Povežite se s nama

U fokusu

Varkom imao krivu računicu – obrada tone otpada iz Brezja danas iznosi oko 2000 kuna!

Objavljeno:

- dana

Nakon što su u četvrtak u Varkomu otvorene ponude za obradu 500 tona miješanog komunalnog otpada, zaostalog nakon uzorkovanja sadržaja bala provedenog još 2019. godine, ispostavilo se da je ova gradska tvrtka imala pogrešnu računicu.

Naime, procijenjena vrijednost javne nabave male vrijednosti iznosila je 500.000,00 kuna (bez PDV-a), dok su dvije pristigle ponude od tvrtki CE-ZA-R i T&H Investa značajno skuplje.

Primjerice, za uslugu koja uključuje utovar otpada u vozilo ponuditelja, prijevoz do lokacije ponuditelja, te vaganje, istovar i obradu rastresenog otpada, tvrtka CE-ZA-R traži 934.375.00 kuna dok je T&H Invest ponudio kako će spomenutu uslugu obaviti za 1.010.000 kuna s obračunatim PDV-om.

Odnosno, povoljnija ponuda tvrtke CE-ZA-R za odvoz i obradu otpada po toni iznosi 1868,75 kuna, dok ona T&H Investa  iznosi čak 2.020 kuna. Iz svega navedenog proizlazi da su cijene za obradu i zbrinjavanje varaždinskog baliranog otpada proteklih 15-ak godina doslovno odletjele u nebo.

Nažalost, ispada da će Varkom skupo platiti greške iz prošlosti kada se u vrijeme mandata gradonačelnika Gorana Habuša nije poštovao ugovor o interventnom zbrinjavanju baliranog otpada. Podsjećamo, još 2008. godine potpisali su ga Grad Varaždin, T7 VIS i Varkom. Na posljedice lošeg upravljanja imovinom Grada Varaždina osvrnuo se bivši varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok.

– Cijena bala po toni je 50 % veća od one koju smo nekad ugovorili (s tvrtkom T7 VIS). Mene su 11 godina vukli po blatu, pljuvali, nazivali najpogrdnijim nazivima, samo zato što se još 2008., pa onda i 2009. godine dodatkom ugovorilo zbrinjavanje bala u MBO postrojenju, koje je na kraju i sagrađeno. Za razliku od druga dva u Hrvatskoj, naša varaždinska tvornica ne smrdi. Pljuvali su me da je cijena od 1230 kuna po toni previsoka i kriminalna. No, Vrhovni sud me pravomoćno oslobodio. Bosilj je izbore dobio na obećanju da će riješiti bale po povoljnijoj cijeni – ističe Čehok.

I dodaje:

–  Cijena za obradu otpada je, dakle, 50 % veća od one koju smo ugovorili i za koju smo mogli sve zbrinuti još 2012. godine. Sada neka građani sami prosude što smo i koga birali – zaključuje Ivan Čehok.

Napominjemo da bi Trgovački sud trebao uskoro donijeti presudu temeljem tužbe o ništetnosti spomenutog ugovora. Taj je postupak Grad pokrenuo u vrijeme kada je na čelu Grada bio Goran Habuš (HNS) s koalicijskim partnerima iz SDP-a.  

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje