Povežite se s nama

Crna kronika

Najveća zla: EE otpad i lijekovi loše kvalitete

Objavljeno:

- dana

Tribina “Interpol i kaznena djela protiv okoliša” na GTF-u

U Hrvatskoj, koja se priključila Interpolovom NEST-u, sljedeće godine na snagu stupa novi Kazneni zakon i puno strože kazne za (ne)djela protiv okoliša.

Zateknu li inspektori zaštite okoliša bilo koga da uništava zaštićene biljke ili životinje, na njega mogu uperiti – pištolj.

Nismo educirani

Ovakva situacija je normalna u SAD-u u slučaju bilo kakvog kaznenog djela protiv okoliša: Agencija za zaštitu okoliša (EPA), koja djeluje u sklopu savezne vlade, ima vlastite oružane snage, a njihovi pripadnici nose pištolje i smiju pucati. Ekvador ima okolišnu policiju, a u Belgiji su djela protiv okoliša u nadležnosti – carinske službe.
 
U Hrvatskoj je ovo područje u nadležnosti Ministarstva zaštite okoliša i prirode, u sklopu kojeg djeluje i inspekcijska služba. No u odnosu na navedene zemlje, mi smo u “povojima”.

prof. Kniewald: kod nas je procesuirano vrlo malo djela protiv okoliša

– U Hrvatskoj je dosad procesuirano vrlo malo djela protiv okoliša, pri čemu je najveći problem needuciranost – istaknuo je prof. dr. sc. Goran Kniewald na tribini “Interpol i kaznena djela protiv okoliša”, koja je prošli utorak održana na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.
 
Prof. Kniewald je znanstveni savjetnik s Instituta “Ruđer Bošković”, koji je postao član ekspertne skupine Interpola za kaznena djela protiv okoliša. Izvijestio je da je Hrvatska krajem ožujka na Interpolovom sastanku u Lyonu prihvatila sudjelovanje u NEST-u (Nacionalne operativne grupe za sprečavanje kaznenih djela protiv okoliša), čiji je cilj jačanje i poboljšanje suradnje na otkrivanju ove vrste kaznenih djela.
 
– U zakonodavstvima zemalja članica Europske unije većina djela protiv okoliša su iz zakona o prekršajima prešla u kazneni zakon. U novom hrvatskom Kaznenom zakonu, koji na snagu stupa 1. siječnja 2013. godine, za djela protiv okoliša predviđene su dosta visoke kazne, koje su doista demotivirajuće – rekao je prof. Kniewald.

Policajci i suci

Problem Hrvatske jest, ustvrdio je, što nema dovoljno ljudi koji bi se bavili ovim područjem i što nisu educirani. – Važno je educirati sve koji sudjeluju u procesu, od policijskih službenika koji bi trebali identificirati situaciju, preko edukacije kako na terenu uzimati uzorke pa sve do edukacije tužitelja i sudaca – napomenuo je.
 
U odnosu na afričke i azijske države u kojima se opet “razmahao” ilegalni ulov zaštićenih životinja, u Europi su češća kaznena djela protiv onečišćenja okoliša, vode, zraka i tla. – Poseban napor se ulaže u zaustavljanje trgovanja električnim i elektroničkim (EE) otpadom, koji postaje sve veći problem. Transportira se i skladišti ilegalno, što se želi zaustaviti, jer sadrži teške metale koji su izuzetno toksični i velika su opasnost po zdravlje ljudi. U posljednjih 10-ak godina veliki problem su i nelegalni farmaceutski proizvodi, lijekovi loše kvalitete – istaknuo je profesor.

“Katastrofa zbog bala”

– Iako je hrvatski Kazneni zakon u dijelu koji se odnosi na djela protiv okoliša rigorozniji nego u drugim zemljama, u praksi je problem da nije jasno za što je nadležna policija, a za što inspekcija zaštite okoliša zbog čega se nekad javlja sumnja u naš rad – rekla je djelatnica PU varaždinske na tribini. 

Ustvrdila je da u Varaždinu policija čak i dobro surađuje s inspekcijom zaštite okoliša. Doc. dr. sc. Lavoslav Sekovanić se s tim nije složio. 

– Pogledajte si otpad u Brezju. Nitko nije ništa poduzeo. Ogromne količine, 100.000 tona otpada slijevaju se u podzemni dio vodonosnika i zagađenje će biti dramatično i katastrofalno. To je moja prognoza – ustvrdio je.

 

Izvor:
Foto:

Crna kronika

Netko je 62-godišnjaku iz šume u Paki ukrao drva vrijedna 10.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na šumskom predjelu zvanom Jerdelska u Paki u pet mjeseci nepoznati je počinitelj u šumi u vlasništvu 62-godišnjaka, posjekao i odvezao 30-ak stabala bukve i hrasta.

Prema procjeni oštećenog materijalna šteta iznosi oko 10.000 eura. Policijski službenici poduzimaju radnje u cilju otkrivanja počinitelja ovog kaznenog djela.

U vremenu od 22. do 23. svibnja u Ulici Stjepana Vukovića u Varaždinu, nepoznati je počinitelj provalio u kombi vozilo u vlasništvu 58-godišnjaka te otuđio udarne bušilice, električni čekić, kutnu brusilicu i drugi alat. Visina materijalne štete procjenjuje se na oko 8000 eura. Policijski službenici nastavljaju rad na pronalasku počinitelja ovog kaznenog djela.

         

Nastavite čitati

Crna kronika

Denisu K. (38) koji je nožem u Donjem Knegincu ubio oca određen istražni zatvor

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu provelo je prvo ispitivanje uhićenog 38-godišnjaka zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela teškog ubojstva i tjelesne ozljede.

>>FOTO Krvavi sukob u Knegincu: Zgodan, miran dečko i nitko ne bi pomislio da će se tako nešto desiti

Riječ je o Denisu K. koji je u obiteljskoj kući u mjestu Donji Kneginec, zadao nožem ocu (64) više ubodnih i reznih rana uslijed kojih je on preminuo. Također, nožem je nanio tjelesne ozljede svojoj majci (61) u vidu više reznih rana po ruci.

Državno odvjetništvo je podnijelo prijedlog da mu se odredi istražni zatvor zbog opasnosti od nedopuštenog utjecaja na svjedoke u istrazi i opasnosti od ponavljanja kaznenih djela kojeg je sutkinja istrage Županijskog suda u Varaždinu prihvatila i odredila mu istražni zatvor.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje