Povežite se s nama

Život i društvo

Sve je manje kolosalnih vuzmenki i bačvi s karabitom u našem kraju, a domaće mužikaše zamijenili su hitovi s radija!

Objavljeno:

- dana

Paljenje uskrsnih krijesova “vuzmenki, vazmenki, vuzmica” je srednjoeuropski običaj koji se preko Slovenije proširio područjem sjeverozapadne Hrvatske. Kao i ostali krijesovi (primjerice – jurjevski i ivanjski), uskrsni krijes je povezan uz vjerovanje u apotropejsku (zaštitnu) moć vatre koja osigurava zdravlje i plodnost te štiti od zlih sila.

Odlična zanimacija

Svime što prethodi i završava paljenjem vuzemnica od malih je nogu fasciniran poznati varaždinski fotograf Andrej Švoger, koji nam je za ilustriranje ove “tematske duplerice” ljubazno ustupio svoje arhivske fotografije. Podsjećamo, Švoger pripada mlađoj generaciji hrvatskih fotografa, te iza sebe ima desetak skupnih i samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu. U razgovoru za Regionalni tjednik otkrio nam je da se proteklih 15-ak godina na terenu uvjerio da više nema šanse da se kod paljenja vuzmenki okupi cijelo selo.

– U viničkom i ivanečkom kraju granje za gradnju se priprema i nekoliko tjedana prije Uskrsa. No, pune ruke posla mještani imaju na Veliku subotu. Nekad su se vuzmenke gradile na najvišem brdu s ciljem da se plamen vidi što dalje. Kao dijete imao sam bezbroj puta priliku sudjelovati pri gradnji vuzmenki u mojem rodnom Vratnu Donjem. Palili smo ih na Kolarekovom i Klajbusovom bregu i drugdje. Običaj se održao do današnjih dana s tim da sudionici plaćaju kotizaciju jer treba kupiti kobasice, jeger, špek, “radajner” i vino. Mladima je to odlična zanimacija, dok stariji dolaze na feštu – veli Švoger.

I dodaje da su “moderna vremena” pomaknula termin paljenja vuzmenki na nedjelju.
– Graditelji ih sada pale ujutro ili u sumrak, a nekad je bilo i ljubomore te su konkurenti znali susjedima potajno zapaliti vuzmenku i pokvariti im planirano druženje uz vatru. Dakako, ovakvim psinama znao je kumovati i alkohol – rekao je kroz smijeh naš sugovornik koji stotine odabranih fotografiranih vuzmenki namjerava publicirati u osebujnoj monografiji.

U svom osvrtu na ovaj uskršnji običaj, naglasio je da se nekad masovno pucalo karabitom.

– Stavljao se obično u velike bačve koje su na otvoru bile zatvorene najlonom. Kad se nakupi plina bačva se “podžge” i slijedi detonacija koja je za neuke opasna po život! No, ovakvo pucanje je evoluirao te se sada posude, zavarene cijevi ili bačve obavezno postavljaju uspravno i pucanje nalikuje onom iz mužara. Sve takve scene zabilježio sam na terenu svojim fotoaparatom. Žalosti me da na nekim područjima više nema ljudi spremnih na gradnju vuzmenki. Očigledno za to u nekim sredinama više nema interesa, ili pak roditelji zabranjuju mladima da se time bave kako ne bi doživjeli nesreću. Jer zbog vuzmenki je bilo padova s visine, opekotina i drugih peripetija – ukazuje Švoger.

Od svega je ipak najznačajnije druženje uz jelo i piće u opuštenoj atmosferi.

– Nekad je bilo i pjesme, a sada uz svaku vuzmenku trešti radio i sluša se program Radio Maxa te starinski glazbeni program drugih lokalnih stanica. Dakle, vuzmenke se od sela do sela razlikuju po građi ali i glazbi. Ladanje i vratno grade ih jelovine, smreke i bora, u kraju oko Voće, Kamenica i Bedenca graditelji koriste cjepanice. Po potrebi ih kalaju jer inače nema šanse da vuzmenka naraste 20-ak metara. Bedenčani su mi ove godine potvrdili da su morali odustati od daljnje gradnje kolosalnih vuzmenki jer im je glavni konstruktor nastradao. Dobro je da se više u vuzmenkama ne spaljuju stare gume ili ulja i svi skupa moramo držati fige da ovaj predivan običaj ne nestane sa sjevera Hrvatske – zaključio je Andrej Švoger.

Život i društvo

TZ Grada Varaždina jedina iz Hrvatske na Globalnoj konferenciji o održivom turizmu u Stockholmu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Turistička zajednica grada Varaždina, kao jedina turistička zajednica iz Hrvatske, sudjelovala je na Globalnoj konferenciji o održivom turizmu GSTC2024 održanoj u Stockholmu.

Petodnevna konferencija okupila je stručnjake iz cijelog svijeta s ciljem promicanja i zagovaranja održivih putovanja i turizma. Ova važna inicijativa, koju je utemeljilo i provodi Globalno vijeće za održivi turizam (GSTC), posvećena je postizanju najboljih praksi u održivom turizmu.

GSTC je neovisna i neprofitna organizacija koja predstavlja raznoliko globalno članstvo, uključujući nacionalne vlade, vodeće turističke tvrtke, hotele, turističke operatore, nevladine organizacije, zajednice i pojedince. Njihov zadatak je postizanje najboljih praksi u održivom turizmu, uz poštivanje globalnih standarda poznatih kao GSTC kriteriji.

Uoči početka konferencije održana je uspješna edukacija na kojoj su sudionici imali priliku steći potrebno znanje i alate za unapređenje praksi održivosti u turizmu, a među njima je bila i Dorotea Solomun, voditeljica EU projekata u Turističkoj zajednici grada Varaždina.

Sudionici su na konferenciji raspravljali o različitim temama kao što su EU direktiva o zelenim tvrdnjama, bleisure putovanja – spajanje poslovnih putovanja i slobodnog vremena, održivost u atrakcijama, smanjenje otpada od hrane i slično.

Turistička zajednica grada Varaždina, sudjelovanjem na ovom važnom događaju, nastavlja posvećivati pažnju unapređenju održivosti u turizmu kako bi Varaždin bio još atraktivnija destinacija za posjetitelje iz cijelog svijeta.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na gradskom groblju u Varaždinu položeni vijenci povodom obilježavanja operacije „Bljesak“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kod Križa branitelja na Gradskom groblju u Varaždinu danas su povodom obilježavanja vojno-redarstvene operacije „Bljesak“ položeni vijenci i zapaljene svijeće u spomen na sve poginule, preminule i nestale hrvatske branitelje.

Zajednički vijenac Varaždinske županije i Grada Varaždina u pratnji Husarske garde i Varaždinske građanske garde položili su župan Anđelko Stričak, njegova zamjenica Silvija Zagorec, predsjednik Županijske skupštine dr.sc. Josip Križanić, zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković, predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki, kao i izaslanstvo PU varaždinske te članovi braniteljskih i stradalničkih udruga s područja Varaždinske županije.

Podsjetimo, Vojno-redarstvena operacija „Bljesak“ započela je 1. svibnja 1995. godine, a u njoj je oslobođeno 500 četvornih kilometara dotad okupiranog zapadnoslavonskog teritorija te je uspostavljen nadzor nad autocestom Zagreb – Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.

Pozvavši na minutu šutnje, župan Stričak je istaknuo su u svim vojno-redarstvenim operacijama koje su se odvijale u obrani i oslobađanju naše Domovine sudjelovale i varaždinske ratne postrojbe, između ostalog i 104. brigada Hrvatske vojske i Specijalna jedinica policije Roda te postrojbe policije koje su potom uspostavile policijske postaje i dalje, nakon same operacije, vodile brigu o sigurnosti svih koji su se nakon te operacije zatekli na tom području.

– Kao što Vam je već poznato, operacija je trajala svega 32 sata, oslobođeno je oko 500 kvadratnih kilometara okupiranog područja, u njoj je sudjelovalo oko 7200 hrvatskih policajaca i vojnika, 51 je poginuo ili smrtno ranjen, 162 ranjena, dakle govorimo o ogromnoj žrtvi za slobodu naše Domovine. Stoga hvala svima koji su sudjelovali u toj operaciji, a zahvaljujem i svima koji su danas ovdje, kako bismo se zajedno prisjetili tih dana – kazao je župan Stričak.

Zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković istaknuo je da se i ove godine obilježava veličanstvena pobjeda, najava „one najveće koja je uslijedila”.

-”Bljesak” je bio nagovještaj velike „Oluje” koja je konačno oslobodila hrvatski teritorij i možemo biti zahvalni našim braniteljima, svim Varaždinkama i Varaždincima koji su sudjelovali u „Bljesku” koji su tada dali svoju žrtvu, pa i svoje živote, za početak oslobađanja naše domovine Hrvatske.
Hvala svim obiteljima i svima onima koji su u to vrijeme bili u toj akciji. Želim da dostojanstveno obilježimo 1. svibnja, dan kada je krenula ta akcija, a na ovaj način odajemo počast svim zaslužnima za tu akciju – rekao je Marković.

Molitvu za sve poginule, preminule i nestale predvodio je don Ivica Horvat, tijekom polaganja vijenaca mirozov na trubi izveo je prof. Tomislav Ratković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje