Povežite se s nama

Život i društvo

Prof. dr. sc. Predrag Putnik sa Sveučilišta Sjever na listi je najcitiranijih svjetskih znanstvenika

sveučilište sjever

Objavljeno:

- dana

Prof. dr. sc. Predrag Putnik s Odjela za prehrambenu tehnologiju Sveučilišta Sjever nalazi na prestižnom popisu najcitiranijih svjetskih znanstvenika koji svake godine objavljuje tvrtka Clarivate.

Riječ je o listi koja se smatra najrelevantnijom u svijetu, a Highly Cited Researchers 2021. nabraja znanstvenike koji su ostvarili izniman utjecaj na svom znanstvenom području višestruko citiranim radovima u posljednjih deset godina.

Na listi je čak 11 hrvatskih znanstvenika – Igor Rudan, Ivan Đikić, Ivica Letunić, Zora Modrušan, Vlado Perković, Marin Soljačić, Stanislav Duško Ehrlich, Davor Krajnović, Tomislav Hengl, no samo je dvoje znanstvenika – Danijela Bursać Kovačević s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, i Predrag Putnik sa Sveučilišta Sjever – sa znanstvenih ustanova u Hrvatskoj.

To je veliki uspjeh s obzirom na to da na popisu dosad nije bilo znanstvenika koji su u trenutku uvrštenja radili u nekoj domaćoj instituciji.

Radovi među 1 posto najcitiranijih na svijetu

Kako bi znanstvenik ušao na ovu listu, njegovi radovi moraju biti među 1 % najcitiranijih u bazi podataka Clarivatea Web of Science. U ovu bazu povučeni su podaci iz vodećih svjetskih znanstvenih časopisa iz svih područja znanosti.

– Nagrade su uvijek poticaj za daljnji rad i učenje. Zbog toga i ostvarenih rezultata u znanstvenoistraživačkoj djelatnosti u 2021. godini dobio sam dvije prestižne nagrade od kojih je prva „Tanner Award“, što je nagrada za koautorstvo na najcitiranijem znanstvenom radu objavljenom u jednom od ponajboljih časopisa za prehrambenu tehnologiju „Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety“, a druga Clarivate™ nagrada za visoko citiranog istraživača (eng. Highly Cited Researchers) rangiranog u prvih 1 % prema citatima za agronomske znanosti od strane Web of Science™ – naveo je prof. dr. sc. Predrag Putnik.

Naglasio je sljedeće:

– Značaj ovih nagrada primarno se ogleda u jedinstvenoj internacionalnoj prepoznatljivosti mog doprinosa u biotehničkim znanostima od strane svjetske znanstvene zajednice, te sam posebno zahvalan svom istraživačkom timu kojeg uvelike čine znanstvenici iz cijelog svijeta. Neizmjerna je snaga kvalitetnog tima u ovoj profesiji i kroz dobru sinergiju ideja, volje, povjerenja i rada mogu se čak i u našim uvjetima, koji su daleko skromniji od inozemnih, ostvariti vrhunski rezultati. Dokaz tome je i moja dugogodišnja suradnja s kolegicom izv.prof.dr.sc. Danijelom Bursać Kovačević, s kojom sam ostvario iznimno uspješnu suradnju u vrlo kratkom vremenu, te je svaki naš ostvareni uspjeh ujedno i putokaz da idemo dobrim smjerom po trnovitoj znanstvenoj karti – ističe prof.dr.sc. Predrag Putnik.

Metodologija

Metodologija kojom Clarivate Plc (NYSE:CLVT), globalni lider u pružanju pouzdanih informacija i uvida kako bi ubrzao tempo inovacija, određuje “tko je tko” u kategoriji neutjecajnih istraživača, oslanja se na podatke i analizu koju su proveli bibliometrijski stručnjaci i podatkovni znanstvenici na Institutu za znanstvene informacije pri Clarivate (Institute for Scientific Information).

Godišnji popis identificira oko 6600 istraživača iz cijelog svijeta koji su pokazali značajan utjecaj u odabranom području ili područjima objavljivanjem više visoko citiranih radova tijekom posljednjeg desetljeća. Visoko citirana imena istraživača izvučena su iz publikacija koje su rangirana u prvih 1% prema citatima za određeno znanstveno područje i godinu objave u Indeksu citata Web of Science, a popis identificira istraživačke institucije i zemlje u kojima se nalaze. Ključni nalazi za 2021. godinu pokazuju da su ove godine nađena 6602 istraživača iz više od 70 zemalja i regija – 3774 u određenim područjima i 2.828 za utjecaj na više područja.

Od 6602 znanstvenika iz više od 70 zemalja i regija, koji su uvršteni na listu, u SAD-u živi čak 2622 znanstvenika, odnosno njih 39,7 posto. Kinezi su ove godine drugi s a935 znanstvenika na listi, odnosno 14,2 posto. Treća je nacija Velika Britanija koja je zastupljena s 492 znanstvenika ili 7,5 posto, Australija je četvrta, Njemačku peta, a slijede Nizozemska Kanada, Francuska, Španjolska i Švicarska. Osim toga, na popisu su 24 nobelovca od kojih je pet proglašeno ove godine – David Julius, Ardem Patapoutian, David W. C. MacMillan, David Card i Guido Imbens.

Biografija Predraga Putnika

Prof. dr.sc. Predrag Putnik, je istraživač rođen u Zagrebu, diplomirao je 2012. godine na Sveučilištu u Zagrebu, Biotehničke znanosti (područje Prehrambenog inženjerstva). S istraživačkim  iskustvom u primijenjenom laboratorijskom radu (kemija, biologija, bioinformatika, znanost o hrani, prehrana, molekularna biologija i prehrambeno inženjerstvo). Dobitnik je dvostruke stipendije, ukupno 120.000,00 dolara za obrazovanje s dva ugledna sveučilišta u SAD-u.

Kao odličan diplomirani istraživač na Sveučilištu u Connecticutu (University of Connecticut), stekao je tehnička znanja i vještine u epidemiologiji, statistici, molekularnom nutricionizmu, javnom zdravstvu i primijenjenim istraživanjima u dijabetesu te diplomirao na temi nutritivne epidemiologije.

Formalno je osposobljen za znanstvenog recenzenta za statističku analizu i istraživačku metodologiju u području prehrambene tehnologije i nutricionizma. Formalna obuka bila je dio redovitog obrazovanja na Sveučilištu u Connecticutu. Trenutno služi kao recenzent visoko rangiranih znanstvenih časopisa kao: Food Chemistry; Food Research International; Critical Reviews in Biotechnology; Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety; Journal of Food Science; Food Control itd.

Registrirani je ekspertni ocjenjivač za europske projekte (Prima, Obzor, ERC, FP7 i Eureka). Ima +90 recenziranih znanstvenih radova i poglavljima u knjigama, gdje većina časopisa ima najveći faktor odjeka (Q1) za znanost o hrani i tehnologiji. Ima hindex: 34; h10-Index: 67 s 4226 citata prema Google Scholaru.

S još dvoje kolega uredio je knjigu pod nazivom „Agri-Food Industry Strategies for Healthy Diets and Sustainability“ Academic Press, Elsevier.

Pomoćni urednika je za Food Chemistry Advances, Elsevier, tematski urednik u Nanomaterials, MDPI (IF=5.08; 35/160; Q1) i FOODS, MDPI, a pozvan je kao gostujući urednik za dva časopisa: Food Research International, Elsevier, Specijalno izdanje “Conventional, Non-Conventional Extraction Techniques and New Strategies for The Recovery of Bioactive Compounds from Plant Material for Human Nutrition” i Foods, MDPI; “Novel food processing and extraction technologies” te “Sustainable Functional Food Processing”.

Urednik “Frontiers in Nutrition” (IF=6.58; 12/89; Q1) i član uredništva FOODS-u, MDPI (IF=4.35; 27/144; Q2) i prestižnog Elsevierova “Food Chemistry“ (IF=7,51; 7/144; Q1)”, “Food Research International (IF=6.48; 9/144; Q1)”, “Food Control (IF=5,55; 19/144; Q1)” i “Food Engineering Reviews (IF=5.76; 17/144; Q1)” od Springera i Journal of Food Science, John Wiley & Sons (IF = 3.17; 57/144; Q2).

Osim toga, izlagao je na više od 25 međunarodnih konferencija i pozvanih predavanja. Godine 2019. pozvan je kao predavač na 2nd Food Chemistry conference koja je najveći simpozij takve vrste na svijetu.

Godine 2021. primio je nagradu Tanner za koautorstvo najcitiranijeg rada objavljenog u Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety u 2018. godini (IF=12.81 2/144 Q1 Food Sci). Za 2016-2020 rangiran u Food Science &Technology kao 25. najcitiraniji istraživač na svijetu od strane Clarivate InCites. U 2021. godini izabran kao visoko citirani istraživač rangiran u prvih 1 % istraživača prema citatima za agronomske znanosti od strane Web of Science, Clarivate.

Prof.dr.sc. Predrag Putnik na Odjelu za prehrambenu tehnologiju Sveučilišta Sjever predaje sljedeće kolegije: “Kontrola kakvoće i sigurnosti hrane” , “Organizacija proizvodnje” , “Vođenje poslova u slastičarstvu” , “Osnove statistike” i “Ambalaža i pakiranje prehrambenih proizvoda”.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje