju nekoliko desetaka milijuna kuna, pri čemu je vodeći među njima lani ostvario dobit od čak 16 milijuna kuna uz prihod nešto manji od 50 milijuna kuna!

Što ide u Bruxelles

Upravo veličina prihoda i zarade pojedinih odvjetnika, smatraju u HUJO-u, najbolje govore kome smetaju javni ovršitelji koji su u dobrom dijelu Europe, uključujući Srbiju i još neke zemlje bivše savezne države, uobičajena služba za provođenja ovrha, dok odvjetnici zastupaju stranke na sudu i rade druge pravne poslove, a javni bilježnici rješavaju nesporne svari.
 
– Ministar pravosuđa neistinito je javnosti predstavio dopis potpredsjednice Europske komisije Viviane Reding iz svibnja kada je u medijskim istupima rekao da je dobio suglasnost za svoj sustav ovrhe, prema kojem bi ovrhu provodili odvjetnici, a manjim djelom bilježnici – upozorio je Lapaine prilikom predstavljanja aktivnosti koje poduzima HUJO.
 
Među potonjima izdvaja se kaznena prijava USKOK-u protiv ministra zbog zoluporabe položaja i ovlasti.

Ovršitelji dvoje o podacima ministra

Na početku dopisa Miljeniću potpredsjednica EK izražava zadovoljstvo time što je Hrvatska napravila „ozbiljnu analizu sadašnje situacije i predložila održiva rješenja izmjena putem izmjene Ovršnog zakona i Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima“. Međutim, Viviane Reding upozorava ministra da bi njegova procjena utjecaja reforme ovršnog sustava trebala biti „podržana opsežnim statističkim podacima o duljini ovršnih postupaka i broju ovršnih postupaka u tijeku“.
 
– Na temelju ovoga smatramo da ministar nije dobio suglasnost, a sumnjamo i u podatke koje je dostavio EK. Naime, vjerujemo da su dostavljeni nepotpuni podaci o ovrhama u Hrvatskoj. Stoga je HUJO podnio zahtjev Ministarstvu pravosuđa za uvid u dopis EK, a svim općinskim i trgovačkim sudovima za pristup podacima potrebnim za izradu statističkih analiza koje traži EK – naglasio je Lapaine.
Da bi ih upoznali sa svojim viđenjem sustava ovrha, HUJO je u Bruxelles uputio zamolbu za izravan susret čelnika EK s predstavnicima javnih ovršitelja.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje