Povežite se s nama

Kultura

Odličan odaziv na književno-etnografske online radionice za djecu

Objavljeno:

- dana

U veljači tekuće godine počela je provedba projekta „KultOFF-KultON“: Tradicijska kultura u online okruženju, kojeg je nositelj Centar tradicijske kulture Varaždin, a projektni partneri su udruga SVIMA iz Zagreba i  Umjetnička organizacija Kerekesh teatar.

Udruga SVIMA je kao partnerska organizacija primarno osmislila i izvodi Književno-etnografske radionice za djecu s voditeljicom Juliette Janušić, profesoricom kroatistike, iskusnom nastavnicom i kreativnom edukatoricom.

 Tako je od početka provedbe projekta održano 18 Književno-etnografskih radionica, podijeljenih u četiri različite podaktivnosti, u kojima je sudjelovalo 70-ero djece, uglavnom učenika i učenica škola iz rubnih dijelova Varaždinske županije (OŠ Bisag i OŠ Klenovnik) te dio učenika varaždinske 1. OŠ i varaždinske 7. OŠ.

Oni najmlađi sudjelovali su u podaktivnosti Online participativnog čitanja odabranih slikovnica s elementima tradicijske kulture i dramatizaciji, u kojoj su u tri online susreta čitali zanimljivo ilustrirane slikovnice naše poznate suvremene književnice za djecu Silvije Šesto, u kojima se tradicijski elementi provlače što u sadržaju što u jeziku i stilu autoričina izražavanja, a na što je voditeljica radionice u vođenom razgovoru s djecom ukazivala te dodatno scenografijom i atraktivnim primjerima ilustrirala tradicijski život i vrijednosti, uvijek radionicu završivši narodnom poslovicom i fotografijom nekog tradicijskog/folklornog detalja.

Mali sudionici radionice bili su aktivno uključeni i u dramatizaciju pojedine scene iz prethodno pročitane slikovnice. Atraktivnosti ove radionice pridonijela je i profesionalna tehnička podrška prilikom svakog susreta na platformi Zoom, jer su djeca mogla uživati i u ilustracijama iz slikovnica u uvećanom formatu.

Djeca starijeg uzrasta uključila su se u Online participativno čitanje kratkih priča s elementima tradicijske kulture uz oblikovanje sličnih tekstova i objavljivanje e-zbirke priča, podaktivnost koja se nastavlja i sljedeće školske godine kad će biti održano predstavljanje zajedničke elektroničke publikacije s tekstovima priča svih sudionika radionice. U ovoj su radionici čitane realistične priče s elementima tradicijske kulture (Srce od licitara, Kako je guščarica Janica dospjela u školu,

Njihovo janje, Brđanin Marko), manje znana djela Ivane Brlić-Mažuranić. Voditeljica je djecu upućivala na elemente tradicijske kulture u sadržaju te u jeziku i stilu, ali i na strukturu priča, kako bi se djeca što bolje  pripremila za pisanje svojih priča. Poticano je uspoređivanje nekadašnje dječje igre i načina života s onim suvremenim, o čemu su djeca u konačnici i pisala.

Čitanje je uvijek bilo praćeno prezentacijom sa slikovnim prilozima i pojašnjenima.

Sklonije poeziji njihove su učiteljice uključile u Aktivnost participativnog stvaranja zajedničke lirske pjesme s elementima tradicijske kulture i objavljivanje zajedničke e-zbirke poezije, u kojoj su se učenici iz tri osnovne škole zabavljali zajedničkim osmišljavanjem stihova na zadane teme, prema metodi collaborative poetry.

Voditeljica ih je svaki put uvodno pripremila čitanjem i interpretiranjem usmenih lirskih pjesama, ali i ilustrativnim etnografskim zanimljivostima. U jednom od susreta voditelj tamburaškog orkestra Centra tradicijske kulture Varaždin, Tibor Bün predstavio im je tradicijsku glazbu, a glazbenim prilogom je i završen ovaj zanimljiv niz od pet radionica, nakon kojeg slijedi samo predstavljanje elektroničke zbirke poezije u kojoj će se naći i zajedničke, ali i pojedinačne lirske pjesme polaznika koje su dodatno slali voditeljici e-poštom.

Posebna vrijednost ove podaktivnosti bilo je ne samo (među)školsko nego i međuvršnjačko sudjelovanje djece različite dobi (peti i osmi razredi), koja su se odlično nadopunjavala i radila zajedno.

Nekima od njih je upravo ta mogućnost upoznavanja i sudjelovanja u radionici s djecom iz drugih škola bilo važna motivacija za uključivanje u  projekt.

Dio starije djece odabrao je podaktivnost Online participativna kreativna radionica tradicijski/suvremeni zidnjaci i objavljivanje zajedničke e-slikovnice sa zidnjacima. Polaznici su upoznati sa zidnjacima, ukrasnim vezenim kuhinjskim krpama, prikazu života i stereotipnim natpisima izvezenim na njima. Nakon usporedbe sa suvremenim reklamnim sloganima, narodnim poslovicama i aforizmima u stripovima, polaznici su osmišljavali svoje natpise primjerene aktualnom pandemijskom kontekstu.

Svaki je polaznik svoj suvremeni zidnjak ukrasio likovnom tehnikom po izboru, odnosno u odgovarajućem digitalnom programu, a nastali će radovi biti objavljeni u zajedničkoj e-publikaciji.

Udruga SVIMA svoj je prilog dala i u projektnoj aktivnosti za djecu naslovljenoj Dječji umjetnički projekt „Zajedno producirajmo online predstavu s motivima tradicijske kulture“ voditeljice Barbare Rocco, glumice i dramske pedagoginje.

Tako je Juliette Janušić održala interdisciplinaran webinar Motivi tradicijske kulture u izražavanju: mogućnosti  inkorporiranja/umetanja jednostavnih/malih usmenih književnih oblika, tj. usmene/narodne književnosti u scenarij buduće online predstave i polaznicima predstavila izbor narodnih izreka i poslovica.

Osim toga, unutar projektne aktivnosti za odrasle Od viđenog u filmu do vlastitih dizajnersko-kulinarskih kreacija voditeljice Jelene Džepine, SVIMA je dosad održala dva filmska interdisciplinarna webinara pod naslovom „Igrani filmovi i serije kao čuvari tradicije“: folklor/elementi tradicijske kulture u umjetnički vrijednim europskim i hrvatskim cjelovečernjim igranim filmovima te najboljim hrvatskim igranim televizijskim serijama.

Valja reći kako su se Književno-etnografske radionice udruge SVIMA unutar projekta „KultOFF-KultON“: Tradicijska kultura u online okruženju pokazale odlično prihvaćenima, zanimljivim i poticajnim aktivnostima za djecu, posebice u aktualnom pandemijskom kontekstu kad su djeci nedostajale raznovrsne izvannastavne aktivnosti, kao što su im uvijek dobrodošli drukčiji sadržaji i pristupi kakvi se nude u projektima organizacija civilnog društva kakav je ovaj.

Napominjemo kako s provedbom nastavljamo sljedeće školske/nastavne godine, jer projekt traje do kraja kalendarske godine 2021.

Udruga SVIMA kao partnerska organizacija u projektu KultOFF-KultON: Tradicijska kultura u online okruženju dosad je održala 18 online participativnih radionica i 3 webinara.

Sijedeća na rasporedu je Književno- etnografska radionica za djecu, „Online participativno čitanje odabranih slikovnica s elementima tradicijske kulture i  dramatizacija“ (djeca od  5 do  9) u petak, 3. rujna s početkom u 18 sati, voditeljica radionica je Juliette Janušić, iz udruge SVIMA

Link za besplatnu online radionicu je OVDJE

Ovim putem pozivaju sve sudionike da se priključe i ostalim radionicama koje su pripremili za njih, a sve detaljnije informacije možete pronaći na www.ctk-varazdin.hr ili na FCB stranici Centra tradicijske kulture

Projekt  je sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020.) u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Umjetnost i kultura online“ (referentni broj Poziva: UP.02.1.1.14). Ukupna vrijednost projekta iznosi 382.279,13 kn, dok je razdoblje sprovedbe projekta veljača-prosinac 2021.

Osnovni  cilj projekta je unaprijediti pristup suvremenim kulturno-umjetničkim sadržajima iz područja tradicijskekulture osobama starijim od 54 godina i djeci od 5 -14 godina iz Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Međimurske županije kako bi se pridonijelo njihovom socijalnom uključivanju i smanjenju izoliranosti u okolnostima aktualne pandemije bolesti COVID-19

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje