Povežite se s nama

U fokusu

Ostavka logična zbog – nelogičnog zakona

Objavljeno:

- dana

POTEZI MORENA VINCEKOVIĆA OTVORILI PITANJE DISKRIMINIRAJUĆEG ZAKONA

– Činjenica je da sam u siječnju podnio ostavku na mjesto ravnatelja Glazbene škole, no u toj činjenici nema nikakve tajanstvenosti.

Radi se o praktičnom i logičnom potezu 40-godišnjeg profesora gitare i oca 7-godišnjeg djeteta koji si, u uvjetima kakvi danas vladaju, ne može dozvoliti da ostane bez posla – ističe Moreno Vinceković, bivši ravnatelj Glazbene škole razloge zbog kojih je u siječnju ove godine dao otkaz, pa se ponovno javio na natječaj za ravnatelja ove srednjoškolske institucije koju je vodio proteklih 13 godina, o čemu smo pisali u prošlom broju Regionalnog tjednika.

Borba za egzistenciju

Iako je školski odbor jednoglasno donio odluku o ponovnom imenovanju Vincekovića ravnateljem, koji se i jedini javio na natječaj, ministar Željko Jovanović uskratio mu je imenovanje, pa je v. d. ravnatelj s 19. ožujkom postao Davor Matačić. Premda ostavka na mjesto ravnatelja, pa ponovno javljanje na natječaj pomalo zbunjuje, Vinceković ističe kako je to učinio isključivo da ne ostane bez posla i to zbog nelogičnosti oko izbora ravnatelja koje propisuje postojeći Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.

– Prema trenutno važećem zakonu, kao ravnatelj u četvrtom mandatu nemam predhodno radno mjesto na koje se mogu vratiti u slučaju prestanka mandata. Drugim riječima, nakon 25 godina radnog staža na Glazbenoj školi, u slučaju da ne budem ponovno izabran za ravnatelja, ostajem na cesti. S obzirom da se ukazala potreba za otvaranjem novog radnog mjesta, profesora gitare, odlučio sam podnijeti molbu za zapošljavanje na to radno mjesto i bio primljen od strane školskog odbora. Naravno, prije toga podnio sam ostavku na dužnost ravnatelja, a to me zakonski nije spriječavalo da se ponovno javim na natječaj. Dapače, uz punu podršku kolega ovaj put mi je to bilo i lakše nego ikada dosad jer sam znao da imam osigurano radno mjesto na koje se mogu vratiti – pojašnjava Vinceković.

Prema trenutno važećem zakonu, u slučaju prestanka mandata ostajem na cesti.

Ovaj potez sad već bivšeg kolege nije iznenadio Zorana Hajeka predsjednika varaždinskog ogranka Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, inače dugogodišnjeg ravnatelja varaždinske Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole.

– Zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju sadrži diskriminirajuću odredbu po kojoj ravnatelji moraju potpisati ugovore o radu na određeno vrijeme i nemaju po isteku mandata nikakva prava ni po Zakonu o radu ni po Kolektivnom ugovoru, što u praksi znači da ravnatelj po isteku mandata ostaje bez posla. Ravnateljima koji od srpnja 2010. prvi put ulaze u mandat iz nastave, čuva se mjesto nastavnika kroz dva mandata, dok ravnatelji koji su u tom trenutku zatečeni u mandatu, tu mogućnost ne mogu koristiti. Iako smo više puta upozoravali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta na tu nelogičnost, odredba nije izmijenjena. U siječnju 2011. godine, nakon prijama kod hrvatskog predsjednika Josipovića, uputili smo predstavku Ustavnom sudu radi ozakonjene diskriminacije velikog broja ravnatelja škola i zaštite ustavnog prava na rad. Međutim, Ustavni sud do danas nije donio pravorijek o ustavnosti navedenih članaka zakona – upozorava Hajek koji nam se javio potaknut prošlotjednim člankom o ostavci ravnatelja Glazbene škole i špekulacijama o uzrocima takvog postupka.

– Kako bi zaobišao tu nelogičnost u zakonu, kolega je dao ostavku i javio se na upražnjeno mjesto učitelja glazbe, te se s radnog mjesta nastavnika ponovo javio na natječaj za ravnatelja. Nije dobio novi mandat, ali je osigurao egzistenciju sebi i obitelji – očitovao se Hajek koji potez svog kolege tumači ništa drugo nego kao strah od gubitka posla.

Podrška, pa uskrata?

Ipak, zanimljivo je da se Vinceković prije ostavke konzultirao s djelatnicima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Oni su, navodi, sa svime bili upoznati te ga podržali, pa je stoga čudno što mu je ministar na kraju uskratio imenovanje za ravnatelja.

Prije ostavke imao sam podršku Ministarstva, oni su sa svime bili upoznati. 

– Tim više što sam nakon zakonski provedene natječajne procedure za ravnatelja dobio sam apsolutnu podršku nastavnog i radničkog vijeća, vijeća roditelja te školskog odbora i obično je u takvim slučajevima potvrda od strane ministra koju predviđa zakon samo formalnost. Osim predsjednice školskog odbora koja me je samo sms-om izvjestila da mi je uskraćena suglasnost, osobno iz Ministarstva nisam primio nikakvu formalnu obavijest, tako da ni dan danas zapravo ne znam koji je službeni razlog uskraćivanja suglasnosti, osim onoga što sam pročitao u Regionalnom tjedniku – rekao je Vinceković koji će do daljnjega na varaždinskoj Glazbenoj školi raditi kao profesor gitare, radno mjesto koje si je osigurao – davanjem otkaza na mjesto ravnatelja.

Stručnost ili politička podobnost?

Iznenađen interesom koji su njegovi potezi izazvali u javnosti, Moreno Vinceković ne želi vjerovati da se sve to dogodilo zbog politike. Premda priznaje da je tijekom 13 godina na njega, kao ravnatelja, bilo određenih pritisaka prilikom zapošljavanja novih osoba od stranaka koje su bile na vlasti, ističe kako mu je prioritet uvijek bila stručnost, a ne politička podobnost. – Očito je da, nažalost, politika dotiče sve pore, pa i tamo gdje ju se najmanje očekuje. Osobno nikada nisam bio član niti jedne stranke i ponosim se time. Političke igre ostavljam drugima. Moram naglasiti da među tim drugima nikako nije moj u prethodnom broju spomenuti 71-godišnji umirovljeni otac koji je član HDZ-a, niti Davor Matačić, koji je član SDP-a, a kojeg osim kolegom smatram i prijateljem i s kojim ne želim biti stavljen na imaginarnu suprotstavljenu stranu – ističe Vinceković.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Vrije u Ivancu: mještani Punikva peticijom protiv preseljenja štićenika Pahinskog u svoje naselje!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Članovi Vijeća Mjesnog odbora Punikve na čelu s predsjednikom Stjepanom Turčinom, kojima se pridružilo i dvoje građana, u Gradskoj vijećnici sastali su se s gradonačelnikom Miloradom Batinićem te ga obavijestili o namjeri da danas kreću s potpisivanjem peticije protiv preseljenja štićenika Centra za pružanje usluga u zajednici (bivšeg Odgojnog doma Pahinsko) u svoje naselje

Istaknuli su kako će protiv toga pokrenuti sve moguće pravne postupke te najavili okupljanja, prosvjede i druge metode građanskog neposluha.

S obzirom na ocjenu da je riječ o osobama s poremećajima u ponašanju, koje su u ustanovu radi kaznenih djela smještena temeljem pravomoćne sudske odluke, preseljenje takve populacije u svoje susjedstvo ocjenjuju apsolutno neprihvatljivim i sigurnosno rizičnim.

Gradonačelnik M. Batinić izvijestio ih je da je Grad Ivanec lani dobio obavijest o predstojećoj statusnoj transformaciji Odgojnog doma u Centar za pružanje usluga u zajednici, ali da nijednom riječi nije bio informiran o namjerama preseljenja štićenika u Punikve. 

Ministar bio u Pahinskom, ali…

Žalosno, ali Grad je iz medija doznao da je nedavno u obilasku Centra boravio resorni ministar Marin Piletić, koji se nije udostojio, kao što to nalaže najelementarnija pristojnost, javiti se u grad u koji dolazi te informirati domaćine o predmetnoj tematici. 

Nakon pogovora u javnosti i kad je postalo jasno da cijela ova situacija izmiče kontroli, ravnateljica Centra Stanislava Erdelja gradonačelniku Batiniću prvi put se najavila na razgovor tek  prije nekoliko dana i tada je Grad dobio prvu službenu informaciju o namjerama preseljenja štićenika u Punikve.

-Raditi na tako osjetljivoj stvari „ispod žita“, a ne o tome obavijestiti lokalnu zajednicu, duboko je pogrešno i neprofesionalno. Da su inicijative i razgovori o potencijalnim lokacijama za premještanje štićenika krenuli transparentno, ovakvih tenzija i reakcija sada ne bi bilo – ocijenio je Batinić.

Uljepšana priča?

I dok je ravnateljica S. Erdelja na sjednici Vijeća za prevenciju (o kojoj smo izvijestili) iznijela sa, svoga stajališta, pozitivne argumente koji idu u korist inicijativama preseljenja štićenika u Punikve, mještani smatraju da je riječ o uljepšanoj verziji priče pa su predočili drukčije informacije dobivene u razgovoru s ravnateljicom, s kojom su održali sastanak u prostorijama Centra.

-U razgovoru gđa Erdelja nam je rekla da ona nema potrebe nikog obavještavati o namjerama Centra. Također, rečeno nam je da će se u unajmljenu kuću u Punikvama, s uređena tri stana, useliti 15-ak štićenika u dobi od 14 do 21 godine te da je riječ o populaciji koja ne može ostati u blizini sigurne kuće,koja će se također otvoriti u krugu ustanove. Dakle, zbog stanara sigurne kuće štićenici tamo ne mogu ostati, ali kad je u pitanju sigurnost naše djece, onda to nije važno – izjavili su mještani.

Sigurnost djece i mještana

Kazali su da ne dolazi u obzir da oni i njihova djeca budu ti koji će se, u strahu za svoju sigurnost, u vlastitom naselju zatvarati u svoje kuće i dvorišta. 

Referirajući se na izjave ravnateljice o tome da je riječ o korektnim dečkima koji su prošli kroz tretman i ne čine nikakva kaznena djela, mještani su predočili i drugu stranu priče, a to su medijska izvješća o počinjenim kaznenim djelima štićenika Centra u susjednim mjestima (krađa vozila i sl.).

Nadalje, kao problem istaknuli su činjenicu da u neposrednom susjedstvu živi više male djece, da u Punikvama nema mjesta za društveni život (osim igrališta) pa se postavlja pitanje gdje bi štićenici provodili svoje slobodno vrijeme, a da se i ne govori o nezadovoljstvu najbližih susjeda koji su konsternirani činjenicom da im, praktički u dvorište, dolazi velika skupina štićenika Centra.

Zbor građana

Idući tjedan na ovu će temu biti održan Zbor građana Punikvi, na koji će biti pozvana i ravnateljica Erdelja. 

-S obzirom na posve netransparentan i neprimjeren način na koji je Centar za pružanje usluga u zajednici, kao državna ustanova, bez ikakvog znanja i konzultacije s lokalnom zajednicom nastojao realizirati ovu inicijativu te na činjenicu da su građani zabrinuti za sigurnost, mještanima Punikvi najavljujem punu osobnu podršku i podršku gradske uprave. Lokalna zajednica iz cijelog je ovog procesa u potpunosti bila isključena, što neodoljivo podsjeća na slične slučajeve gdje nas, s državne razine, također nitko ništa nije pitao – poručio je Batinić.

Najavio je dolazak na Zbor građana kao i svu logističku potporu građanima MO Punikve oko peticije i njena slanja na sve nadležne adrese, prvenstveno Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Centru za pružanje usluga u zajednici Ivanec.

Nastavite čitati

U fokusu

Ne držite razmak s vozilom ispred sebe na cesti? Donosimo koliku bi kaznu mogli platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga, piše HAK Revija.

Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite. Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. Zakona o sigurnosti prometa na cestama jasno se definiraju obveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je duljina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m, piše HAK Revija.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je pretjecanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje