Povežite se s nama

Međimurje

Div od slame dobio svoje mjesto u elitnom društvu Muzeja

Objavljeno:

- dana

MUZEJ I TRADICIJA

Muzej Međimurja Čakovec je dobio novog stanara. Na Etnografski odjel se uselio „Selnički pikač“. Nije Pikač „tko god“: izrada najpoznatije tradicionalne međimurske fašničke maske od slame već je devet godina zaštićena kao nematerijalno dobro Republike Hrvatske

Div od slame postavljen je u atrij Staroga grada u suradnji s Općinom Selnica i Udrugom Pikač. – Selnički pikač ima novi dom, u koji je oduvijek i pripadao. Ljudi su prepoznali tradiciju i važnost povijesti u sadašnjosti – rekla je začetnica projekta Marija Jagarinec Sić, zamjenica načelnika Općine Selnica. Fašnička maska Pikač je nastala u Međimurju kao pokladni običaj siromašnih koji nisu imali s čime napraviti raskošne maske kad im je na raspolaganju bila jedino – slama.

Ambasador 

– Sretni smo što je jedan od najpoznatijih kulturnih i tradicionalnih ambasadora međimurskoga kraja smješten upravo u Muzeju Međimurja. Selnički pikač nije samo materijalno blago Međimurja nego i i cijele Hrvatske – istaknula je Janja Kovač, kustosica Etnografskog odjela Muzeja Međimurja. Da je izrada Pikača zapravo kompleksni proces govori i podatak da je za njegovu izradu potrebno namotati nekoliko slamnatih traka dužine i do petnaest metara.

Muzej i UNESCO

Selnički Pikač nije jedini zaštićeni izložak čakovečke Etnografske zbirke. U ovom elitnom društvu se nalaze i lončarija, drvene dječje igračke, medičarski obrt, izrada čipke na batiće te međimurska popevka. Ali igračke i medičarstvo su se popeli i stubu više, pa se nalaze pod zaštitom UNESCO-a. Za izradu tradicionalnih dječjih igračaka koristili su se dostupni materijali, pa su igračke uglavnom bile drvene, oblikovali su ih muškarci, a žene oslikavale. Igračke su se u našim krajevima počele prodavati u drugoj polovici 19. stoljeća. 

Zbirka Etnografskog odjela podijeljena je prema godišnjim dobima na – proljeće, ljeto, jesen i zimu

UNESCO je pod svoju zaštitu stavio i lončarstvo. Nekad je najpoznatije lončarsko središte u Međimurju bio Čakovec, dok se danas lončarska tradicija nastavlja u Svetom Urbanu. Osim ovih, službeno najvrednijih dijelova zbirke, Etnografski odjel Muzeja Međimurja Čakovec u svom stalnom postavu „Međimurje u godini dana“ ima zanimljivu zbirku.

Godišnja doba

Budući da je život na selu bio određen izmjenom godišnjih doba, tako je i zbirka podijeljena na proljeće, jesen, zimu i ljeto. Kroz godišnja doba prikazan je materijalno siromašan ali duhom bogat život starog Međimurja.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje