Povežite se s nama

U fokusu

Ivkom kažnjen zbog varaždinskog smeća, no Batinić odbija podići rampu u Jerovcu!

Objavljeno:

- dana

U Gradu Ivancu ogorčeni su visokim novčanim kaznama koje je ovih dana dobila njihova komunalna tvrtka Ivkom d.d. radi odbijanja preuzimanja miješanog komunalnog otpada s područja grada Varaždina i 14 okolnih gradova i općina na odlagalište u Jerovcu.

Štoviše, u priopćenju odaslanom medijima ističu da se na Grad i spomenutu tvrtku i dalje nastavljaju pritisci, te da su već „dobili karakter političke i financijske presije bez presedana“!

Potvrđuje to i podatak da su – upravo onako kako su pojedini dobro obaviješteni mediji najavili nakon nedavnog sastanka varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja (SDP) s ministrom zaštite okoliša i održivog razvoja Tomislavom Ćorićem (HDZ) radi rješavanja problema varaždinskog smeća – Ivkomu d.d. stigle rigorozne novčane sankcije.

U nastavku priopćenje Grada Ivanca donosimo u cijelosti:

I političkim analfabetima jasno je da je penalizacija uslijedila kao kazna zbog neposluha, točnije zbog odbijanja da Ivanec provede naredbu (usput rečeno, nezakonitu!) Ministarstva zaštite okoliša i održivog razvoja po kojoj bi se na odlagalištu u Jerovcu počele odlagati tisuće tona miješanog komunalnog otpada iz 15 gradova i općina Varaždinske županije.

Politički akteri koji stoje iza ovog scenarija, a koji sa sastanka u Zagrebu nisu propustili, kao odgovornog, prozvati ivanečkog gradonačelnika Milorada Batinića koji je odbio soluciju da upravo Grad Ivanec sa svojim odlagalištem u Jerovcu bude mjesto gdje će se sada konačno rješavati problem varaždinskog smeća opterećenog dugogodišnjim aferama i sudskim postupcima, svoju su najavu „o sankcijama koje slijede Ivancu“ i ispunili.

Ivkomu d.d. 100.000, direktoru Ivkoma 25.000 kuna kazne!

Dakle, nepuna dva tjedna nakon sastanka u Ćorićevu ministarstvu, Ivkom je rigorozno novčano penaliziran.

Budući da deponijem u Jerovcu upravlja Ivkom d.d. (komu je Grad Ivanec ugovorom dodijelio pravo građenja u svrhu sanacije odlagališta), inspektor zaštite okoliša Robert Rocek je Ivkomu d.d. izrekao kaznu od 100.000, a direktoru Ivkoma Edi Rajhu od 25.000 kuna!

To nije sve. Uz novčane kazne, Ivkomu d.d. je inspektor poslao i rješenje kojim mu  naređuje da u roku od 8 dana na odlagalištu u Jerovcu mora početi preuzimati otpad iz Varaždina, Varaždinskih Toplica, Beretinca, Cestice, Gornjeg Kneginca, Petrijanca, Sračinca, Trnovca Bartolovečkog, Vinice, Vidovca, Jalžabeta, Svetog Ilije, Svetog Đurđa te iz Malog i Velikog Bukovca.

Kako na ovakvu situaciju gleda gradonačelnik Ivanca M. Batinić, aktualni predsjednik Skupštine Ivkoma d.d.?

– Ne pada mi na pamet otvoriti rampu na jerovečkom deponiju za ijednu kantu tuđeg smeća, a kamoli za tisuće tona otpada iz drugih 15 gradova i općina! Poručujem političkim akterima koji stoje iza ovoga: Rampa u Jerovcu za tuđi otpad ostaje spuštena! – kategoričan je Batinić.

Takav stav argumentira nizom dokumenata iz kojih proizlazi da doista ne postoji zakonska osnova temeljem kojeg bi ičije smeće, osim iz 6 JLS-ova ivanečkoga kraja, moglo u Jerovec.

Batinić: Kazne su rezultat političkog pritiska!

Riječ je o dokumentima koje su pravne službe Grada Ivanca i Ivkoma d.d. izvadile iz arhiva (riječ je o brojnim ugovorima, studijama, projektima, planovima, elaboratima, planovima gospodarenja otpadom, o Dinamici zatvaranja odlagališta neopasnog otpada na području RH, o dozvoli za gospodarenje otpadom i dr.) i iz svih njih jasno se iščitava da u Jerovcu nikad nije bila predviđena, a ni planirana mogućnost prihvata smeća iz drugih JLS-ova.

– U kontekstu svih događanja oko problematike tzv. varaždinskog smeća, smatram da su kazne izrečene Ivkomu i njegovu direktoru kao i naredba o tome da se Jerovec mora otvoriti za varaždinsko smeće donesene pod političkim pritiskom. Najavljujem pravnu bitku jer ovakva ucjena i prisila na tvrtku Ivkom, na Grad Ivanec i na nezavisnog gradonačelnika koji je izabran demokratskom voljom većine građana, sramota je i za državu koja se kiti epitetom pravne, kao i za moralni integritet političkih aktera koji stoje iza ove priče – oštar je Batinić te napominje da su već pokrenuti odgovarajući postupci u cilju zaštite interesa građana, Grada i Ivkoma.

Također, Batinić smatra da je pitanje odlaganja otpada u Jerovcu – a pogotovo kad je riječ o golemim količinama varaždinskog smeća uz koje se vežu afere s kriminalnim predznakom i sudski postupci – isuviše važna tema a da bi o tome odlučivale i sudbinu građana na terenu s pozicija moći krojile elite koje s Ivancem i Jerovcem nemaju nikakve veze.

Sramotna demonstracija moći

-Čudi me da gradonačelnik Varaždina smatra da je sasvim u redu problem vlastitog smeća riješiti tako da ga, u najdoslovnijem smislu te riječi, prebaciš „preko plota“, susjedima u Ivanec, pa neka se oni pobrinu za njega! Isto tako, griješe svi oni koji misle da im komfor ministarske fotelje daje za pravo da s visine svoje političke pozicije demonstriraju moć na način da jednim potezom pera i političkim imperativom određuju sudbinu ljudi na terenu, a da istovremeno te iste građane nitko o tome ništa ne pita – poručuje ivanečki gradonačelnik te nastavlja:

– Građani koji žive u Jerovcu, Dubravcu i okolici već niz godina trpe zbog „suživota“ sa smećem (smanjena vrijednost nekretnina, umanjena kvaliteta života i sl.) i jedva smo s njima dogovorili krhki mir i razumijevanje temeljeno na dogovoru da će se Jerovec zatvoriti odmah nakon otvaranja Regionalnog odlagališta u Piškornici (a koje je trebalo biti otvoreno još prije nekoliko godina). Odakle vam pravo da sada kršite sve potpisane ugovore, studije i planove i uznemirujete ih najavom dovoza golemih količina vanjskog otpada, da dižete tenzije i proizvodite loše raspoloženje među narodom? Sve vas, koji ste hrabri pred mikrofonima i pred TV kamerama, a koji problem varaždinskog smeća (nakon tolikih godina u kojima ste mogli, ali ga niste riješili) sada prebacujete nama, pozivam vas da dođete u Jerovec, da stanete pred građane i da njima date racionalno objašnjenje za pritisak koji vršite! A što se tiče stava izvršne vlasti Grada Ivanca kao i svih stranaka koje sudjeluju u radu Gradskog vijeća, građanima poručujem da mogu biti mirni. Rampa u Jerovcu ostaje spuštena i nikakve kazne, prijetnje i ucjene to neće promijeniti – zaključuje M. Batinić.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje