Povežite se s nama

U fokusu

Željko Žmegač poručio Jurgecu: Dio projekta širokopojasnog interneta je predmet kaznene prijave USKOK-u

Objavljeno:

- dana

Rasprava o odustajanju od projekta širokopojasnog interneta za sedam općina i Lepoglavu se ne stišava.

Propao je projekt širokopojasnog interneta za sedam općina i Lepoglavu vrijedan gotovo 93 milijuna kuna

Najprije je na ovu vijest reagirao Krunoslav Jurgec, biviš načelnik Općine Donja Voća, za čijeg je mandata dogovoren projekt vrijedan 93 milijuna kuna.

Zbog zaustavljanja projekta širokopojasnog interneta Kruno Jurgec žestoko se obrušio na vodstvo Donje Voće

Sada se o svemu oglasio i Željko Žmegač, predsjednik općinskog vijeća Donje Voće iz Reformista, kojeg je Jurgec prozvao.

Žmegačevu reakciju u nastavku prenosimo u cijelosti.

Kao predsjednik Općinskog vijeća Općine Donja Voća i osoba koju bivši načelnik Jurgec proziva između ostalih u 7 Plus Regionalnom tjedniku i općenito u svim situacijama u kojima treba krivca za svoj poraz na lokalnim izborima, odlučio sam se obratiti i osobno javnosti – prije svega mještanima Voće, a zatim poznanicima, prijateljima i svima onima s kojima kroz život dolazim do interakcije da bih demantirao navode objavljene na vašim stranicama, budući da isti sadrže niz neistina.

Prvotno želim uputiti g. Jurgeca da je Zakonom o lokalnim izborima utvrđen izborni postupak izbora općinskog načelnika te se na tim izborima na neposredan način, glasovanjem svih punoljetnih stanovnika općine, izabire načelnik općine. Zahvaljujući upravo biračima – mještanima Općine Donja Voća mirno smo, korektno i legitimno u svibnju prošle godine ispred NS – Reformisti osvojili većinu glasova na lokalnim izborima, no naša bitka za Voću tu ne završava – ista tek počinje!

Nadalje, brojke o prihodu za Konzorcij Donja Voća ništa ne znače ako nisu suočene sa troškovima i mogućnostima projektnih partnera, što je po prvi puta u projektu napravljeno sada i utvrđeno je da su troškovi previsoki u odnosu na mogućnosti projektnih partnera i da se ne mogu izložiti opasnosti ugrožavanja osnovnog proračuna te je zajedničkom odlukom donesena odluka. Sam projekt imao je sve formalne sastavnice i udovoljavao je uvjetima raspisanog natječaja te je kao takav formalno i prihvaćen i ugovor sklopljen, no problem je nastao kada su projektni partneri shvatili da trebaju u cijelosti snositi troškove nesufinanciranog dijela projekta budući da im je g. Jurgec napominjao da će se taj iznos namiriti iz drugih izvora, pa tako i putem sufinanciranjem provedbe EU projekata putem Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije i to 50 % kompletnog iznosa. Da su tvrdnje g. Jurgeca bile netočne potvrdilo je samo Ministarstvo kada je dostavilo mišljenje da Općina Donja Voća ne ostvaruje pravo na predmetno sufinanciranje te su tako pala u vodu obećanja g. Jurgeca te je cijeli projekt postao ugrožen.

Što se tiče prijava USKOK-u i sličnim tijelima predlažem da g. Jurgec nastavi s prijavama s kojima je već započeo, dok nažalost mi ne smijemo komentirati dio samog projekta budući da je on predmetom kaznene prijave USKOK-u te se radi navedenog provode istražne, radnje no po završetku postupka dostavit ćemo javnosti sve relevantne podatke.

Nastavno g. Jurgec nastavlja s netočnim informacija da je on pripremio Ugovor budući da je ugovor kao takav sastavljen već prilikom raspisivanja samog natječaja te korisnik na projektu nije u poziciji da sastavlja isti već može biti samo suglasan sa sadržajem ili ne. Tako da se ovdje ponovo vidi lažno iskazivanje i pripisivanje zasluga za nešto što nije učinio, ali s druge strane što je s odgovornosti prema projektnim partnerima koje je doveo u zabludu sa obećanjima da neće morati gotovo ništa platiti za projekt?? Gdje je sad njegova odgovornost? O tome ni riječi.

Što se tiče načina postupanja na projektu i načinu okončanja istog, on je utvrđen s odvjetnicima koji su konzultirani, da kao pravni stručnjaci sugeriraju kako napraviti sve na zakonit način, a to sugeriram i g. Jurgecu, da ubuduće radi pa se neće događati ovakve situacije ili on zna sve, pa čak i sastaviti ugovor od 184 strana i nametnuti ga samom Ministarstvu. Ako je tako, svaka mu čast, no to bi bio prvi takav slučaj pa, sukladno tome, nije realno da se on i dogodio.

Da je projekt ocjenjen kao visokorizičan nisu procijenili djelatnici općine ni projektni partneri već Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske uvije, a to je potvrdila voditeljica odjela Odjela za pripremu i provedbu projekata u području digitalnog razdoblja i razvoja e-usluga, gđa. Mila Ćorić na online sastanku održanom 21. 07.2021. godine uz prisustvo g. Pintera i g. Kramarića, kao predstavnika Ministarstva.

Osiguranje novaca u proračunu za projekt je nažalost mrtvo slovo na papiru budući da je to tek prvi korak da se krene u kreditno zaduženje kod banke, no ono što nažalost, mještani Općine ne znaju je to da banka nije htjela kreditirati u cijelosti ni kupnju vatrogasnog vozila budući da ne postoji dovoljna kreditna sposobnost za dobivanje kredita u cijelosti, a što bi bilo kad bi dali zahtjev za još većim kreditom? Odgovorite si sami, odgovor je vrlo jasan.

Kao što vidite svaki navod bivšeg načelnika lakoćom sam pobio argumentiranim, pravno utemeljenim činjenicama i istog pozivam, ukoliko želi dobro Općini Donja Voća, da se konstruktivno uključi u rad Općine te ćemo razmotriti svaki prijedlog budući da smo promijenili dosadašnji način rada samodostatnosti u timski rad koji pridaju važnost jednakosti ljudi, rad na međuzavisnoj suradnji i zajedničko donošenje odluka.

Obavještavam javno g. Jurgeca da ne mora on dostavljati sve podatke vezane uz projekt institucijama budući da su isti podaci već dostavljeni pa pustimo da institucije odrade svoj posao i da na kraju vidimo tko će snositi odgovornost za propuste ili eventualne nezakonite radnje u projektu.

Na kraju želim reći da smatram da nema smisla da javno tražim ispriku g. Jurgeca zbog iznesenih uvreda pa sam radi toga pokrenuo postupke za zaštitu svog osobnog i obiteljskog života, dostojanstva, časti i ugleda, sukladno članku 35. Ustava Republike Hrvatske pa tako i za svaku uvredu ili klevetu koju je izrekao u svojem moru dopisa koji svakodnevno dolaze na adresu Općine sa svrhom opstruiranja rada.

Stoga smatram da javnost mora biti upoznata sa ovim specifičnim preprekama i bitkom koju g. Jurgec vodi i nakon gubitka vlasti, te s atmosferom u kojoj mora raditi načelnica te osobe zaposlene na općini. Naime, g. Jurgec šalje Općini brojne zahtjeve za pristup informacijama u kojima postavlja brojna pitanja, traži obrazloženja te inputira vlastite odgovore na svoja pitanja te na taj način, kontinuiranim zahtjevima, otežava normalno obavljanje redovitog posla Općine, dok iz samih zahtjeva se može vidjeti da cilj istima nije konstruktivno djelovanje već suprotno. Uz navedene zahtjeve isti šalje i mailove u kojima se obraća zaposlenicama Općine vrijeđajući ih te ih ocjenjuje nesposobnima iako ih je on sam zaposlio i bio dugi niz godina očito zadovoljan s radom istih. Radi navedenih postupaka pokrenuti su odgovarajući postupci koji će, nadam se, zaustaviti takvo ponašanje i zaštititi sve nas koji se, ničim izazvani, nalazimo „s druge strane nišana“ g. Jurgecu, samo zato jer smo sada na suprotnim političkim stranama.

Izlaskom na izbore odučili smo raditi za opće dobro i iskrenih namjera kročiti naprijed bez obzira na uteg koji Voću vuče u prošlost. Taj uteg nisu na žalost samo teška financijska situacija, nego i ljudska psiha koja nije stvorena da rezonira činjenicu da dobro općini žele i mogu stvoriti i neki drugi ljudi, ljudi koje ste vi birači izabrali, te da te osobe nisu „vucibatine“ ni „nesposobne“ persone, nego marljivi ljudi. Voća je predivna i jedinstvena i zaslužuje da uhvati korak s drugim općinama u okruženju. Radit ćemo na tome svakoga dana u godinama koje su pred nama, i to bez obzira koliki uteg iz prošlosti nam visio na svakome koraku – jer što je uteg teži, korak će biti čvršće na zemlji, stabilniji i usmjereniji ka boljoj budućnosti kakvu Voća zaslužuje.

U fokusu

Predrag Štromar nastavlja zastupati građansku, civiliziranu i umjerenu politiku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Konstituiranjem 11. saziva Hrvatskog sabora i polaganjem prisege, saborski zastupnik HNS-a Predrag Štromar započeo je svoj četvrti zastupnički mandat. Djelovat će u Klubu zastupnika HNS-a i nezavisnih zastupnika zajedno sa zastupnicima Amirom Hodžićem i Veljkom Kajtazijem.

U svom radu i borbi za još prosperitetniju i uspješniju Hrvatsku i dalje ću biti snažno posvećen interesima i potrebama prije svega našeg Sjevera, kako bi i u narednom periodu ostvarili zacrtane ciljeve u realizaciji programa i projekata koji su pred nama – poručio je Predrag Štromar.

Posebnu pažnju, naglasio je Štromar, posvetit će zaštiti i jačanju liberalnih vrijednosti,  kako bi se  očuvali dostignuti standardi u zaštiti i promicanju ljudskih i manjinskih prava i dodatno ih ojačali.

Zastupajući politike HNS-a, Predrag Štromar i dalje će u Hrvatskom saboru biti glas građanske, civilizirane i umjerene politike kako bi očuvali političku stabilnost i kontinuitet razvojnih programa i reformi.

Nastavite čitati

U fokusu

Ostvarena rekordna izdvajanja Varaždinske županije za udruge civilnog društva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatne radionice za sve koji pružaju palijativnu skrb najteže oboljelim sugrađanima, promocija lokalno proizvedene hrane te proizvoda i usluga OPG-ova, omogućavanje  sportskih aktivnosti osobama s invaliditetom te poticanje mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine – to su četiri od čak 251 programa udruga koji će zahvaljujući potpori Varaždinske županije biti provedeni tijekom ove godine.

Rezultate Javnog natječaja za financiranje programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge na području Varaždinske županije u 2024. predstavio je danas župan Anđelko Stričak na prigodnoj svečanosti u Županijskoj palači na kojoj je bio predsjednik Županijske skupštine dr. sc. Josip Križanić, kao i županijski pročelnici Renata Skoko, dr. sc. Miroslav Huđek, Ljubica Božić i Darko Majhen.

– Nakon što smo dodijelili sredstva za različite programe u kulturi i sportu, po ovom javnom pozivu dodijeljujemo ukupno 235.425 eura za programe 251 udruge. Provodit će niz programa koji se odnose na gotovo sva područja života, na podršku osobama s invaliditetom, zaštitu zdravlja, socijalnu skrb, zaštu okoliša, na vatrogasce, branitelje, dragovoljce, ribolovce, lovce, poljoprivredne proizvođače,… Iz godine u godinu povećavamo sredstva za rad naših udruga. Često ističem da treba vrednovati trud i angažman svih njihovih članova, jer Županija mora prepoznati i podržati rad i entuzijazam svakoga tko je voljan sudjelovati u radu udruga te dati svoje slobodno vrijeme i novac – istaknuo je župan Stričak.

Podsjetio je da je za programe u kulturi dodijeljeno 206.330 eura, a za sportske udruge 280 tisuća eura.

– Ovo su rekordna izdvajanja Varaždinske županije za civilno društvo. Za programe udruga prijavljene kroz tri natječaja izdvojili smo 721.755 eura ili 15,8 posto više nego prošle godine, koja je tada bila rekordna – naveo je župan Stričak. 

Svečanost je bila prilika da se predstave programi udruga iz različitih područja.

Hrvatsko društvo medicinskih sestara u palijativnoj skrbi osnovano je 2015. godine, a s ciljem osnaživanja i stručnog usavršavanja medicinskih sestara u palijativnoj skrbi. Društvo ima sjedište u Varaždinu, gdje je i osnovano, ali djeluje na području cijele Hrvatske. Podršku Županije dobili su za program „Dostojanstvo palijativne skrbi u kući“.

– Naše Društvo je prije 10 godina osnovano u Domu zdravlja Varaždinske županije, kada je i započelo s intenzivnim zagovaranjem palijativne skrbi na području cijele Hrvatske. Kroz sve te godine članovi našeg društva sudjeluju u razvoju palijativne skrbi u suradnji s nadležnim ministarstvima i komorama, obrazovnim sustavom, radom u službama specijalističke palijative. Svoje znanje i vještine prenose organiziranjem besplatnih radionica za sve koji na bilo koji način pružaju palijativnu skrb. Upravo zbog toga nam je svih ovih godina iznimno važna podrška Varaždinske županije. Ovim projektom, kao i svima prethodnima želja nam je osnažiti sve one koji pružaju palijativnu skrb na području Varaždinske županije putem besplatnih radionica. Poznato je da oko 75 posto bolesnika želi do kraja svoga života ostati kod kuće, a naša dužnost kao zajednice je da im to omogućimo na dostojanstven način, što smo i istaknuli u nazivu ovogodišnjeg projekta – rekla je Nataša Dumbović, tajnica i jedna od osnivača Hrvatskog društva medicinskih sestara u palijativnoj skrbi, koja je prvi koordinator za palijativnu skrb u Hrvatskoj koji je ugovoren s HZZO-om. 

Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad sjedište ima u Lepoglavi, jedan su od 58 LAG-ova u Hrvatskoj, a djeluju na području sjeverozapadnog dijela županije koje obuhvaća 15 gradova i općina. Glavna zadaća LAG-a je promicati ruralni razvoj i pružati direktnu potporu lokalnom stanovništvu, a putem LEADER programa – inicijative Europske unije za potporu projektima koji će oživjeti ruralna područja i stvoriti nova radna mjesta. Potporu Županije dobili su za program „Promocija poljoprivrede i poljoprivrednih proizvoda s područja LAG-a Sjeverozapad“.

– Među 58 lokalne akcijske grupe u Hrvatskoj, LAG Sjeverozapad je sigurno u samom vrhu uspješnosti u provedbi natječaja iz Programa ruralnog razvoja. U proteklom programskom razdoblju dodijelili smo više od 2 milijuna eura bespovratnih sredstava kroz natječaje za male poljoprivrednike te za 14 jedinica lokalne samouprave s našeg područja. Kroz Mjeru 6.3. bespovratnim sredstvima podržali smo naše male poljoprivredne proizvođače, koji su tim sredstvima uglavnom obnovili poljoprivrednu mehanizaciju i tako povećali svoju konkurentnost na tržištu. Zahvaljujući Mjeri 7.4. općine i gradovi na našem području realizirali su projekte koji su prijavili na natječaj LAG-a, a koji su uglavnom bili vezani uz malu društvenu infrastrukturu. Na natječaj Županije javili smo se kako bismo proveli program za koji putem LEADER programa ne možemo dodjeljivati potpore, pa vam zahvaljujem što ste prepoznali naše program. Putem njega ćemo prvenstveno podizati svijest o važnosti lokalno proizvedene hrane, promovirati proizvode i usluge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te organizirati edukacijske radionice za naše poljoprivrednike – rekao je Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik LAG-a Sjeverozapad.

Parasportski savez Varaždinske županije djeluje od 1992. godine, a okuplja osam klubova: Parapikado klub Varaždin, Klub paraviseće kuglane Varaždin, Parašahovski klub Varaždin, Boćarski klub cerebralne i dječje paralize Varaždin, Boćarski klub osoba s invaliditetom Hvidra Varaždin, Plivački klub Vidra, Parastolnoteniski klub osoba s invaliditetom Varaždin i Košarski klub invalida Varaždin. Na natječju su dobili potporu za svoj program „Sport za sve – parasportski program za osobe s invaliditetom u Varaždinskoj županiji“, o čemu je više rekao tajnik Saveza Krunoslav Pavlinec.

– Glavni cilj ovog našeg programa je osigurati pristupačne sportske aktivnosti za osobe s invaliditetom, a time u osam naših klubove uključiti nove članove, pa tako i djecu i mlade s teškoćama u razvoju. Angažirat ćemo stručne trenere i podršku za bavljenje pikadom, šahom, boćanjem, visećom kuglanom i boccijom. Bilo kakva sportska aktivnost ima pozitivne učinke na zdravlje osoba s invaliditetom, no isto tako želimo doprinijeti socijalnoj integraciji te potaknuti zajedništvo, prijateljstvo i druženje među članovima našeg Saveza – rekao je Pavlinec.

Udruga Črni Maček Ludbreški već niz godina brižno čuva tradiciju fašnjakovanja u Ludbregu, staru 511 godina. Do 1998. djeluju kao Ludbreški fašnjanski odbor, a od 1998., dakle već 26 godina, kao udruga Črni Maček Ludbreški. Od Varaždinske županije su dobili potporu za program „Ludbreg – grad proštenište, hodočašća i legendi“. 

– Pod sloganom „Pravo na ponos naslijeđa i njegovanje tradicije običaja kraja i grada“ naša udruga njeguje narodne običaje našega grada i kraja. Ponosni smo što su pronađeni pisani dokumenti koji pokazuju da su se događanja slična fašnjaku u našem kraju odvijala još davne 1411. godine. Danas sudjelujemo u organizaciji raznih kulturnih i društvenih događanja u Ludbregu, kao što su Fašnjak, Rođendan Ludbrege, Ljetni cinkuš ludgreški, Ludbreški jesenski karneval i druge. S obzirom da Ludbreg ima i rimsko naslijeđe, ovim projektom ćemo nastojati animirati što veći broj mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine. Nažalost, u posljednje vrijeme, kao i većina drugih neprofitnih udruga, ”bijemo teški boj s financijama, zbog čega smo se i prijavili na ovaj natječaj. Zahvaljujemo Županiji što je prepoznala naš rad i program te nam dodijelila potporu – rekao je Dražen Filipović.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje