Povežite se s nama

U fokusu

Zagorje-Tehnobeton i dalje spreman uspješno poslovati

Objavljeno:

- dana

Uprava, Sindikalna podružnica i Radničko vijeće Zagorje-Tehnobetona d.d.

Kako je nemili događaj prošloga tjedna popraćen velikom medijskom pompom, uvelike uznemirio javnost i naštetio ugledu predsjednika Uprave gospodinu Miroslavu Buniću, kao i tvrtki Zagorj-Tehnobeton d.d., smatramo nužnim obratiti se javnosti širim priopćenjem.

Vodeća tvrtka

Kao vodeća tvrtka iz ove regije osjećamo odgovornost da javnost obavijestimo o našim stavovima te da kao stup gospodarstva ovog dijela Hrvatske iznesemo informacije o poslovanju tvrtke Zagorje-Tehnobeton d.d., koju zadnjih 18 godina uspješno vodi gospodin Miroslav Bunić kao generalni direktor. Danas Upravu tvrtke Zagorje-Tehnobeton d.d. čine, uz predsjednika Uprave Miroslava Bunića, i članovi – Stjepan Gluhaković i Romano Perić.
Želimo istaknuti kako su načela tvrtke Zagorje-Tehnobeton optimizam, usmjerenost na cilj, ideje i zajedništvo. Duh zajedništva i poslovnu kulturu stvarali smo godinama i oni su danas nemjerljiva snaga naše tvrtke koja je, zajedno s Upravom i menadžmentom, spremna uspješno poslovati i organizacijski djelovati i u aktualnoj kriznoj situaciji. Svi zaposlenici tvrtke duboko su svjesni nastalih okolnosti te su solidarni u zajedničkom nastojanju da kompanija Zagorje-Tehnobeton ostane uspješna tvrtka i jedan od temeljnih nositelja gospodarstva u ovom dijelu Hrvatske.

Od gotovo 1.000 zaposlenika, njih više od 85 posto žitelji su ovoga kraja

U posljednjih 10 godina tvrtka Zagorje-Tehnobeton d.d. poslovala je s velikim brojem domaćih i stranih investitora, a tvrtka kontinuirano sudjeluje u realizaciji Vladinih projekata, kao i projekata gradova i županija.
Međutim, posebno naglašavamo kako je glavna aktivnost tvrtke Zagorje-Tehnobeton d.d. ipak usmjerena prema projektima privatnog sektora u regiji. Većina naših investitora dolazi iz Austrije, Njemačke, Slovenije, Mađarske, Danske, Norveške i Izraela. U stalnom je usponu i naše poslovanje u Sloveniji, Mađarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, na Kosovu i u Makedoniji, ponajprije kroz izgradnju objekata i transfer-tehnologija.
Upravo rezultati koje smo postigli potvrđuju ispravnost naše poslovne politike. Valja istaknuti kako je u proteklih 10 godina, u odnosu na prihode koji su u prosjeku bili oko milijardu kuna godišnje, 87 % otpalo na poslovanje s privatnim investitorima dok je 13 % bilo realizirano kroz javni sektor tj. kroz Vladine projekte, projekte gradova i županija. Zagorje-Tehnobeton d.d. podmiruje sve svoje porezne obveze, redovito isplaćuje plaće i doprinose, a unazad 5 godina uplatio je 225 milijuna kuna PDV-a i dobiti te 150 milijuna kuna poreza i doprinosa te je na taj način, kao kvalitetan nositelj poslovanja u gradu Varaždinu, punio proračun. Danas tvrtka realizira na stranom tržištu 25 %  ukupnih poslova.

Sigurnost poslovanja

Zagorje-Tehnobeton d.d. trenutno u Hrvatskoj i inozemstvu ima više od pedesetak projekata i gradilišta koji se odvijaju sukladno ugovornim obvezama bez zastoja i bez obzira na dugogodišnje probleme gospodarske krize koja se posebno odrazila u dijelu neplaćanja i u dijelu likvidnosti poduzeća u Hrvatskoj, što je rezultat nepravodobnih podmirenja investitora prema Zagorje-Tehnobetonu d.d.

U stipendiranje uloženo više od 5,5 milijuna kuna

Usprkos teškoj gospodarskoj situaciji, valja naglasiti kako je vođenje Zagorje-Tehnobetona d.d. od strane gospodina Miroslava Bunića i menadžmenta, a danas i proširene Uprave, permanentno izloženo donošenju odluka glede odricanja značajnih kamata za dugovanja javnih subjekata. Boreći se s problemom nelikvidnosti, Zagorje-Tehnobeton d.d., na svoju štetu, strpljivo čeka podmirivanje obveza investitora, ne opterećujući time javnost.
Važno je spomenuti kako je stup poslovanja i ispravne politike Zagorje-Tehnobetona d.d. i kvalitetan odnos Uprave sa Sindikatom, pa tako tvrtka u potpunosti primjenjuje Kolektivni ugovor te Zakon o radu, u koordinaciji sa Sindikatom i Radničkim vijećem, koji podržavaju zacrtanu poslovnu politiku tvrtke.
Svjesni smo kako su upravo naši zaposlenici neprocjenjivo bogatstvo tvrtke Zagorje-Tehnobeton, koja danas čini kolektiv od gotovo 1.000 zaposlenika. Najveći dio njih, više od 85 posto, žitelji su ovoga kraja. Držimo kako takav kolektiv jamči kvalitetu, inovativnost i sigurnost posla – od ideje do realizacije.
Želimo istaknuti kako naša tvrtka, još od 2003. godine, godišnje u prosjeku stipendira stotinjak učenika za zanimanja zidar i tesar.
Tvrtka Zagorje-Tehnobeton d.d. u posljednjih 10 godina, u cijelosti i bez ičije pomoći – bilo lokalnih, bilo državnih institucija, nosi teret investiranja u projekt stipendiranja, čiji je ulog već prešao 5,5 milijuna kuna. Više od 230 obitelji s područja naše županije primilo je pomoć tvrtke u školovanju djece.
Iz svega iznesenog stabilno poslovanje tvrtke Zagorje-Tehnobeton d.d., u sadašnjim teškim uvjetima, bit će vođeno promišljanjem kako je „uspješan onaj koji temelje za svoj uspjeh može načiniti od kamenja koje su drugi bacili na njega“.
Naše poslovno opredjeljenje i dalje će počivati na povećanoj učinkovitosti u svim dijelovima poslovanja tvrtke Zagorje-Tehnobeton d.d., na korist naših zaposlenika i njihovih obitelji, grada Varaždina, Varaždinske županije i Republike Hrvatske.
Uprava Zagorje-Tehnobetona d.d.
Sindikalna podružnica
Zagorje-Tehnobeton d.d.
Radničko vijeće
Zagorje-Tehnobeton d.d.

Strateški partner Max Bögl iz Neumarkta

Zagorje-Tehnobeton d.d. djeluje sa svojim strateškim partnerom – tvrtkom Max Bögl iz njemačkog Neumarkta s ciljem zajedničkog nastupanja na tržištu. Izuzetno kvalitetno partnerstvo ovih dviju tvrtki traje već osam godina, a iznjedrilo je i izgradnju Arene Varaždin, kojom će upravljati 25 godina. U prosincu 2012. godine Arena Varaždin je obilježila četiri godine rada, tijekom kojih je ugostila više od 350.000 registriranih posjetitelja te priredila ukupno 145 kulturnih, sportskih i društvenih događaja, od čega čak 41 u vlastitoj organizaciji. S obzirom na uspješno proteklo četverogodišnje razdoblje, bez obzira na trenutnu gospodarsku krizu u regiji, s pravom očekujemo rast broja sportskih i kulturnih manifestacija, kao i rast broja posjetitelja Arene Varaždin, što potkrepljuju dugoročno rezervirani termini za već tradicionalne sportske i kulturne manifestacije, kao i potvrda odigravanja dijela Europskog rukometnog prvenstva za žene 2014. godine u Areni Varaždin. Upravljanje Zagorje-Tehnobetona d.d. stambenim i poslovnim prostorima kroz tvrtku ZTB stan d.o.o. također je važna misija i današnjih 2180 suvlasničkih udjela te 91 zgrada kojom ZTB stan d.o.o. upravlja, pokazatelj su uspješnosti i postavljenih ciljeva u pogledu kvalitetnog upravljanja stambenim prostorima u budućnosti i suradnje sa stanovništvom na obostrano zadovoljstvo.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Lepoglava: Klima se jako promijenila, a poljoprivrednici se još uvijek nisu prilagodili

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Domu kulture u Lepoglavi u srijedu, 8. svibnja, održan je prvi sastanak partnera u projektu – Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, kojeg provode Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad, kao vodeći partner, te lokalne akcijske grupe Izvor i PRIZAG.

Kako je istaknuto na ovom sastanku, posljednjih godina svjedočimo klimatskim promjenama, koje posebno utječu upravo na poljoprivredni sektor, stoga je cilj ovoga međuteritorijalnog projekta suradnje lokalnih akcijskih grupa – podizanje svijesti poljoprivrednika o utjecaju promjene klime na poljoprivrednu proizvodnju te o nužnosti uvođenja agrotehničkih mjera i novih kultura kojima se ublažava utjecaj klimatskih promjena.

– Ovaj je projekt osmišljen iz potrebe. Svi naime, svjedočimo o klimatskim promjenama, a da se klima doista promijenila u posljednjih 30 godina potvrdila je i studija Državnog hidrometeorološkog zavoda. No, ono što se nije promijenilo su agrotehnološke mjere. Na terenu je vidljivo da naši poljoprivredni proizvođači nisu spremni na te promjene i da im se nisu prilagodili. Ovim projektom nastojimo pokazati kako je promjena klime utjecala na ratarstvo i povrćarstvo u ovom dijelu Hrvatske, gdje su te poljoprivredne grane najzastupljenije, te koje agrotehnološke mjere valja primjenjivati kako bi se ublažile posljedice klimatskih promjena – istaknuo je na otvaranju prvog sastanka o utjecaju klimatskih promjena voditelj ovog projekta, klimatolog mr. sc. Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.

Agrotehničke mjere za ublažavanje utjecaja klimatskih promjena

Tijekom provedbe projekta na pet lokacija, u Bednji, Varaždinu, Ludbregu, Koprivnici i Novom Marofu prikupljat će se vrijednosti temperature tla na 7 dubina i vlažnosti tla na 5 dubina. Na temelju prikupljenih podataka te meteoroloških mjerenja nastalih u zadnjih 30 godina izradit će se sveobuhvatna analiza poljoprivrednih kultura i agrotehničkih mjera kojima bi se ublažio utjecaj klime i povećala poljoprivredna proizvodnja te tako osigurala održivost poljoprivredne proizvodnje sjeverne Hrvatske.

Projekt Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, vrijedan je 136 tisuća i 200 eura, a financiran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (3. Natječaj za provedbu tipa operacije 19.3.2. »Provedba aktivnosti projekta suradnje«).

– Provedbom ovog projekta želimo povezati znanost i praksu, kako bi se naši poljoprivredni proizvođači što brže i bolje prilagodili klimatskim promjenama kojima svjedočimo. I ovog proljeća na području Grada Lepoglave proglašena je prirodna nepogoda zbog mraza, ponovo su pozebli vinogradi i voćnjaci, tako da ove godine nećemo imati oraha, trešnji, marelica, urod u vinogradima će biti ponovo manji. Suočeni smo i sa čestom pojavom klizišta, zbog obilnih padalina, ali i s dugotrajnim sušama. Klimatske promjene nanose ogromne štete našim poljoprivrednicima, ali i svim drugim dionicima na ruralnom području. Ovim projektom zato želimo i kroz provedbu informativno – edukacijskih aktivnosti podići razinu znanja o klimatskim promjenama te načinima za ublažavanje njenih utjecaja na poljoprivredni sektor na području tri lokalne akcijske grupe koje sudjeluju u ovom projektu – istaknuo je Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad i gradonačelnik Lepoglave.

Stare se navike moraju mijenjati

Projekt će se provoditi na području Koprivničko-križevačke županije, Krapinsko – zagorske županije, Međimurske županije, Varaždinske županije, Zagrebačke županije i Grada Zagreba.

– Ovo je vrlo važan i zanimljiv projekt, jer napokon počinjemo ozbiljno govoriti o klimatskim promjenama koje doživljavamo. Klima koja se očito promijenila, promijenila je već puno toga u našim životima, a posebno u životima onih koji žive od poljoprivrede. No, tvrdoglavo ostajemo vjerni starim običajima, a moramo ih mijenjati. Ovaj će projekt pomoći da naši poljoprivrednici osvijeste tu nužnost i da se što bolje prilagode toj velikoj promjeni – rekao je Dubravko Bilić, predsjednik Lokalne akcijske grupe Izvor i gradonačelnik Ludbrega.

O važnosti ovog projekta na prvom sastanku projektnih partnera govorila je i Nevenka Benjak, predsjednica Lokalne akcijske grupe PRIZAG.

– Ovaj će projekt biti od velike koristi ne samo poljoprivrednicima, nego i svim drugim dionicima razvoja na ruralnom području, a pogotovo onima koji kreiraju politike. Klimatske promjene su evidentne i svi im se moramo prilagoditi. Zato je ovaj projekt međuteritorijalne suradnje lokalnih akcijskih grupa, u kojem sudjeluje i LAG PRIZAG, od velike važnosti kako bi se stvorili uvjeti da poljoprivredni proizvođači promijene stare navade i da se prilagode klimatskim promjenama, kako bi u budućnosti ostvarivali veće prinose i kvalitetnije životne uvjete – naglasila je predsjednica LAG-a PRIZAG.

Tijekom provedbe projekta bit će izrađen i mrežni portal, online platforma koja će sadržavati informacije korisne za poljoprivrednike, koje će uključivati i smjernice te savjete za prilagodbu praksi uzgoja, a projektni partneri će organizirati i edukativne radionice za poljoprivrednike o klimatskim promjenama, novim agrotehničkim mjerama i novim poljoprivrednim kulturama. Projekt će završiti u svibnju sljedeće godine, a potom će se održivost projekta osigurati kroz redovnu djelatnost partnerskih lokalnih akcijskih grupa.

Nastavite čitati

U fokusu

Zašto su mirovine manje nego prošli mjesec?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pojedini umirovljenici neugodno su iznenađeni manjim mirovinama na svojim računima nego prošlog mjeseca.

Stoga portal Mirovine.hr podsjeća da je riječ o usklađenjima.

Mirovine se usklađuju dvaput godišnje prema rastu cijena i plaća, u siječnju i srpnju, a u odnosu na prethodno polugodište. Isplata povećanog iznosa isplaćuje se kasnije sa zaostacima, jer Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje čeka podatke Državnog zavoda za statistiku o prosječnoj plaći, koja se za prosinac računa tek u veljači. Nakon toga HZMO donosi službenu odluku o većim mirovinama za ožujak, s isplatom u travnju, pri čemu isplati zaostatke za siječanj ili veljaču, piše Mirovine.hr.

Mirovine su od siječnja povećane za 4,19 posto. Primjerice, ako umirovljenik ima 480 eura mirovine, njegova mjesečna primanja rasla su za oko 20 eura. Njemu je u travnju tako isplaćeno 20 eura više za ožujak, ali isplaćena mu je i razlika za siječanj i veljaču po 20 eura, jer usklađivanje vrijedi od siječnja.

To znači da je u travnju dobio 60 eura veću mirovinu. Na isplati u svibnju, mirovina mu je manja za 40 eura, jer mu se nastavlja isplaćivati povećanje od 20 eura mjesečno, bez 40 eura za siječanj i veljaču.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje