Povežite se s nama

Kultura

Predsjednik čakovečkog Ogranka Matice hrvatske Ivan Pranjić: “Nagrade su potvrda našeg rada!”

Objavljeno:

- dana

Jedan od vrhunaca djelatnosti čakovečkog Ogranka Matice hrvatske svake godine predstavlja izlazak novog broja “Hrvatskoga kajkavskog kolendara” za iduću godinu.

Tako je bilo i u 2021. pa je krajem studenoga prezentirano izdanje “Kolendara” za 2022. godinu, i to jubilarno – trideseto. Upravo taj jubilej te (također trideseta) obljetnica oslobođenja Međimurja predstavljaju glavne teme aktualnog “Kolendara”. No, čakovečki Ogranak iza sebe ima godinu koja je bila prebogata i drugim aktivnostima, osobito nakladničkom djelatnošću, unatoč pandemiji koja trenutačno vlada.

Pušlek popevki

Tako im je početkom studenoga za knjigu “Pušlek međimurskih popijevki” koju je priredio Stjepan Hranjec dodijeljena Zlatna povelja Matice hrvatske.

– Radi se o antologiji objavljene povodom 50. obljetnice Smotre “Međimurske popevke”. Prevedena je na engleski jezik, što je ujedno čini idealnim turističkim proizvodom za strance, a to su majstorski učinili dr. sc. Krunoslav Mikulan i Studio Žerjav. Sunakladnici izdanja pritom su bili Kulturno-umjetnička udruga “Seljačka sloga” Nedelišće i Zajednica hrvatskih kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije, koji su i (su)organizatori Smotre. Nagrada se dodjeljuje najboljim knjigama koje su objavili ogranci Matice u jednoj kalendarskoj godini – objašnjava predsjednik Ogranka Matice sa sjedištem u Čakovcu, prof. Ivan Pranjić.

Dodaje da je Ogranak u 2021. godini, osim časopisa “Hrvatski sjever” i “Riječ više!” te godišnjaka “Kolendara”, zaslužan za izdavanje šest knjiga, što je mnogo s obzirom na prilike.

– Osim “Pušleka” tiskane su i knjige “Spameten zapišuvle” Đure Bela, “Avanturokazi” Petrane Sabolek, “Kišobran, jesen i kesten” Vere Zemunić, “Hrvatsko ratno znakovlje iz Međimurja u Domovinskom ratu” Daniela Ciglarića te “34. inženjerijska bojna Čakovec” Dragutina Remenara, Alana Srpaka i Zorana Turka.

Nedavno nam je na prijmu kod čakovečke gradonačelnice Ljerke Cividini ukazana velika čast tako što je Ogranku povodom 85. godišnjice osnivanja Pododbora Matice hrvatske u Čakovcu dodijeljena Povelja Grada Čakovca. Ta je nagrada potvrda našeg rada, pri čemu se osim nakladničkom djelatnošću bavimo i organizacijom mnogobrojnih tribina, koncerata, izložbi, susreta i znanstvenih skupova – ističe Pranjić, koji je na priznanju zahvalio gradonačelnici Cividini.

Pogled prema budućnosti

Sreći članova Ogranka vjerojatno je doprinijela i činjenica da su napokon ušli i u gradski Proračun, što dosad nije bio slučaj.

– Sufinanciranje djelatnosti Matice bilo je potrebno uvesti i mnogo ranije, no ovo je dokaz da nas gradonačelnica podržava, na čemu sam joj također zahvalan. Koliko smo uspješni svjedoči i činjenica da smo u zadnjih sedam godina dobili čak pet povelja, no tu ne stajemo, jer nas i u budućnosti očekuju sjajni projekti. Primjerice, s grupom mladih znanstvenika iz Centra za istraživanje Međimurja uz potporu profesora s Filozofskog fakulteta radimo na izvrsnom projektu dviju monografija – grada Čakovca i Međimurja, što je velika stvar – naglašava profesor Pranjić.

Na prijmu je istaknuto da se Povelja dodjeljuje Ogranku Matice hrvatske za “cjelokupni rad na zaštiti i promicanju nacionalne i regionalne povijesti, za nakladničku djelatnost kojom promiču lokalne autore i teme, znanstveni rad te svesrdnu potporu mladim umjetnicima, kontinuirano promicanje i zaštitu kajkavskog dijalekta te za ukupni doprinos obogaćivanju društvenog i kulturnog života Čakovca i Međimurja”.

Matica uvijek traži suradnike, a osobito mlade entuzijaste, koji joj mogu doprinijeti kulturnim i umjetničkim radom…

–… stoga nam se pridružite kako bismo stvarali zajedno! – poručuje Pranjić.

O Matici

Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu osnovan je 1936. godine, no nakon mađarske okupacije u 2. svjetskom ratu njezin rad je zabranjen. Godine 1962. na inicijativu Jože Skoka i Zvonimira Bartolića djeluje u prostorima tadašnje Pedagoške akademije u Čakovcu, no njen je rad ponovno zabranjen 1972. godine nakon Hrvatskog proljeća.

Svoje novo osnivanje bilježi u jeku demokratskih promjena 1989., a čakovečki ogranak obnovljen je 3. veljače 1990. godine. Do danas djeluje sa svrhom promicanja nacionalnog i kulturnog identiteta u područjima umjetničkoga, znanstvenog i duhovnog stvaralaštva, gospodarstva i javnoga života te skrbi za društveni razvitak.

Matica je danas jedan od najvećih i najvažnijih nakladnika knjiga i časopisa u Hrvatskoj.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje