Povežite se s nama

Međimurje

Načelnik Goričana Emanuel Sinković: “Prijašnji načelnik ostavio nam je Ferrari bez motora i kotača!”

Objavljeno:

- dana

I u Goričanu je nakon ovogodišnjih lokalnih izbora došlo do promjene vodstva u vrhu Općine.

Novim je načelnikom tako, nakon što se dosadašnji načelnik nije ponovo kandidirao za tu funkciju, postao Emanuel Sinković, član Hrvatske demokratske zajednice.

Ferrari bez motora?

Sinković je na dužnost službeno stupio 20. svibnja, no primopredaja vlasti obavljena je tek 9. lipnja, pola mjeseca prije Dana Općine Goričan koji se slavi na Ivanje. Prilikom preuzimanja, na računu Općine nalazilo se nešto više od milijun kuna, a prijašnji načelnik novomu je poručio da mu ostavlja “najnoviji Ferrari”. No, Sinković tvrdi da nije sve baš toliko sjajno.

– Na računu je s danom primopredaje doista bilo nešto više od milijun kuna, ali preuzete obveze do kraja godine broje gotovo šest milijuna kuna, dok kredit za sportsku dvoranu, koji ćemo otplaćivati do 2032., s kamatama iznosi dodatna 6,2 milijuna kuna obveza. Dvorana nije u vlasništvu Općine, već njome upravlja Županija, koja je odredila cjenik korištenja dvorane, tako da sad udruge i mještani moraju plaćati najam, što smatram nedopustivim. Aktivno radimo na rješavanju toga problema.

Osim toga, u Izvješću o primopredaji nisu bili spomenuti troškovi od oko 180.000 kuna koliko je Općina ostala dužnom jednomu trgovačkom društvu, kao ni nešto više od 20.000 kuna duga jednomu riječkom odvjetničkom društvu. Ukupno se tako radi o više od 12 milijuna obveza. Rekao bih da je to Ferrari bez motora i kotača. Čeka nas vrlo izazovan posao racionalizacije želimo li popraviti financijsku situaciju – objašnjava načelnik.

Na Natječaj za provedbu tipa operacije 7.4.1. uspješno su prijavljeni projekti izgradnje vatrogasnog doma i sportskog centra. Za Vatrogasni dom obnovit će se, dograditi i opremiti postojeća zgrada, koja će dobiti nove skladišne prostore, kao i čajnu kuhinju, sanitarne čvorove, sobu za sastanke i edukacije, garderobu, spremište, tehničku sobu, dva ureda, garaže za vozila, skladište goriva i maziva, skladište sredstava za gašenje požara i vezivnih sredstava te prostor za agregat.

Riječ je o kapitalnim investicijama koje nije moguće realizirati bez sufinanciranja iz EU fondova. Kako kaže Sinković, bit će izazovno dobiti potporu za oba projekta s obzirom na ogroman interes i da je ukupna vrijednost raspoloživih sredstava natječaja 250 milijuna kuna. Projektna dokumentacija za oba projekta je, međutim, kvalitetno napisana tako da bi trebala dobiti maksimalan broj bodova, naglašava, te preostaje čekati Odluku o rezultatu administrativne kontrole zahtjeva za potporu.

– Sportska građevina će se pak rekonstruirati, a dobit ćemo nove svlačionice, kotlovnicu i grijanje na pelete, prostore za osoblje, igrače i psihofizičku pripremu. Uredit će se vanjske tribine, a planiraju se i proširenje te uređenje kolnog ulaza, preuređenje postojeće asfaltirane površine u parkiralište i postavljanje ograde prema uličnoj međi, dok će se prema prostoru nogometnog terena ukloniti stara ograda te postaviti nova, kao i zaštitne mreže – ističe.

Dodaje da odlično surađuju s Međimurskim vodama: za kanalizaciju su ishođene tri od četiriju građevinskih dozvola, a trenutačno čekaju potvrdu glavnog projekta od nadležnog ministarstva za posljednju građevinsku dozvolu za razdjelni sustav odvodnje Goričan (I. faza). Projektna dokumentacija je gotovo finalizirana i u konačnici čekaju natječaj za prijavu projekta na EU fondove, čiju bi realizaciju, ako projekt bude odobren i sufinanciran sredstvima EU i nacionalnim sredstvima, započeli krajem 2022. godine, nada se načelnik.

– To je najveći izazov s obzirom na ogromnu vrijednost investicije, a dodatan izazov bit će osigurati sredstva za sanaciju i asfaltiranje cesta. Za usporedbu, radi se o ulaganju vrijednom desetak godišnjih proračuna Općine! – kaže naš sugovornik.

Bolja demografska slika

Dodaje da jednu od glavnih politika na koju će se fokusirati sadašnja vlast predstavlja paket demografskih mjera. Tako su u Općini odlučili posebno podržati rodilje, učenike, studente i mlade općenito.

– Izglasali smo isplatu jednokratnih novčanih pomoći u iznosu od 300 kuna po učeniku za nabavu radnih bilježnica i drugoga školskog pribora za osnovnoškolce i srednjoškolce s našeg područja. Rodiljne smo naknade udvostručili pa one tako od ove godine iznose 4000 kuna po djetetu.

Za studente su osigurana dodatna sredstva od 60.000 kuna, odnosno ukupno 120.000 kuna. Za one koji uspješno dovrše školovanje organizirat ćemo posebne prijmove na kojem će im se dodijeliti prigodne novčane nagrade. Poticaj za kupnju, izgradnju ili uređenje nekretnina podižemo s 20.000 na 30.000 kuna – nabraja Sinković, koji kaže da je najvažniji cilj ovih mjera zadržati mlade u Goričanu.

Nedavno je potpisan i ugovor o izvođenju radova na izgradnji pješačko-biciklističke staze s oborinskom odvodnjom u dijelu Trnavske i Murske ulice. Izvođač radova je tvrtka Pavlic asfalt-beton d.o.o., a vrijednost je ugovora 1.789.996,06 kuna s PDV-om.

– Izgradnja je staze kapitalna investicija koja će omogućiti veću sigurnost djece i ostalih mještana. Održali smo i radni sastanak s predstavnicom izvođača, Petrom Malović, s kojom smo se dogovorili o detaljima, to jest dinamici izvođenja radova. Predviđena duljina staze iznosi 646 metara.

Objavit ćemo natječaj o prodaji zemljišta u Industrijskoj zoni s ciljem privlačenja potencijalnih investitora. Zemljište je na vrlo dobroj lokaciji, a za nj se dodjeljuju poticaji i do 95 posto tržišne cijene, a može se dobiti i umanjenje za komunalni doprinos i naknadu. Naravno, pritom valja zadovoljiti određene uvjete: potrebno je na zemljištu uložiti najmanje 300.000 eura i zaposliti petero zaposlenika, od kojih barem 35 posto mora biti s područja Goričana, odnosno imaju prednost.

Jako je puno zainteresiranih te se nadam da ćemo za tri godine u Zoni imati najmanje dvije nove hale, to jest 30-ak novih radnih mjesta – optimističan je načelnik. Kaže da razmišljaju i o proširenju Industrijske zone: počeli su s osiguravanjem potrebnih infrastrukturnih preduvjeta. Za više detalja o vijestima i događanjima, pratite službenu stranicu Općine.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje