Povežite se s nama

Kultura

HDLU Varaždin ima nove članove i pozivaju vas na izložbu

Objavljeno:

- dana

Robert Geček, Martina Ipša i Milo Sakač, novi članovi Hrvatskog društva likovnih umjetnika  Varaždin,  predstavljaju svoje radove na prvoj ovogodišnjoj izložbi u Galeriji HDLU.

Otvorenje izložbe održat će se u utorak, 8. veljače, u 18 sati. Izložba ostaje otvorena do 25. veljače.

U nastavku donosimo životopise novih članova Hrvatskog društva likovnih umjetnika  Varaždin.

Robert Geček, rođen je 25. rujna 1970. godine u Varaždinu. Osnovnu i srednju školu pohađao je u Ivancu i Varaždinu. Upisuje Grafički fakultet Sveučilišta u Zagrebu i završava diplomski studij 1995. g. Na istoj ustanovi stječe 2021. doktorat znanosti, a docenturu u umjetničkom području, polju grafičkog dizajna, grani dizajn vizualnih komunikacija stječe 2017. g.  Dizajnom vizualnih komunikacija bavi se od 1991 godine, a kasnije i dizajnom multimedijskih projekata kroz koje javnosti prikazuje svoju umjetničku komponentu.

Usporedno se posvetio poslovima u sustavu visokog obrazovanja, gdje je svojim stručnim iskustvom i znanjem doprinio podizanju kvalitete studija, a sudjelovao je u kreiranju Sveučilišnog studijskog programa Multimedija na Sveučilištu Sjever.  Mentor je na završnim i diplomskim radovima preko 100 studenta. Od 2018. obnaša dužnost Pročelnika odjela multimedije na Sveučilištu Sjever.

Autor je mnogih izložbi iz polja vizualnih i multimedijskih komunikacija. Radovi iz ciklusa Red tree – kreću od autorove povezanosti sa prirodom i fascinacijom drvenim elementima koje reciklira, a kada neko drvo odumre, pretvara ih u malene skulpture, a u ovom slučaju radi se o velikom drvu koje je odumrlo, autor ga štiti od vremenskih neprilika i udahnjuje mu svježu krv – crvenom bojom i smješta ga opet u prirodu ispred svoje kuće i radi svakodnevnu izložbu na otvorenom. Fotografiranjem tog crvenog drva u različitim vremenskim uvjetima dolazi na ideju da drvo trajno ostane zabilježeno, složenim digitalnim postupkom pretvara drvo u digitalni zapis, tj. vektorski zapis tog drveta i iz njega sasvim slučajno eksperimentiranjem dolazi do grafika na kojima multiplicira digitalizirano drvo po fibonaccijevom nizu i na kraju kada bi se drvo multipliciralo u beskonačnom broju u krug dolazimo do kruga tj do najjednostavnijeg i najsavršenijeg oblika,  do neke nulte točke koju svaki umjetnik traži.  

Martina Ipša rođena je 1994. u Varaždinu  gdje je završila  Srednju strukovnu školu u  Varaždinu, program Likovna umjetnost i dizajn,  smjer: dizajner odjeće.  U periodu  2014-2020. polazila je

Akademiju primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci,  modul grafike i stekla naziv magistra

likovne pedagogije.  U vremenu  2019.-2020. polazila je  stručnu praksu na Escuela de Arte de Oviedo, Spain.

IZLOŽBE :2016. Galerija APURI “Muško-ženska energija”, 2016. Open air u sklopu projekta Student Day 2017. ”LUMS”,  Povijesni I pomorski muzej Rijeka, 2018. “Simultacije”, Galerija SKC, Rijeka, 2019. ‘’Fotografkinje’’, Galerija Principij, Rijeka, 2019. ‘’Život je lijep’’, Galerija Principij, Rijeka, 2019. “Plejade – stvaralačka energija” u Dvorani culture , 2014-2018. Završna izložba APURI, 2019. Završna izložba u Escuela de Arte de Oviedo, 2020. Završna diplomska izložba “Galerija Juraj Klović“.

NAGRADE I PRIZNANJA: 2016. 2. nagrada Ex-tempore za fotografiju na temu “Postojeće ambijentalne vrijednosti arhitekture grada Rijeke”, 2017. ‘’LUMS 2017.’’ pohvalnica za grafički rad na temu ‘’Stvarni I imaginarni mostovi’’, 2017. Rektorova zahvalnica, 2018. „PROJEKTOR – NATJEČAJ ZA IDEJNA RJEŠENJA TOGA, LANAC I SUVENIRI – 45. godina Sveučilišta u Rijeci“ – treća nagrada,  2018./2019. Stipendija za Erasmus Escuela de Arte de Oviedo, 2019. Zahvalnica za sudjelovanje na grafičkom natječaju Jadranskih vrata d.o.o, 2019./2020. Stipendija za stručnu praksu Escuela de Arte de Oviedo

2015.-2018. Stipendija grada Novog Marofa temeljena na prosjeku ocjena.

Milo Sakač rođen je u Čakovcu 1963. Školu je pohađao u Lendavi i Mariboru, a diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1988. Radi kao arhitekt, a istovremeno i kao slikar.

Godine 2017./2018. osnovao je svoj ateliere u Beču, a tijekom ljeta radi u atelieru i galeriji u Omišu. Član je Q202 group Leopoldstadt Wien and Produzentengalerie Wien & new Hungarian visual artist Worldwide.

Prošle  godine obilježio je  30. godišnjicu svoje prve samostalne izložbe. Tehnike slikanja: akvarel, akril, kombinirane tehnike, indijska tinta, ugljen, kolaž …

Prvu samoctalnu izložba imao je u Čakovcu 1988. godine, te je sudjelovao na nekoliko manjih skupnih izložbi. 2004 – 2007.  sudjeluje  na slikarskoj koloniji ‘Pihači’ u Stubičkim Toplicama. 2015 sudjeluje na grupnoj  izložbi unutar projekta ‘my favorite place, R20’ Wien. 2016. uspostavlj  atelier  ljetnog vrta i slikarske galerije u Omišu.  2017.  Siječanj. – samostalna izložba ‘Svitla nami triba’ u Knjižnici Grada Zagreba u Podsusedu. Studeni – Samostalna izložba ‘Mind Open Title Missing’ u Produzentengalerie Wien (Beč), Studeni – Samostalna izložba ‘Near the sea’, u ARTSHIFT galeriji u Splitu. 2018.  Ožujak – grupna izložba ‘Die wundersame Welt der Produzentengalerie Wien’ (Beč),  Svibanj – sudjelovanje na projektu ‘Atelier Rundgang in Vienna, Q202 project‘. 2019. Siječanj – Iniciranje projekta pod radnim naslovom MY MIND,  Ožujak – samostalna izložba u ‘Art Room’ u Beču, Listopad – samostalna izložba u ‘DRUŽINA’ galeriji u Ljubljana. 2020.  Travanj – velika samostalna izložba u zagrebačkom muzeju Mimara. Travanj – sudjelovanje na projektu Atelier Rundgang & exhibition in Vienna, Q202 project. Ožujak/TRavanj- Izložba u Čakovcu u  Centru za kulturu ‘Čujem ali ne jasno’.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje