Povežite se s nama

Život i društvo

U Varaždinskoj županiji 347 Ukrajinaca, 45 učenika trenutno pohađa nastavu

Objavljeno:

- dana

Ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut i izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenog križa Robert Markt, u pratnji domaćina župana Varaždinske županije Anđelka Stričak i načelnice Stožera civilne zaštite Varaždinske županije Silvije Zagorec obišli su u srijedu, 30. ožujka, prihvatno – tranzitne i kolektivne objekte smještaja na području Varaždinske županije.

Riječ je o prihvatnom centru u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin i kolektivnom smještaju u zgradi Doma 2 u sklopu Specijalne bolnice Varaždinske Toplice.

Župan Anđelko Stričak izjavio je, između ostalog, kako sustav dobro funkcionira, a pretpostavka za to su krizne situacije kroz koje je hrvatski narod naučio brzo reagirati i biti otporan.

– Iza nas je iskustvo Domovinskog rata, kriza s migrantima, dva razorna potresa, požari u Dalmaciji, niz poplava od Karlovca, Gunje, Vrgorca, epidemija uzrokovana koranavirusom i sada s raseljenim osobama iz Ukrajine. Iz svega ovog navedenog smatram kako i dalje moramo ulagati u sve sastavnice zaštite i spašavanja. Stoga me veseli što je Vlada RH prošle godine donijela Odluku o izgradnji regionalnih centara civilne zaštite, a jedan takav gradit će se i u Varaždinu. Taj projekt zasigurno će naše društvo učiniti sigurnijim, a sve sastavnice zaštite i spašavanja će moći daleko kvalitetnije odrađivati svoje zadaće. Da imamo taj Centar, ovaj prihvatni najvjerojatnije bi bio smješten na njegovoj lokaciji i svi bi mogli daleko kvalitetnije djelovati i pružiti pomoć raseljenim osobama iz Ukrajine – rekao je Stričak, te se nadovezao kako se trenutno na području Varaždinske županije nalazi 347 raseljenih osoba iz Republike Ukrajine.

U prihvatnom Centru u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin trenutno je pet osoba, u Domu 2 u Varaždinskim Toplicama 100, u Hotelu Turist 64, dok se u privatnim smještajima nalazi 178 osoba.

– Obzirom da su ova dva kolektivna smještaja, u Varaždinskim Toplicama i Hotelu Turist, popunjena, opet apeliram na sve naše građane koji imaju stan, kuću, vikendicu, adekvatan prostor koji trenutno ne koriste neka se jave civilnoj zaštiti i daju te objekte na raspolaganje za smještaj raseljenih osoba – naglasio je Stričak.

Što se tiče odgojno-obrazovnih ustanova, 45 učenika trenutno pohađa nastavu u osnovnim i srednjim školama Varaždinske županije, 44 u osnovnim školama, najviše ih je u Varaždinskim Toplicama, njih 20, te je jedan učenik polaznik Prve gimnazije Varaždin. PU varaždinska je dosad primila 291 zahtjev za odobrenjem privremene zaštite, a devet osoba iz Ukrajine prijavilo se na Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Varaždin.

Ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut nadovezao se na riječi župana Stričaka o kriznim situacijama koje su pogodile Hrvatsku, istaknuvši kako je sustav civilne zaštite iz situaciju u situaciju rastao i izrastao do tog segmenta da na sve izazove može odgovoriti u najkraćem mogućem roku na najučinkovitiji način.

– U Hrvatsku je dosad ušlo 11.200 raseljenih osoba iz Ukrajine. Najveći dio ulazi kroz Granični prijelaz Goričan ovdje na sjeveru Hrvatske, prolazi kroz objekt samog Goričana, a onda veliki dio njih dolazi u prihvatni smještaj u varaždinskoj dvorani koja je zaista pripremljena i napravljena po svim propisanim standardima za prihvat takvih osoba. Svi koji dolaze ovamo zbrinuti su u najboljoj mogućoj mjeri te im je pruženo sve potrebno kako bi u tih 48 sati mogli obaviti sve što je potrebno i kako bi im se našao smještaj za dugotrajnije vrijeme, bilo da je riječ o smještaju kolektivnog tipa ili onaj u privatnim objektima, što u najvećem dijelu i potenciramo – pohvalio je ravnatelj Trut nadovezavši se kako je u Hrvatskoj trenutno smješteno više od 80 posto ljudi u pojedinačnim smještajima, što je i psihološki najbolje jer su obitelji zajedno i bave se onim poslovima koje treba da bi jedna obitelj funkcionirala te da na neki način zaborave na ono što se događa.

Predsjednik Hrvatskog Crvenog križa Robert Markt istaknuo je kako cijeli sustav civilne zaštite, ali i sve institucije jedinica lokalne samouprave odlično koordiniraju ovaj posao.

– Ispred Hrvatskog Crvenog križa želim poručiti kako sam jako zadovoljan s onime što sam vidio i kako se vodi računa o najranjivijim skupinama. Ovo je područje koje itekako ima iskustva u solidarnosti sa stradalnicima rata, izbjeglim i raseljenim osobama što se i vidi na svakom koraku. Želim svim građanima Varaždinske županije zahvaliti na solidarnosti koju pokazuju u ovim trenucima kad u Hrvatsku stižu raseljene osobe iz Ukrajine – zaključio je Markt.

Objekte smještaja obišli su i Ivica Matošić, pročelnik Područnog ureda Civilne zaštite Varaždin, zamjenik načelnika PU varaždinske Dalibor Božić, Sandra Mintas, ravnateljica GDCK Varaždin, Sandra Vidaček, v. d. ravnateljica Društva Crvenog križa Varaždinske županije, a u Varaždinskim Toplicama pridružio se i dr.med. Denis Kovačić, ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Minerva koji je naglasio kako se raseljenim osobama iz Ukrajine nastoji maksimalno izaći u susret te im pružiti svu potrebnu pomoć.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje