Povežite se s nama

Kultura

Treći rođendan i glazbena rapsodija Ženske vokalne skupine “Pučpuljike”

Objavljeno:

- dana

U jeku pandemije mnogi pokušavaju iznjedriti nešto dobro i pozitivno. Ženska vokalna skupina “Pučpuljike” pronašla je najbolji način kako ostati u pozitivnom i vedrom duhu. Uz pridržavanje svih propisanih mjera, cijeli četvrti vikend siječnja provele su u onome što ih čini prepoznatljivima i u čemu su u više navrata dokazale da su izvrsne, a to je pjevanje.

Zahvaljujući Međimurskoj županiji, u dvorani Scheierove zgrade u dvodnevnom stručnom usavršavanju koje je vodio Bojan Pogrmilović, poznati hrvatski dirigent, vokalni pedagog i solo pjevač, članice Ženskoga vokalnog sastava “Pučpuljike” unaprijedile su kvalitetu zborskog i folklornog pjevanja, nastavile razvijati i učiti nove pjevačke tehnike te usavršile pjevačku kvalitetu kako bi i dalje predano mogle raditi na promicanju glazbe i pjevanja uopće te nastaviti nizati uspjehe i podizati ljestvice na državnom i međunarodnom nivou.

U tom duhu izniknuo je i novi projekt suradnje triju ženskih vokalnih sastava: Ženske vokalne skupine “Pučpuljike”, Ženskog zbora “Sklad” iz Bakra i Vokalnog ansambla “Contesse” iz Suhopolja, pod nazivom “Triptih Feminea”. Osnovna ideja projekta je prezentiranje ljepote ženskoga višeglasnog pjevanja koje će tri ansambla predstaviti u različitim manirama: klasičnom, modernom i tradicionalnom, i to uz tri koncertna nastupa zborova u svim trima destinacijama: Čakovcu, Bakru i Suhopolju, od svibnja do rujna 2022. godine.

Ljubav prema zavičaju

Sva tri kulturno umjetnička amaterska društva, osim ljubavi prema glazbi, gaje i ljubav prema svojoj zajednici i zavičaju koji uz koncertna gostovanja prezentiraju. Tako će svaki zbor u sklopu organizacije koncerta u svojem gradu osigurati obilazak i upoznavanje lokalnih znamenitosti te omogućiti dijalog gostujućih zborova s aktivnim sudionicima u društvenom životu: udrugama, pojedincima i lokalnom samoupravom, koji će biti temelj održivosti i širenja opsega ovog projekta u narednim godinama.

– Možemo istaknuti još neke horizontalne teme koje provlačimo ovim projektom, kao što je sve veća zastupljenost žena u odnosu na muškarce u kulturnom amaterizmu – u vokalnim ansamblima i folklornim skupinama – pa se sada već može reći da su žene u Hrvatskoj nositeljice kulturnog amaterizma.

Zanimljivo će biti akcentuirati poveznice i različitosti triju hrvatskih regija – Primorja, Međimurja i Slavonije – s posebnim naglaskom na tri narječja koja čine jezični identitet i uklapa se u “Zlatnu formulu hrvatskoga jezika ča-kaj-što” koje ujedinjuje Hrvatsku (jezično, identitetski, kulturološki i politički), koju je Ministarstvo kulture RH stavilo na listu nematerijalne kulturne baštine – kažu članice Skupine.

Mnogobrojni ljubitelji glazbe željno iščekuju glazbenu rapsodiju koju će za njih pripremiti. Dodajmo i da su “Pučpuljike” u subotu, 5. veljače, slavile tri godine od svoga utemeljenja 2019. godine, a tijekom toga su kratkog vremena postigle izrazito puno.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje