Povežite se s nama

U fokusu

Umjesto Begić, u Upravno vijeće imenovan Martin Hajdinjak iz HNS-a, unutarnji revizor u Županiji

Objavljeno:

- dana

ODLUKA JE PALA

Unutarnji revizor Varaždinske županije Martin Hajdinjak, član HNS-a,  novi je član Upravnog vijeća Opće bolnice Varaždin.

Hajdinjak je javnosti poznat po tome što ga je Vlada Zorana Milanovića u siječnju prošle godine imenovala za povjerenika u Općini Cestica, nakon što u toj općini nije donesen proračun. 

Sve je prema propisima, ali kojim?

U  Upravno vijeće Bolnice Hajdinjak je došao na mjesto Jasminke Begić iz SDP-a, koja je nakon sjednice Upravnog vijeća održanoj u utorak podnijela ostavku na članstvo u Upravnom vijeću, a potom je imenovana  zamjenicom v. d. ravnatelja Bolnice.

>>Očekivano: Jasminka Begić iz SDP-a imenovana zamjenicom v. d. ravnatelja Opće bolnice Varaždin

Ostali članovi Upravnog vijeća i dalje su isti: dr. Zouheir Bitar, blizak HNS-u, prim. dr. sc. Ranko Stare (predstavnik Stručnog vijeća),  predstavnica Radničkog vijeća Ljiljana Levanić i Zoran Šantek iz HNS-a, ujedno i predsjednik Upravnog vijeća.   

– Statut Bolnice nije usklađen s odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti – poručuju iz Varaždinske županije

U Varaždinskoj županiji tvrde  da je postupak imenovanja novog člana Upravnog vijeća Opće bolnice Varaždin u cijelosti proveden i temeljen na propisanoj proceduri predlaganja i imenovanja člana Upravnog vijeća ispred osnivača sukladno svim propisima koji su relevantni za provedbu istog, a isto tvrde i za postupak imenovanja dr. Zouhera Bitara.  

Naime, predsjednik varaždinskog HDZ-a Damir Habijan upozorio je da dr. Bitar nije ni mogao biti imenovan jer nije priložio svu dokumentaciju propisanu Statutom Bolnice, te je on, temeljem toga, nezakonito u Upravnom vijeću. Stoga ni odluke koje je donijelo Upravno vijeće na zadnje tri sjednice nisu zakonite.

>>Habijan: Glas dr. Bitara presudio smjeni dr. Zember, a on nezakonito u Upravnom vijeću

Međutim, za Varaždinsku županiju Statut Bolnice očito ne vrijedi.

– Statut Opće bolnice Varaždin nije po obustavi sanacije dostavljen na uvid osnivaču, a ujedno nije ni usklađen s odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji određuje poslovanje Bolnice nakon što je sanacija obustavljena – objašnjavaju u Županiji.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje