Povežite se s nama

Međimurje

Centar “MURID”: na jednom mjestu do svih usluga rane intervencije

Objavljeno:

- dana

Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (MURID) ove je godine obilježila velikih deset godina rada i zakoračila u drugo desetljeće djelovanja.

Budući Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu “MURID”

Nekako istovremeno s obljetnicom primili su i izvrsnu vijest: u sklopu druge faze natječaja “Unapređivanje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici kao podrška procesu deinstitucionalizacije” odobrena su im bespovratna sredstva za izgradnju Centra za ranu intervenciju u djetinjstvu “MURID”. Partneri na projektu su im Međimurska županija te Općina Pribislavec; na području potonje Centar će i biti smješten.

Sinergija ustanova

– Nakon višegodišnje potrage za lokacijom, ono što smo tražili našli smo na prostoru Pribislavca, u neposrednoj blizini Čakovca, što je bio jedan od ključnih kriterija. S Osnovnom školom Pribislavec, kojoj je navedeni prostor ustupila država, sklopili smo ugovor o pravu na korištenje, s obzirom na činjenicu da je za potrebe škole on bio prevelik. U blizini su i sportski centar te redovna škola, možda jednom iznikne i vrtić, tako da se već sad razmišlja unaprijed o potencijalnoj budućoj sinergiji ustanova – objašnjava izvršna direktorica MURID-a Silvija Pucko.

Udruga pruža stručnu podršku djeci rane dobi, njihovim roditeljima i obiteljima, kao i edukaciju i senzibilizaciju okoline i javnosti na specifične potrebe obitelji i djece s razvojnim i socijalnim rizicima na području Hrvatske i regije. Danas su prepoznati kao nacionalni primjer dobre prakse stvaranja sustava rane intervencije. Centar “MURID” bit će regionalni centar procjene i dijagnostike, ali i lokacija integriranih programa rane intervencije, edukacijsko sabiralište za stručnjake rane intervencije, kao i objedinjeno mjesto pristupa toj usluzi.

S nedavnog turnira i kestenijade u Kotoribi. FOTO: Općina Kotoriba

– Ukupna vrijednost projekta je nešto veća od 19,5 milijuna kuna, od čega sredstva EU fondova pokrivaju 76,8 posto, odnosno nešto manje od 15 milijuna kuna. Razliku od 4.524.779,66 kuna prikupljamo na razne načine. Započeli smo tako s kampanjom “Za prvih 1000 dana djetinjstva”, u sklopu koje cijelu zajednicu uključujemo u prikupljanje sredstava za Centar. Svaka udruga, organizacija ili pojedinac mogu se uključiti u akciju, a dosad je organizirano nekoliko humanitarnih događanja na kojima su se prikupljale donacije – kaže voditeljica financija i operativnog poslovanja MURID-a, Marina Držanić.

Primjer dobre prakse

Udruga je od 2016. jedini licencirani i ugovoreni pružatelj socijalne usluge rane intervencije u Međimurju, no njihove programe koristi više od stotinu korisnika sa sjevera Hrvatske. Zahvaljujući svom radu i iskustvu, izvršna direktorica MURID-a Silvija Pucko uključena je i u rad Izvršne radne skupine za izradu Nacionalne strateškog plana za razvoj rane intervencije u Republici Hrvatskoj.

– Rana intervencija je najmlađa prepoznata socijalna usluga, koja se u zakonima nalazi tek deset godina, što znači da postoji i najmanje stručnjaka u tome području. To je jedan od razloga što se u MURID-u već četvrtu godinu provodi stručna uspostava kvalitete, što omogućava našim stručnjacima da usluge rane intervencije pružaju u skladu s međunarodnim standardima i svjetskom praksom – ističe Silvija.

S dobrotvornog teniskog turnira u Prelogu

Trenutačno kao implementacijski partner UNICEF-a za Hrvatsku, MURID provodi projekt “Pilotiranje modela sveobuhvatne, pristupačne i kvalitetne usluge rane intervencije u djetinjstvu u Međimurskoj županiji”. MURID-u gravitiraju i korisnici iz drugih županija, s obzirom na činjenicu da se u većini županija ne nudi takva usluga. Površina Centra iznosit će 1600 četvornih metara, čime će se funkcionalni prostor Udruge učetverostručiti, a unutar njega smjestit će se čak 55 organizacijskih jedinica koje će moći koristiti do 250 korisnika u individualnih te stotinu u grupnim programima.

– Misao vodilja bila nam je da stvorimo jedinstveno, sveobuhvatno i integrirano mjesto koje će objediniti sustave zdravstva, socijalne skrbi te odgoja i obrazovanja, kao i nevladina sektora. Tako će se smanjiti “lutanja” roditelja, a Centar “MURID” postat će ishodište za daljnje intervencije. MURID je već godinama mjesto studentske prakse, kao i organizator mnogobrojnih edukacija za stručne djelatnike u području rane intervencije, predškolskog i školskog sustava – napominje direktorica.

Fokus na obitelj

Tako je Udruga nedavno organizirala i svoj drugi Kongres, koji je održan u online obliku. Posljednjeg vikenda u rujnu, tijekom dvaju dana, Kongres pod nazivom “Obitelji usmjeren pristup u praksi” okupio je čak 330 stručnjaka iz Hrvatske, Slovenije, Srbije te Bosne i Hercegovine. Svi oni bili su prisutni s jednim zajedničkim ciljem: da čuju iskustva stručnjaka diljem svijeta o transformaciji pristupa ranoj intervenciji u djetinjstvu – s modela rada usmjerena samo na dijete prema obitelji usmjerenu modelu!

– Kongres je organiziran u sklopu projekta “Centar stabilne podrške”, putem kojega se radilo na širenju mreže socijalne usluge rane intervencije na tri susjedne županije: Koprivničko-križevačku, Bjelovarsko-bilogorsku i Virovitičko-podravsku. Projekt vrijedan gotovo 1,5 milijuna kuna, čiji je MURID nositelj, uskoro završava, a partneri su Centar za promicanje zdravog razvoja djece, mladih i obitelji “Vrtuljak” iz Križevaca, V. osnovna škola Bjelovar te Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica – objašnjava Marina.

Silvija Pucko i moderatorica kongresa Velina Novak

Na nju se nadovezuje Silvija, dodajući da su ciljevi projekta i Kongresa spajanje stručnjaka, dijeljenje znanja i iskustava, kao i stvaranje te poticanje suradnje.

– MURID se uz svoje promotivne aktivnosti kontinuirano integrira u zajednicu, s ciljem da ih svaki roditelj može brzo i lako pronaći i dobiti podršku i savjet. To znači da pružamo usluge svakom zabrinutom roditelju! – za kraj poručuju MURID-ove djelatnice.

Festival medvjedića

Treći Festival medvjedića MURID je organizirao u sklopu Porcijunkulova u ponešto skromnijem izdanju, u skladu s odgovornošću prema epidemiološkim mjerama. Tako je umjesto Medvjeđeg šatora postavljen Medvjeđi štand, a Festival je kao i dosad omogućio udomljavanje “second-hand” medvjedića.

Ujedno je javnost senzibilizirana o emocionalnoj i psihološkoj ulozi medvjedića u razvoju djeteta, važnosti rane intervencije te radu i djelovanju MURID-a, kao i važnosti recikliranja i ponovne upotrebe. Udruga inače ima i prepoznatljivu maskotu: to je medvjedić Ranko MURID, koji priču o ranoj intervenciji širi kuda god pošao! MURID-ovke su već počele s prikupljanjem plišanaca i drugih igračaka za idući Festival…

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje