Povežite se s nama

U fokusu

Obnovljivim izvorima energije do održivog razvoja i prihvatljivijih cijena?

Objavljeno:

- dana

Na naplatu su tijekom zadnjih nekoliko mjeseci počele stizati posljedice sveprisutne pandemije.

Hrvatsku je, kao uostalom i okolne zemlje, zapljusnuo val poskupljenja. Uslijed otvaranja ekonomskih aktivnosti nakon velikog zatvaranja porasla je potražnja za raznim vrstama robe i usluga. To je pak uzrokovalo povećanje cijena, a sustigla nas je i inflacija, što je dovelo do velikog udara na ionako (pre)mali standard prosječnoga građanina.

Vidljivo je to u raznim područjima djelatnosti – od građevinarstva, pri čemu su neki materijali poskupili i za 100 posto, do energetskog sektora, koji je izazvao posebnu zabrinutost među hrvatskim stanovništvom. Gorivo je, naime, nedavno dostiglo povijesno rekordne cijene, a više stoje i struja i plin. Na cijenu električne energije pritom je djelomično utjecala i klima, to jest suša dužeg trajanja, kao i skupoća energije iz obnovljivih izvora.

Na cijene benzina i dizela, koji su premašili i granice od 11,5 kuna, reagirala je Vlada te na 30 dana uredbom ograničila njihove cijene: litra benzina tako ne može stajati više od 11,1 kunu, dok ista količina dizela ne može biti skuplja od 11 kuna. O rekordnoj nabavnoj cijeni plina nedavno se pak posredno očitovao i direktor tvrtke Međimurje plin Nenad Hranilović. Tvrtka je svojim korisnicima uputila priopćenje u kojem su ih upozorili da štede plin tijekom četiri dana, od 15. do 18. listopada. Naime, Podzemno skladište d.o.o. zbog HD mjerenja obustavilo je povlačenje prirodnog plina iz skladišta.

– Istovremeno je nabavna cijena plina na rekordnim razinama (više od 100 eura/MWh), tako da ne želimo stvarati dodatne troškove našim kupcima – stoji u priopćenju. Država se pritom barem privremeno u nekim segmentima ponaša kao korektivni faktor, no samo prema građanima, napominju neki od kritičara. Dražen Oreščanin iz Udruge “Glas poduzetnika”, na primjer, smatra da “Vlada populistički drži cijene energenata za građanstvo netaknutima”, dok je električna energija za poduzetnika skuplja 40 do 60 posto, piše Al Jazeera.

Predsjednik Udruge “Međimurski potrošač”, Zlatko Polišanski

Iz Udruge za zaštitu potrošača “Međimurski potrošač” pak naglašavaju da poskupljenja najviše utječu na najugroženiji, izrazito značajan dio populacije – onaj na rubu siromaštva.

– Komentari potrošača koji dolaze po razne upite u Udrugu jako su negativni. Nakon što je, primjerice, INA objavila da će nakon Vladine uredbe o ograničavanju cijene naftnih derivata na 30 dana neke vrste goriva prodavati samo do isteka zaliha, ljudi se pitaju – kako jedna kompanija može praktički ucjenjivati Vladu? – rekao nam je Zlatko Polišanski, predsjednik Udruge. Ova naftna kompanija, naime, objavila je da neće biti u mogućnosti kontinuirano opskrbljivati maloprodajna mjesta premium gorivima.

Održivi razvoj

Pogledamo li dugoročne planove za razvijanjem i iskorištavanjem energetskih potencijala na području sjevera Hrvatske, najveća se nada polaže u politiku održivog razvoja, odnosno iskorištavanje obnovljivih izvora, očuvanje okoliša prilikom tog iskorištavanja i povećanje kvalitete života svakog pojedinca. Raduju stoga vijesti poput one koja je nedavno odjeknula u medijima o planiranoj izgradnji geotermalne elektrane na području Merhatovca, mjesta u sastavu Općine Selnica.

Geotermalna energija obnovljivi je izvor energije, a po iskorištavanju takve energije vjerojatno je najpoznatiji Island. O budućnosti razvoja sličnih izvora i mogućem pozitivnom utjecaju na standard građana razgovarali smo s ravnateljem Regionalne energetske agencije Sjever Ivanom Šimićem, dipl. ing. REA-u Sjever osnovali su gradovi Varaždin, Koprivnica i Virovitica 2009. godine u okviru programa “Intelligent Energy Europe”.

Ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjever, dipl. ing. Ivan Šimić

– Činjenica je da su cijene energenata, posebno električne energije i plina, u posljednjih godinu dana brzo porasle, no o tome se intenzivno počelo pisati u zadnjih mjesec dana, jer se bliži zima pa troškovi grijanja počinju opterećivati kućne budžete. Međutim, za razliku od cijena električne energije i plina za građane, koje su u velikoj mjeri još uvijek regulirane i ostat će na ovim razinama još kraće vrijeme, poduzetnici ova poskupljenja već uvelike osjećaju, jer oni energente nabavljaju na tržištu i zbog toga najavljuju poskupljenja svojih proizvoda i usluga. Ne treba smetnuti s uma ni javni sektor koji također energente nabavlja na tržištu i za njih će također doći do povećanja troškova.

Prema najavama analitičara, cijene plina trebale bi se ipak sljedeće godine vratiti u “realne” okvire, no vrlo vjerojatno cijene proizvoda neće pratiti taj trend. Zbog svega navedenog, sasvim je prirodno zapitati se na koji način je moguće smanjiti ili barem donekle kontrolirati troškove energenata, bilo kod kuće ili u poslovnim procesima – kaže Šimić.

Sjever Hrvatske bogat je hidropotencijalom koji je uvelike iskorišten putem hidroelektrana na Dravi, dodaje, no veći pomaci na tom polju, kako sada stvari stoje, neće se dogoditi u skorije vrijeme, jer su projekti novih velikih hidroelektrana zaustavljeni, a projekti malih hidroelektrana (na primjer, na Bednji) također su kompleksni i rizični za investitore.

Toplinsko bogatstvo

– Potencijal dubinske geotermalne energije poznat je već više od 40 godina, otkad je INA intenzivno istraživala Međimurje i Podravinu u potrazi za naftom i plinom, no do razdoblja od zadnjih deset godina nije bilo značajnih pomaka na polju iskorištavanja tog potencijala. Razlog tome je, prije svega, bila neisplativost projekata zbog relativno niskih cijena plina i struje i velikog rizika za ulaganje u takve projekte. Tek s uvođenjem subvencioniranja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije započeo je lagani razvoj geotermalnih projekata, prije svega na lokacijama za koje već postoje bušotine i dosta podataka o bušotinama i prostoru koji okružuje bušotine.

Najveći i najpoznatiji projekt iskorištavanja geotermalne energije za proizvodnju struje je onaj u Velikoj Cigleni pokraj Bjelovara, gdje je turski investitor izgradio postrojenje. Drugi projekt koji je, nažalost, upao u probleme projekt je poduzeća AAT Geothermae u Draškovcu u Međimurju, međutim prije nekoliko mjeseci projekt je dobio dodatno financiranje iz Europske unije pa valja vidjeti kako će se dalje razvijati. Od ostalih projekata koji obećavaju vrijedi spomenuti Merhatovec i Mali Bukovec, a tome treba dodati i projekt koji u susjednoj općini Legrad razvijaju (također) turski investitori.

Ilustracija

Temeljni problem geotermalnih projekata je još uvijek veliki rizik za investitore, jer cijena struje koju mogu proizvoditi bez subvencioniranih tarifa nije konkurentna, a dodatni problem je da često toplinsku energiju geotermalne vode ne mogu adekvatno iskoristiti, jer ne postoje potrošači (toplice, proizvodni procesi u tvornicama, grijanje prostora, staklenički uzgoj povrća itd.) u blizini bušotina, a dodatna prodaja toplinske energije značajno poboljšava isplativost projekta – objašnjava Šimić.

Dakle, duboki geotermalni potencijal je značajan, međutim rizici su još uvijek veliki, razvoj projekata može potrajati godinama, ali zasigurno vrijedi ozbiljno razmatrati takve projekte, osobito na područjima gradova gdje postoji potrošnja. Građani mogu razmišljati o iskorištavanju tzv. plitkoga geotermalnog potencijala putem toplinskih pumpi, nadodaje direktor REA-e Sjever. Takvi su projekti još uvijek relativno skupi i uglavnom se za takve projekte odlučuju oni koji grade nove, energetski učinkovite kuće.

Solarna energija i objedinjena nabava

– Građanima je ipak najdostupnije iskorištavanje sunčane energije, u najvećem broju slučajeva za proizvodnju električne energije, a nešto manje za pripremu tople vode. Troškovi ulaganja u sunčane elektrane neprestano padaju, iako je i ovo tržište pogodilo povećanje cijena svih sirovina. Trenutačno je za građane najzanimljivije ulaganje u sunčane elektrane na krovovima obiteljskih kuća, dok za one koji žive u zgradama još treba pričekati izmjene zakona.

Općenito, u današnje doba, kada inflacija već opasno nagriza vrijednost novca (i štednje), investiranje u sunčane elektrane može imati smisla, čak i bez sufinanciranja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, jer uštede koje je moguće ostvariti vlastitom proizvodnjom mogu se bez većeg rizika vratiti za otprilike deset godina (negdje kraće, negdje duže, što ovisi o dosta čimbenika).

Neka energetska poduzeća (npr. E-On, Enna) u svojoj ponudi građanima nude elektrane po načelu “ključ u ruke”, no kao i kod svake investicije, preporučujemo da građani prethodno ipak istraže tržište i moguće opcije i rješenja, zatraže “druga” mišljenja jer na taj način mogu uštedjeti dosta. REA Sjever, primjerice, za građane Varaždina nudi besplatno savjetovanje i kod energetske obnove kuća i kod izgradnje sunčanih elektrana – ističe ravnatelj Agencije.

Ovim putem najavljuje i jedan projekt u suradnji s Gradom Varaždinom, koji će, kako naglašava, pomoći građanima u početnoj fazi mogućeg ulaganja u sunčane elektrane, o čemu će više riječi biti krajem ove ili početkom sljedeće godine. REA Sjever za javnu upravu provodi i postupak objedinjene nabave električne energije i plina pa dosta prate kretanje cijena energenata na tržištu. Svi koje zanima čime se još bave mogu ih pratiti na Facebooku.

Preostaje nam da vidimo kako će se cijene nadalje kretati i kako će Vlada reagirati, no i sami bismo trebali pratiti mogućnosti koje nam se otvaraju, poput subvencioniranja energetskih obnova, ulaganja u solarne panele i sličnih mjera, odnosno tehnologija.

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje