Povežite se s nama

Novosti

Varaždinci će sa 2.500 kn po domaćinstvu, opet plaćati već plaćeni za balirani otpad?!

Objavljeno:

- dana

Inspekcija zaštite okoliša krenula u prisilno izvršenje rješenja vezanog uz Brezje

Dok varaždinsko gradsko čelništvo ističe da je na zadovoljstvo građana našlo „konačno rješenje“ za smeće, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode priprema prisilno uklanjanje više od 100 tisuća tona otpada omotanog u bale s ilegalnog deponija u Brezju, i to (uglavnom) o trošku Grada, odnosno gradske komunalne tvrtke Varkom, koja bi na kraju mogla sve prebaciti na – građane!

Građani Varaždina mogu nakon održane sjednice Gradskog vijeća odahnuti i biti zadovoljni jer je gradska vlast na čelu s gradonačelnikom Goranom Habušom riješila problem varaždinskog smeća.

“Konačno rješenje”

Upravo tim riječima počinje priopćenje upućeno ovih dana iz varaždinske Gradske vijećnice javnosti koja je zabrinuto iščekivala što će se dogoditi nakon zabrane daljnjeg gospodarenja komunalnim otpadom na ilegalnom deponiju u Brezju gdje je odlaganje počelo još 2005., i to uz „blagoslov“ čelnika Grada Varaždina i Varaždinske županije koju je tada vodio Radimir Čačić.
 
Varaždinski gradonačelnik, koji je ipak uspio ishoditi kontroverznu odgodu inspekcijskog rješenja na 30 dana, povodom zabrane odlaganja i baliranja otpada u Brezju ustvrdio je da je time zadovoljan jer će moći ponuditi svoje, konačno rješenje za problem komunalnog otpada?!
A kakvo je to Habuševo „konačno rješenje“? Za trajno zbrinjavanje svakodnevnog otpada, kako je rečeno u nastavku Gradskog vijeća, raspisat će se koncesijski natječaj. Zbog toga su, što je manje poznato, gradski predstavnici već bili u Austriji u pratnji bivšeg djelatnika jedne od vodećih tamošnjih tvrtki za gospodarenje otpadom. No skupljanje i odvoz smeća i dalje bi obavljao Varkom koji u samo mjesec dana treba za svaki slučaj pripremiti rezervnu lokaciju za odlaganje otpada, najvjerojatnije na predjelu uz Dravu poznatom kao Motičnjak. Što se tiče starog, već odloženog otpada u Brezju, Habuš je upozorio na promemoriji sa sastanka održanog u Ministarstvu gospodarstva.
 
– Dogovoreno je da će Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske do četvrtka 14. lipnja prikupljati ponude i nakon toga odabrati najpovoljnijeg ponuđača za zbrinjavanje 120.000 tona baliranog otpada u Brezju u roku od godinu dana. Odluka ministarstva bit će obvezujuća za Grad Varaždin, a također je postignut dogovor da će Fond za zaštitu okoliša sufinancirati zbrinjavanje svih količina baliranog otpada s 40 posto od potrebnog iznosa što će značajno umanjiti cijenu koju bi inače trebali plaćati građani, tvrde u Gradskoj vijećnici.
No prešućuje se da se, primjerice, sanacija odlagališta Jerovec plaća iz ivanečkog proračuna, a ne iz džepa građana. Upravo takav model predlagao je dio vijećnika, ali je taj prijedlog povukao jer ga je pročelnik Vlado Vlašić ocijenio – nezakonitim?!

Veli, pa opovrgava

Dva dana prije isteka roka za ponude, zamjenica varaždinskoga gradonačelnika Natalija Martinčević otišla je i dalje.
 
– Sve je riješeno. Vlada je donijela odluku da će do 14. lipnja prikupljati ponude za zbrinjavanje postojećih bala i, naravno, izabrati onu najbolju. Ponude koju su do sada stigle su 30 – 40 % jeftinije od one koju nudi T7 Grupa – ustvrdila je Martinčević za Aktualno.hr.
To je, međutim, opovrgnula dva dana kasnije, odnosno nakon što se oglasilo Ministarstvo zaštite okoliša i prirode naglašavajući da je pristupilo „postupku prisilnog izvršenja rješenja inspekcije zaštite okoliša putem treće osobe, i to zbog neispunjavanja, odnosno nepoštovanja regulative koja se odnosi na gospodarenje otpadom od strane komunalnog društva Varkom d.d. iz Varaždina te naređene inspekcijske mjere“.
 
– Nije, dakle, riječ o odluci Vlade, nego o redovnom postupku koji vodi Uprava za inspekcijske poslove resornog ministarstva radi okončanja svog postupka, koji će se provesti isključivo na trošak i odgovornost komunalnog društva Varkom d.d., a čiji je osnivač i većinski vlasnik Grad Varaždin. O troškovima prisilnog izvršenja inspekcijskog rješenja i obvezi povrata sredstava, tvrtci Varkom d.d. i Gradu Varaždinu će po okončanju postupka zbrinjavanja, sukladno zakonskim odredbama, biti dostavljen akt – upozorili su iz MZOIP-a.
 
Posebno su napomenuli da su tvrdnje Martinčević o troškovima zbrinjavanja otpada „neprimjerene iz sasvim konkretnog i jasnog razloga – Grad Varaždin nije uključen u navedeni postupak te njegovi predstavnici ne mogu utjecati na odabir ponuditelja ili odabir tehnologije zbrinjavanja, niti imaju mogućnost uvida u troškove zbrinjavanja koje će ponude sadržavati“.

Kredit bi vraćali svi

Dakle, „konačno rješenje“ smeća nije rezultat nikakvog dogovora, već odlučnosti MZOIP-a da makne otpad s ilegalnog deponija, i to o trošku gradske komunalne tvrtke, odnosno Grada Varaždina!
 
Premda se to ne bi moglo zaključiti iz javnih istupa gradskih čelnika, i oni su itekako svjesni da bi im u idućih godinu dana mogao doći račun od barem 40 milijuna kuna za prisilno zbrinjavanje odloženog otpada, čak i ukoliko se uspije dobiti subvencija od 40 posto od Fonda za zaštitu okoliša. Naime, kako je otkrio komunalni pročelnik Vlado Vlašić, već se razmatra mogućnost da komunalno poduzeće Varkom uzme kredit koji će vraćati građani kroz – veće cijene! Tako će tročlano domaćinstvo samo za prisilno uklanjanje bala, čije odlaganje je već jednom plaćeno, dati još barem 2.500 kuna! Svjesna što bi to značilo, gradska vlast priželjkuje kredit s počekom da bi otplata počela nakon lokalnih izbora. No pitanje je koliko je to ostvarivo, a posebno što će građani reći o „konačnom rješenju“ za koje bi trebali dobro rastegnuti svoj džep, pa makar kroz dulji period.

Traže 37 milijuna kuna!?

Tvrtka Biotehnološki park Varaždin (BPV), koja je trebala razvijati istoimeni projekt u Brezju gdje je dobila pravo građenja na gotovo milijun kvadrata, i dalje je zainteresirana za njegov razvoj. Stoga su njezini predstavnici, sukladno ranijim najavama, upoznali čelništvo Grada Varaždina kako oni vide rješenje otvorenih pitanja. Među njima zacijelo je najvažnije to što se bale otpada još uvijek nalaze na području gdje su trebale biti izgrađene proizvodne hale sukladno iskustvima zbog kojih su u Veliku Britaniju putovali tadašnji župan Radimir Čačić i zamjenik varaždinskoga gradonačelnika Slobodan Mikac. To što danas nema baš ničega od planirane biotehnološke i slične industrije u Brezju, predstavnici tvrtke Biotehnološki park smatraju odgovornim isključivo Grad Varaždin. Sukladno tome, kako doznajemo od osoba bliskih gradskoj vlasti, od Grada Varaždina zatražili su da im se isplati pet milijuna eura, odnosno oko 37 milijuna kuna ili slijedi tužba! Kako će se Grad Varaždin postaviti prema takvom zahtjevu, koji otvara pitanje i sudbine ogromnog i vrijednog zemljišta u Brezju, zasada nismo uspjeli doznati. Međutim, ustraje li Biotehnološki park pri svom zahtjevu, čini se da je na pomolu još jedan spor s izglednim teškim posljedicama.

T7 VIS će koristiti sva pravna sredstva radi zaštite prava!

Grad Varaždin je uz pomoć prvog potpredsjednika Vlade RH i predsjednika HNS-a Radimira Čačića na silu uspio ishoditi produljenje roka izvršenja rješenja o zabrani odlaganja otpadom na 30 dana, tvrdi se u priopćenju T7 VIS-a te upozorava da se time nastavlja „sedmogodišnja praksa kršenja zakona jer je odlagalište u Brezju ilegalno budući da nema dozvolu za rad, nalazi se na vodozaštitnom području i, povrh svega, na arheološkom lokalitetu!
 
– Pitamo se stoga – tko to u Hrvatskoj ima toliko ovlasti da jednostavno ignorira ove činjenice i svjesno dozvoljava daljnje ugrožavanje okoliša i života i zdravlja – naglašava se.
 
Da apsurd bude još veći, kako se dodaje, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode skuplja ponude za rješavanje problema bala, dok Grad Varaždin priprema natječaj kako bi došao do novog koncesionara za zbrinjavanje novonastalog otpada, unatoč valjanim i obvezujućim ugovorima s T7 VIS-om o interventnom zbrinjavanju otpada.
 
– Pri tome Grad Varaždin zanemaruje grubu činjenicu da će zbog kršenja postojećih ugovora s T7 VIS-om morati plaćati ogromne financijske penale koji bi ga mogli dovesti do bankrota. Naime, T7 VIS će koristiti sva pravna sredstva kako bi u ovome slučaju zaštitio svoja prava, prethodno zagarantirana potpisanim ugovorima koji su važeći – upozorava se u priopćenju te napominje da je T7 VIS još u veljači ove godine podigao tužbu radi ispunjenja obveza, pa se očekuje da sud sazove ročišta s obzirom na to da se radi o interventnom ugovoru te velikim ekološkim opasnostima.

Habuš i Martinčević izgubljeni u – smeću

Zbrinjavanje varaždinskoga komunalnog otpada, koji se još uvijek odlaže na ilegalnom deponiju u Brezju, izaziva već nekoliko mjeseci niz zapleta, kontradiktornosti, obrata te apsurdnih situacija i izjava. Saga o smeću došla je, međutim, vjerojatno do vrhunca upravo ovih dana, i to nakon što se u Ministarstvu rada, kako ističu u Gradu Varaždinu, našlo „konačno rješenje“, a Ministarstvo zaštite okoliša i prirode krenulo s prisilnim izvršenjem svojih rješenja.

“Malo povećanje”

– Možda dođe do malog povećanja cijene, ali vjerujte, daleko manje nego kada bismo konzumirali ugovor s T7 VIS-om koji je na snazi – ustvrdio je protekli ponedjeljak varaždinski gradonačelnik Goran Habuš te nedugo zatim naglasio da će promaći „najjeftinije i najkvalitetnije rješenje“.
 
Iako kratka, ova je Habuševa izjava itekako značajna. Naime, gradonačelnik je prvi put priznao da će doći do porasta računa zbog zbrinjavanja novonastalog otpada od strane najboljeg ponuditelja koji se planira dobiti na javnom natječaju koji priprema Grad Varaždin, odnosno zbog zbrinjavanja bala koje priprema Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
 
Habuš, doduše, najavljuje „malo povećanje“, ali će tek trebati vidjeti hoće li računi porasti za manje od 5 kuna po članu domaćinstva, koliko bi iznosilo povećanje u slučaju prihvaćanja kompromisnog prijedloga T7 VIS-a od 95 €/t za novonastali otpad, odnosno stotinjak kuna više za balirani otpad. Naime, skupina vijećnika i T7 VIS predlagali su da se građani, sukladno iskustvima drugih gradova poput Ivanca, poštede ponovnog plaćanja već odloženog i baliranog otpada u Brezju čije bi trajno zbrinjavanje platili Fond za zaštitu okoliša, gradski proračun i komunalno društvo. No potonje u Gradu Varaždinu, potpuno mimo ikakve logike, drže nezakonitim te žele da zbrinjavanje bala opet plate – građani!? 

Habuš zna bez suda

Doduše, i Fond bi to trebao sufinancirati, a Varkom uzeti dugoročni kredit koji bi građani otplaćivali… Kako bilo, očigledno se uistinu teško složiti s Habušem da se radi o „najjeftinijem rješenju“.
 
Osim zbog priznanja o porastu cijene zbrinjavanja otpada, Habuševa izjava koju je dao nakon Odbora za statutarno-pravna pitanja značajna je i po tome što je priznao da vrijedi ugovor koji je sklopio Varkom i T7 VIS, a koji je donedavno držao ništetnim, i to još od preuzimanja vlasti kada je pokrenuo i sudski postupak u kojem će se tek utvrđivati njegova valjanost.
 
I kada se činilo da je varaždinski gradonačelnik napokon shvatio da su ugovori valjani sve dok sud ne utvrdi drukčije te da ih u međuvremenu treba poštovati jer bi u suprotnom štete mogle biti ogromne – dogodio se novi obrat.
 
Upitan u utorak ne boji li se da će Grad izgubiti spor s T7 VIS-om koji je podnio tužbu za izvršavanje ugovora, Habuš je opet lakonski ustvrdio da je ugovor ništetan i da ne može zahtijevati njegovo ispunjenje, odnosno naknadu štete! Umjesto ovakvog nekonzistentnog i hazarderskog pristupa, od nekog na tako odgovornoj dužnosti očekivalo bi se da postupa sukladno zakonu i ugovorima, a prava i moguću (od)štetu potraži na sudu.

Demanti nakon dva dana

Uz gradonačelnika, i njegova zamjenica Natalija Martinčević ovih se dana, slikovito rečeno, izgubila u smeću.

– Sve je riješeno. Vlada je donijela odluku da će do 14. lipnja prikupljati ponude za zbrinjavanje postojećih bala i, naravno, izabrati onu najbolju. Ponude koje su do sada stigle su 30 – 40 % jeftinije od one koju nudi T7 Grupa – izjavila je u utorak za aktualno.hr.

Ta izjava izazvala je pozornost, jer je izrečena puno prije kraja prikupljanja ponuda, koje je najavljeno u četvrtak za 12 sati. Međutim, još veću pozornost izazvao je njezin demanti izjave jer je otvorio još veću sumnju u ionako netransparentan postupak prikupljanja ponuda za bale koji, uz ostalo, traje svega tri dana za posao vrijedan desetke milijuna kuna!

Naime, demanti je uslijedio gotovo nakon dva dana od objave i to tek nakon što smo od Ministarstva zatražili objašnjenje odakle zamjenici gradonačelnika podaci o ponudama prije otvaranja. Očigledno, našavši se u, najblaže rečeno, neugodnoj situaciji, jedini izlaz bio je objava demantija, pa makar to bilo krajnje neuvjerljivo.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje