Povežite se s nama

Kultura

FOTO Gala koncert posvećen slavnoj primadoni Ruži Pospiš Baldani dupkom ispunio varaždinsko kazalište

Objavljeno:

- dana

KULTURA SE VRATILA U GRAD

Velikani hrvatskih i svjetskih pozornica Lana Kos, Dubravka Šeparović Mušović i Domagoj Dorotić i Varaždinski komorni orkestar, pojačan s članovima Zagrebačke filharmonije, Simfonijskog orkestra HRT-a i Orkestra oružanih snaga RH, pod dirigentskim vodstvom maestra Pavla Dešpalja, koncertom u čast ruži hrvatskoj – velikoj opernoj divi, primadoni, mezzosopranistici Ruži Pospiš Baldani, 5. prosinca u Varaždinskom kazalištu, na stajaće su ovacije ponukali mnogobrojnu publiku.

S koncertom kojim se slavila 55. obljetnica umjetničkog rada i 75. rođendan slavne primadone, kultura se na velika vrata vratila u Varaždin.

Nakon dugo vremena razdragana je varaždinska publika u katarzičnome raspoloženju klicala: bravo, bravo, a na društvenim mrežama nakon koncerta komentirala da je upravo to ono nešto što Varaždinu, kao gradu bogate i duge glazbene tradicije i gradu koji je iznjedrio svjetski znane operne pjevače i pjevačice, već godinama nedostaje.

Nakon niza govornika počevši od uvodnoga pozdrava gradonačelnika Ivana Čehoka i brojnih drugih gostiju poput Dubravke Vrgoč, intendantice HNK-a, Zrinke Hraste Sočo, izaslanice ministrice kulture, Davora Bobića, ravnatelja Varaždinskih baroknih večeri, posebne savjetnice varaždinskog župana Natalije Martinčević, a potom i sjajnoga koncerta i sama je primadona u svome obraćanju publici najprije zahvalila gradonačelniku Čehoku i intendantici varaždinskog HNK-a Jasni Jakovljević.

“Sretna sam što sam se vratila u ovaj grad gdje je zapravo i počelo moje glazbeno putovanje preko mojih profesora”

Zahvalila je i na koncertu od prije deset godina kada se opraštala od svoje karijere i varaždinske publike te grada kojemu se uvijek rado vraćala, svojim velikim oproštajnim koncertom pod dirigentskim vodstvom maestra Vladimira Kranjčevića.

– Tada nisam ni slutila da me ovo danas opet ovdje čeka. Sretna sam što sam se vratila u ovaj grad gdje je zapravo i počelo moje glazbeno putovanje preko mojih profesora – Marijana Zubera i Ankice Opolski. Zahvalila bih se i organizatorima i orkestru i solistima i prijatelju Pavlu Dešpalju, svima koji su sudjelovali u ovom prekrasnom događaju, a najviše gradu i mojoj vjernoj publici, bez koje ništa ne bi imalo smisla – rekla je slavljenica.

Program koncerta počeo je Uvertirom G. Verdija: “Moć Sudbine”, a potom je ariju Leone iz Verdijeva Trubadura “Tacea di note placida ..di tala amor” otpjevala Lana Kos. Iz iste opere ariju Manria “Ah, si ben mio” otpjevao je tenor Domagoj Dorotić. Slijedila je opera “Carmen” G. Bizeta, gdje je s arijom Carmen “L amur est un oiseau rebelle” (Habanera) zablistala Dubravka Šeparović Mušović, mezzosopran. Slijedio je G. Puccini i Gianni Schocchi “O mio bambino caro”, arija Laurette u nadahnutoj izvedbi Lane Kos, pa još jednom Domagoj i Puccinijeva Tosca s arijom Cavaradossija “E lucevan le stelle”.

Ariju Mile “Oda zemlji” iz opere Mila Gojsalića izvela je Dubravka, Slijedila je Poloneza, P. I. Čajkovskog, iz “Evgenjina Onjegina” u izvedbi orkestra, pa arija Marguerite “Ah, je ris de me voirsi belle en ce miroi” (Pjesma dragulja) iz Fausta, C. Gounoda, u izvedbi Lane i za kraj arija Dalile “Mon coeur scuvre a ta voix”, iz opere Samson i Dalila, C.Saint-Seensa i izvedbi Dubravke Šeparović Mušović.

„Ruži Pospiš Baldani s ljubavlju“

Prije koncerta u Klubu Europa Media otvorena je i izložba kostima i fotografija o slavljeničinom umjetničkom putu naslovljena “Ruži Pospiš Baldani s ljubavlju”. Prigodna izložba nastala je na inicijativu intendantice Jakovljević, a posvećena je divi koja je svojim glasom izazivala divljenje publike diljem svijeta. Radila je s najvećim dirigentima, nastupala na najprestižnijim scenama opernih metropola. Svoju je karijeru otpočela vrtoglavim usponom – već s 23 godine potpisala je prvi standardni solistički ugovor i postala najmlađom solisticom u Metropolitan operi u New Yorku 1965. godine.

Izložba “Ruži Pospiš Baldani s ljubavlju” nastala je na inicijativu intendantice Jasne  Jakovljević

Muzikologinja Zdenka Weber pak o Ruži navodi: Da, zvijezda rođena pod blagim obroncima brežuljaka Varaždinskih Toplica, svojim je sjajem, iskonskom muzikalnošću, neodoljivom ljepotom glasa, besprijekornom glumom, dirljivom ženstvenošću, neumornom spremnošću za učenjem zahtjevnih uloga i uvijek hvaljenim dostojanstvenim ponašanjem i nadasve kolegijalnim odnosom prema svima s kojima je surađivala više od pola stoljeća stajala na samome vrhu glazbene umjetnosti koja je po definiciji sposobna izravno doprijeti i zatitrati najtananije žice ljudske osjećajnosti.”

Ova glazbena diva zadivila je svijet ali nikada nije zaboravila kraj iz kojega je potekla. O sebi nije voljela govoriti niti se isticati, pa upravo ta skromnost dodaje puninu njezinoj veličini, koja je bespogovorna i besprijekorna i zbog toga je toliko velika čast bilo imati je i uvijek je ponovno vidjeti u našoj sredini.

Ova glazbena diva zadivila je svijet ali nikada nije zaboravila kraj iz kojega je potekla

Također, ono što treba posebno istaknuti je – Varaždinski komorni orkestar, nešto je najljepše što se gradu takve veličine moglo dogoditi. Profesionalnost i mar koji krase njegove članove nešto je vrhunsko i gotovo nevjerojatno. Orkestar ima i svoju sezonu od pet koncerata tijekom godine i svoju vjernu publiku. Samo da u Gradu ima volje i snage da se orkestar pretvori u profesionalni pa da toliko žuđena glazbena i operetna scena ponovno zaživi u svom punom sjaju. Uvjereni smo i nakon ovog koncerta da s tako koncipiranim kazališnim repertoarom, koji bi ujedno i pridonio imageu Grada kulture, kazališne publike više nikad ne bi nedostajalo.

Intendantica Jakovljević je ustrajna te uz pomoć Vlade RH i Ministarstva kulture polako privodi kraju obnovu kazališta. Počinje ovih dana i obnova Velike koncertne dvorane, a kao šećer na kraju, uz sredstva EU-a, i obnova glavne pozornice. Entuzijazam današnjih generacija umjetnika srećom na tragu je Ruže i generacije koja nas je zadužila svojim radom i slavom, kao i mnogih drugih glazbenih i pedagoških velikana.

Izvor: Foto:

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje