Povežite se s nama

Međimurje

Započeo projekt „Celijakija i pridružene autoimune bolesti“: ukazali na važnost rane dijagnoze

Objavljeno:

- dana

Udruga oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske započela je novi projekt „Celijakija i pridružene autoimune bolesti“, a sufinancira ga Međimurska županija.

Projektom se želi upozoriti na celijakiju, odnosno glutensku enteropatiju kao vrlo ozbiljnu bolest ako se ne prepozna na vrijeme te ukazati na povezanost celijakije s drugim autoimunim bolestima.

Osim članova obitelji, i određene skupine ljudi imaju povećan rizik za razvoj celijakije.

Najvažnija rizična skupina su oboljeli od neke druge autoimune bolesti, kao što su dijabetes tip 1, autoimune bolesti štitnjače, autoimune bolesti jetre, sindrom Down, sindrom Turner i slično, pa se u ovim skupinama bolesnika također savjetuje biti na oprezu zbog moguće celijakije.

Predavanja

U sklopu projekta „Celijakija i pridružene autoimune bolesti“ 9. srpnja u dvorani za društvene djelatnosti Općine Strahoninec stručnjaci iz polja celijakije, psihologije i nutricionizma održali su tri predavanja kojima su bile obuhvaćene najvažnije teme vezane uz osobe oboljele od autoimunih bolesti.

Igor Šegović, dr. med., spec. ped., supspec. gastroenterolog i v.d. ravnatelja ŽB Čakovec prisutnima je govorio o celijakiji ili glutenskoj enteropatiji, autoimunoj kroničnoj bolesti, i povezanosti celijakije s drugim autoimunim bolestima, njihovim simptomima, kako ih prepoznati te samom liječenju.

Naglasio je također da u konačnici sve bolesti započinju u crijevima te je ukazao na važnost dosljednog pridržavanja striktne prehrane bez glutena.

Tihana Đumić, mag. psych., govorila je o psihološkim i psihosocijalnim aspektima glutenske enteropatije.

Istaknula je također da je to područje u preuskoj mjeri obuhvaćeno i vrlo rijetko prezentirano javnosti te se u manjoj mjeri istražuje od drugih, očitijih simptoma vezanih uz ovu kompleksnu i još uvijek nedovoljno poznatu bolest.

Davor Hostić, dipl. ing. preh. teh., univ. spec. nutr., započeo je svoje izlaganje poučnom izrekom Hipokrata „Neka hrana bude tvoj lijek, a lijek neka bude tvoja hrana!“ Sudionike je upoznao s pravilnom, nutritivno vrijednom prehranom bez glutena koja je jedini lijek za oboljele od celijakije, ali i pridonosi općem stanju oboljelih od drugih autoimunih bolesti.

Naglasio je da pravilna prehrana kod osoba oboljelih od autoimunih bolesti mora sadržavati što više prirodnih namirnica, a manje procesuirane hrane.

Knjižica s receptima

Sva tri izlaganja bila su izuzetno edukativna i zanimljiva, a svi sudionici su saznali nove informacije koje će im pomoći da se lakše nose sa svojim autoimunim bolestima.

Njihovo je mišljenje da nakon postavljanja dijagnoze treba u liječenje uključiti psihologa i nutricionista, uz čiju bi se pomoć osobe lakše nosile sa simptomima, a samim time imale i bolju kvalitetu života.

U projektu su sudjelovale osobe oboljele od dijabetesa tip 1 te osobe oboljele od autoimune bolesti štitnjače koji su i pristupili testiranju na celijakiju testovima Celiac BIOCARD profesional.

Testiranje je vodila članica Udruge oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske Đurđica Baksa Aslani, prvostupnica sestrinstva.

U sklopu projekta je izdana i predstavljena knjižica s receptima „Prirodni namazi bez glutena“, a svi prisutni isprobali su namaze pripremljene od namirnica koje prirodno ne sadrže gluten i jednostavni su za pripremu.

Recepte za knjižicu izradile su članice Udruge Đurđica Baksa Aslani i Lucija Kalšan.

Voditeljica projekta je predsjednica Udruge oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske Marija Goričanec.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje