Povežite se s nama

Međimurje

Siniša Radiković, direktor Pre-koma: „Čak dvije trećine otpada ne postaju smeće i ne završavaju na deponiju!“

Objavljeno:

- dana

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je preliminarne podatke o odvajanju komunalnog otpada za sve gradove i općine u Hrvatskoj za 2020. godinu. Prema objavljenim podacima, Gradsko komunalno poduzeće Pre-kom zadržalo je lidersku poziciju po odvojenom prikupljanju otpada. Naime, svih 12 jedinica lokalne samouprave okupljenih oko Pre-koma nalazi se unutar 15 najboljih gradova i općina u Hrvatskoj.

Najbolji rezultat ostvarila je Općina Belica s gotovo nevjerojatnih 79,76 posto odvojeno prikupljenog otpada. Slijede je Grad Prelog sa 70,98 posto i Općina Dekanovec sa 65,11 posto. Gleda li se prosjek na razini cijele Pre-komove grupacije, on iznosi visokih 65,29 posto.

Unatoč rastu ukupnih količina u 2020. godini, najviše su rasle količine korisnog otpada

– Jako sam zadovoljan ostvarenim rezultatima. Ovime smo samo potvrdili da se višegodišnji kontinuirani rad na edukaciji stanovništva, počevši od onih najmlađih u dječjim vrtićima, kao i ulaganje u moderniziranje opreme i infrastrukture mora isplatiti. Građani se odgovorno ponašaju prema odvajanju otpada – rekao nam je na početku razgovora Siniša Radiković, direktor Pre-koma.

Ono što posebno veseli, ali i potvrđuje tvrdnju da otpad nije problem ako se zna kako racionalno s njime gospodariti, činjenica je da je unatoč rastu ukupnih količina u 2020. godini, najviše su rasle količine korisnog otpada.

– Naime, količina odvojeno prikupljenog otpada je porasla za visokih 1200 tona što je čak osam puta više od rasta ukupne količine otpada u 2020. godini. Pre-kom godišnje prikupi oko 10.000 tona smeća, a tek oko 3500 tona moramo deponirati. Preostali dio, dakle oko 65 posto otpada spada u kategoriju korisnog što znači da ulazi u postupak reciklaže i ponovne uporabe – pojašnjava Radiković.

Pre-kom je sa svojim vlasnicima – Gradom Prelogom te općinama Kotoribom, Donjom Dubravom, Donjim Vidovcem, Svetom Marijom, Donjim Kraljevcem, Goričanom, Belicom, Dekanovcem, Domašincem, Martijancem i Podturnom – među prvima u Hrvatskoj započeo s odvojenim prikupljanjem otpada. Veliki novac se ulagao u kupnju opreme i gradnju postrojenja, a maksimalno se pritom koriste mogućnosti koje nude fondovi Europske unije i natječaji hrvatskih institucija. Samo u ovome trenutku Pre-kom provodi EU projekte vrijedne više od 15 milijuna kuna, od kojih je oko 10 milijuna kuna bespovratnih.

– Čak četiri milijuna kuna vrijedan je projekt putem kojih smo kupili plastične spremnike za svoje korisnike. Riječ je o oko 22.500 kanti koje ćemo podijeliti domaćinstvima, koje nam u narednim godinama jamče da ćemo imati još bolje rezultate u odvojenom prikupljanju otpada. Naime, pokazalo se da plastične vreće nisu najsretnije rješenje, a upravo kante daju najbolje rezultate. Također, oko 11 milijuna kuna je uloženo u gradnju reciklažnog dvorišta za građevinski otpad, modernizaciju kompostane, kupnju komunalnih kamiona i druge opreme. Na taj smo način ostvarili glavne preduvjete za postizanje najboljih rezultata u Hrvatskoj, a pritom nismo opteretili proračune Grada Preloga i općina, odnosno u konačnici naših građana – govori Radiković te dodaje:

– Odvojeno prikupljanje otpada je skuplje, jer iziskuje veći angažman, više ljudi, brojniju opremu i veće kapacitete te upravo stoga nastojimo maksimalno koristiti vanjske izvore financiranja da bismo rasteretili naše korisnike.

Unatoč sjajnim rezultatima, Pre-kom ne misli na ovome stati. Stoga je usvojena međunarodna Zero waste strategija kojom su definirani ciljevi u gospodarenju otpadom koji će se nastojati realizirati najkasnije do 2025. godine.

– Želja nam je odvojenim prikupljanjem otpada izdvojiti do 75 posto korisnog otpada koje će se obraditi i oporabiti. Time bismo tek četvrtinu od ukupne količine morali deponirati. Također, cilj nam je smanjenje količine odloženog miješanog komunalnog otpada sa sadašnjih 70 kilograma po stanovniku godišnje na 60 kilograma godišnje po stanovniku do 2025. godine – otkriva Radiković.

Neki od ciljeva zapisani u Zero waste strategiji su blizu realizacije. Naime, prema sadašnjim planovima, korisnicima Pre-komovih usluga uskoro će na raspolaganju biti i reciklažno dvorište za građevinski otpad.

– Vjerujemo da ćemo do kraja ove godine reciklažno dvorište za građevinski otpad pustiti u rad. Već smo dobili uporabnu dozvolu, nabavili dio mehanizacije, a do kraja listopada trebaju nam doći još dva stroja. Paralelno radimo na dobivanju i preostalih dozvola i rješenja. Reciklažno dvorište za građevinski otpad bit će nova dodana vrijednost za cijeli Pre-kom i sve korisnike naših usluga. Također, puštanjem u rad riješit ćemo probleme s gomilanjem građevinskog otpada koji stvara brojne probleme i vrlo često završava u prirodi na divljim odlagalištima. Njegovom oporabom dobit ćemo kvalitetnu sirovinu koja ima mnogobrojne primjene – zaključio je direktor Radiković.

Država izmijenila kriterije i neće kažnjavati najuspješnije

Za razliku od Pre-komovih korisnika, velika većina drugih gradova i općina suočena je s vrlo niskim postocima odvojenog prikupljenog otpada. Da bi se jedinice lokalne samouprave prisilile na bolje rezultate, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izdao je rješenja o plaćanju poticajnih naknada koju gradovi i općine moraju plaćati sukladno Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom. Riječ je o mjeri kojom se jedinice lokalne samouprave želi potaknuti da smanjuju količine miješanog komunalnog otpada. Fond je za 2019. gradovima i općinama fakturirao čak 46,9 milijuna kuna. Najviše mora platiti Grad Zagreb, čak 8,8 milijuna kuna. Grad Split plaća penale u visini od 3,2 milijuna, a Grad Rijeka 1,6 milijuna kuna.

Uredba, koja uskoro postaje zakonska obveza, propisuje smanjenje miješanoga komunalnog otpada za čak 20 posto u odnosu na količine iz 2015. godine. Na nepravednost takve odluke žalili su se oni najuspješniji, među prvima upravo Pre-kom. Naime, gradovima i općinama koji su započeli s tek nekoliko postotaka odvojenog prikupljanja lakše je ostvariti rast od 20 posto u odnosu na gradove koji su u tome trenutku već bili na 40, 50 ili više posto, kao što je u trenutku donošenja Uredbe bio slučaj s Pre-komovim klijentima.

Nakon višemjesečnih ukazivanja na nepravednost Uredbe, ipak je pronađeno pravednije rješenje. Država je izmijenila kriterije pa iznos poticajne naknade za smanjenje količine miješanoga komunalnog otpada za jedinicu lokalne sa,mouprave iznosi nula kuna ako je stopa odvojenog prikupljanja za 2019. na 44 posto ili više, za 2020. na 52 posto ili više, za 2021. godinu na 56, a za 2022. na 60 posto ili više.

– Naš najniži rezultat za 2020. godinu iznosi 55,33 posto stoga nitko neće trebati plaćati penale – zaključuje direktor Radiković.

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje