Povežite se s nama

U fokusu

Štromar otkrio: sudbina Varteksa je u rukama Zagrebačke banke

Objavljeno:

- dana

ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA TRAŽI DA VLADA POMOGNE VARTEKSU

U sljedećih nekoliko tjedana, najkasnije za 45 dana bit će poznata konačna sudbina tekstilne tvrtke Varteks i njezinih 2.100 zaposlenika.

U tom roku se, pojednostavljeno rečeno, država, HBOR i poslovne banke trebaju dogovoriti hoće li i na koji način biti riješen dug Varteksa, koji iznosi oko 550 milijuna kuna. I dok se od toga oko 100 milijuna kuna odnosi na “tekuće” obveze, oko 140 milijuna Varteks je dužan državi, a oko 260 milijuna kuna poslovnim bankama.

Hoće li predstečajna nagodba uspjeti ponajprije ovisi o Zagrebačkoj banci, kojoj je Varteks dužan 113 milijuna kuna. Otkrio je to varaždinski župan Predrag Štromar na današnjoj sjednici Županijske skupštine, na čiji je dnevni red po hitnom postupku uvrštena informacija o stanju u tekstilnoj kompaniji.

– ZABA je razlučni vjerovnik, što znači da ima pravo prvenstva pri naplati potraživanja. To je jedini razlog zbog kojeg dogovor nije postignut ranije. ZABA je privatna banka koju sada treba uvjeriti da je sigurna da će joj biti vraćen novac – rekao je Predrag Štromar.

Sve nekretnine pod hipotekom

Naveo je da su sve Varteksove nekretnine pod hipotekom, ali da je njihova vrijednost veća od dugovanja. – Ljuti me da u takvoj situaciji ne možemo pomoći. U predstečajnoj nagodbi nam preostaje 45 dana da vjerovnici prihvate prijedlog Varteksa, a to je da se nekretnine zamijene za dug ili da se dugovanja reprogramiraju na drugi način. Ako se dogovor postigne, Varteks će poslovati neopterećen kamatama i već bi 2015. godine u potpunosti mogao normalizirati poslovanje – ustvrdio je Štromar.

Predsjednik Uprave Varteksa Zoran Koščec uvjeren je da će predstečajna nagodba uspjeti i da će u toj tvrtki biti nastavljena proizvodnja i zadržana radna mjesta. No istaknuo je i da im je hitno potrebno 25 milijuna kuna za stabilizaciju poslovnih procesa. Kredit će od HBOR-a dobiti samo ako im Vlada da jamstva, pojasnio je Štromar.

Koščec je pak potvrdio da oko 1.100 radnika još nije primilo plaću za rujan. – Plaće su naš apsolutni prioritet i nadam se da ćemo one za rujan isplatiti do kraja tjedna, a ostale ovisno o priljevima sredstava – naveo je.

Nakon pitanja vijećnika rekao je i to da je u tvrtki svega 20-ak menadžerskih ugovora, pri čemu je napomenuo da se plaće isplaćuju po poslovnim cjelinama, pri čemu je uprava uvijek na posljednjem mjestu.

Vijećnici Županijske skupštine danas su donijeli zaključak kojim apeliraju na Vladu, a posebno na Ministarstvo gospodarstva i Ministarstvo financija da se uključe u postupak predstečajne nagodbe, a i da izvrše pritisak na poslovne banke kako bi se u Varteksu nastavila proizvodnja i očuvala radna mjesta.

Izvor:
Foto: ARHIVA RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje