Povežite se s nama

U fokusu

Nove tri zlatne medalje za bučina ulja OPG-ova Kolenko, Kurtek i Vidaček u Bruxellesu

Objavljeno:

- dana

Varaždinsko bučino ulje obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Kolenko, Kurtek i Vidaček iz Varaždinske županije osvojilo je nove tri zlatne medalje na 63. svjetskom natjecanju u kvaliteti proizvoda Monde Selection u Bruxellesu, javila je Varaždinska županija.

Kuhari s Michelinovim zvjezdicama, članovi Francuske kulinarske akademije i drugi vrhunski stručnjaci iz Ocjenjivačke komisije su Varaždinsko bučino ulje opisali kao „vrhunsko izrađeno“ za „dašak profinjenosti u spravljanju jela“ te istaknuli da je „izvrstan odabir za dodavanje boje i okusa jelima“.

„Zlatna“ ulja predstavljena su danas u atriju Županijske palače, gdje je OPG-u Kolenko, OPG-u Kurtek i OPG-u Vidaček na novom uspjehu čestitao župan Anđelko Stričak zajedno s pročelnikom za poljoprivredu dr. sc. Dragutinom Vincekom. Ova tri OPG-a su osvajanjem zlatnih medalja ponovila uspjeh iz 2021. godine.

– Čestitam našim proizvođačima koji su na prestižnom svjetskom natjecanju drugi put osvojili zlatne medalje, čime su potvrdili da je kvaliteta Varaždinskog bučinog ulja kontinurano vrhunska. Svima je poznato da je baviti se poljoprivredom na području Varaždinske županije stil života, jer se radi o malim parcelama kojima trebate proizvesti ono što je najbolje i najkvalitetnije. Da su naši poljoprivrednici u tome iznimno uspješni, govori već 15. zlatna medalja osvojena na prestižnom natjecanju Monde Selection. Ponosni smo na naše autohtone poljoprivredno-prehrambene proizvode, jer u svega 10-ak dana iz Bruxellesa smo primili dvije odlične vijesti. Nakon Varaždinskog bučinog ulja prošle godine, sada je na europskoj razini zaštićen i Ludbreški hren kao 10. proizvod s područja Varaždinske županije i 48. iz Hrvatske – rekao je župan Stričak.  

Pročelnik dr. sc. Vincek je napomenuo da se radi uspjehu koji se temelji na 150-godišnjoj tradiciji proizvodnje bučinoga ulja.

– Varaždinska županija je međunarodna prijestolnica bučinog ulja. Upravo ovako, s puno više samopouzdanja moramo govoriti o našem Varaždinskom bučinom ulju. Prije 16 godina smo ga zaštitili jamstvenim žigom pri Zavodu za intelektualno vlasništvo, prije 13 godina organizirali prvu hrvatsku izložbu bučinih ulja ovdje u Županijskoj palači, prije šest godina prvu Međunarodnu izložbu, a prošle godine je Europska unija Varaždinskom bučinom ulju dodjelila zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla – podsjetio je Vincek.

Na 63. izložbu Monde Selection bilo je prijavljeno više od 3250 proizvoda iz cijeloga svijeta, iz gotovo 100 država. Proizvode je ocjenjivalo više od 80 međunarodnih stručnjaka, a u ocjenu ulazi više od 20 različitih parametara.

– Institut Monde Selection jedan je od najpoznatijih i najrelevantnijih svjetskih instituta za ocjenu kvalitete, a svaki se proizvod ocjenjuje pojedinačno, pri čemu se u obzir uzima ne samo miris i okus, nego i naknadni okus, tekstura, vizualni aspekt, pa i dizajn pakiranja. Suci su staklenu bocu Varaždinskog bučinog ulja ocijenili kao „atraktivnu“ i „elegantnu“. Što se tiče vizualnog izgleda sa zadovoljstvom su primijetili da je ulje „sjajno“, ima „prekrasnu, jasnu i intenzivnu boju“, a samo ulje je „ugodnog okusa prženih sjemenki koje se vrlo lijepo razvija na nepcu“ – naveo je dr. sc. Vincek.   

Zadovoljstvo nisu krili ni „zlatni“ proizvođači.

– Sva trojica smo u četiri godine osvojili drugo zlato, što je dokaz da imamo kvalitetu s kojom se možemo ponositi. Kvalitetu imamo jer bučino ulje proizvodimo iz izuzetno dobre sirovine iz koje je nastao proizvod visoko ocijenjen na svjetskim natjecanjima. Za nas ovo znači i da imamo sve više kupaca, a upravo zbog njih posebno pazimo na kvalitetu našeg Varaždinskog bučinog ulja, koje je 100-posto čisto, bez ikakvih bez dodataka. U udruzi Varaždinsko bučino ulje radimo upravo na tome da naši proizvodi budu „vrh vrhova“ i da se po kvaliteti možemo nositi sa svim proizvođačima iz Europe. Proizvodnja nam je svake godine sve veća, kupci nam se javljaju iz svih krajeva Europe, na što smo također jako ponosni – istaknuo je Branko Vidaček iz istoimenog OPG-a.   

Na predstavljanju „zlatnih“ bučinih ulja prisustvovale su i državna tajnica Ministarstva graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine Sanja Bošnjak te ravnateljica Uprave za upravljanje i raspolaganje nekretninama Ivana Pintar.

OCJENJIVAČKA KOMISIJA „MONDE SELECTIONA“ O ZLATNIM ULJIMA 2024.

  • OPG Kolenko

Superbly crafted pumpkin seed oil.

Vrhunski izrađeno bučino ulje.

  • OPG Kurtek

Versatile roasted pumpkin seed oil for a touch of culinary sophistication.

Svestrano primjenjivo prženo bučino ulje za dašak profinjenosti u spravljanju jela.

  • OPG Vidaček

An excellent choice for adding both colour and flavour to dishes.

Izvrstan odabir za dodavanje boje i okusa jelima.

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje