Povežite se s nama

Kultura

Suradnja zagrebačke Udruge Punkt i GMV-a: u Varaždin stiže izložbeni projekt „Grad na drugi pogled“

Objavljeno:

- dana

Udruga Punkt iz Zagreba u partnerstvu s Gradskim muzejom Varaždin od ožujka do svibnja 2022. godine u Varaždinu provodi interdisciplinarni umjetnički izložbeni projekt „Grad na drugi pogled“ koji istražuje grad i njegove postojeće i moguće urbane identitete.

Ovaj višegodišnji putujući projekt, koji je od 2013. godine održan u 10 hrvatskih gradova, povezuje angažirano promišljanje grada, edukaciju mladih putem predavanja i radionice s renomiranim suvremenim umjetnicima i stručnjacima iz različitih područja koja se bave gradom, kao i razvoj publike; projekt strateški jača interes zajednice za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene umjetnosti i kulture u lokalnom kontekstu.

Glavni partner na projektu je Gradski muzej Varaždin, u čijim se prostorima održavaju radionice i završna izložba projekta na kojoj će ravnopravno biti predstavljeni svi rezultati radionica uz nove umjetničke produkcije pozvanih umjetnika/mentora.

Programske aktivnosti

Produkcija radova umjetnika

Suradnici uključeni u ovaj segment projekta mahom su renomirani suvremeni umjetnici i umjetnice koji će realizirati umjetničke priloge na temu fiktivnih ili mogućih urbanih identiteta i subjektivnih vizura grada Varaždina primjenjujući karakteristični autorski pristup i poetiku. Pozvani mjetnici na varaždinskoj sekvenci su Antonio Grgić, Bojan Mucko, Monika Rusak, Goran Škofić i Ivana Tkalčić.

Video radionice pod vodstvom umjetnika (ožujak – svibanj 2022.)

Neki od umjetnika angažiranih na projektu, osim što će realizirati nove umjetničke radove na temu grada Varaždina, vode i video radionice sa studentima i učenicima lokalnih škola i fakulteta na kojima polaznici realiziraju radovi u mediju videa također na temu grada Varaždina. Na taj način se polaznicima približava kreativni proces svojstven njihovim mentorima, čime im se na neposredan i stimulativan način približava suvremena umjetnost i provodi medijska pismenost.

Medij videa odabrali smo za propitivanja urbanog prostora, jer smatramo da kroz objektiv kamere lakše aktiviramo “drugi pogled”, onaj koji uočava, fokusira, istražuje i potiče na promišljanje i zamišljanje drugačijih scenarija i slika stvarnosti.

Na video radionicama realizirana je suradnja s Filmsko-kreativnim studijem Vanima u čijim se prostorima održavaju termini montaže video radionica.

U ovaj segment projekta uključeni su učenici Prve i Druge gimnazije Varaždin, Srednje strukovne škole Varaždin i studenti multimedije Varaždinskog sveučilišta, a voditelji radionica su varaždinska umjetnica Monika Rusak i porečki umjetnik Goran Škofić.

Aktivistička radionica (travanj 2022.)

Kako je jedan od ciljeva Gn2p projekta potaknuti mlade na aktivno građanstvo, u sklopu projekta realizirana je i Radionica urbanog aktivizma pod mentorstvom publicista i pokretača platforme 1postozagrad Saše Šimprage. Cilj radionice je upoznavanje polaznika s metodama i alatima građanskog aktivizma te aktivno promišljanje prostora i poticanje društvene odgovornosti kroz konkretni angažman na poboljšanjima javnog prostora Varaždina.

Do sada su na našim aktivističkim radionicama pokrenute kampanje za ukupno 11 inicijativa poboljšanja javnog prostora koje su sudionici samostalno detektirali, a velika većina njih je i realizirana (npr. obnova košarkaškog igrališta u Splitu, šetnica uz potok u Koprivnici, sadnja stabala u Sisku i Vrbovcu itd.).

U ovaj segment projekta uključeni su učenici Prve gimnazije Varaždin, a pokrenute su dvije inicijative:

Prva je imenovanje parka u čast Vesne Parun u povodu stote obljetnice rođenja najveće hrvatske pjesnikinje. Inicijativa ujedno nastoji ukazati na problem nedostatka ulica u Varaždinu nazvanih po znamenitim ženama.

Druga inicijativa je za klupe na Autobusnom kolodvoru koji ih sada na većem dijelu stajališta nema, a za njima postoji velika potreba.

Za obje inicijative prikupljeno je nekoliko stotina potpisa podrške.

Popratna predavanja

Za vrijeme provedbe projekta organiziraju se urbane šetnje i popratna predavanja stručnjaka iz različitih društveno-umjetničkih područja vezanih uz urbani kontekst (urbana antropologija, arhitektura i urbanizam, umjetnost u javnom prostoru, urbani aktivizam…) koja doprinose sagledavanju, propitivanju i imaginiranju urbanih identiteta, a prvenstveno su namijenjena svim našim polaznicima radionica.

Na varaždinskoj sekvenci 11. travnja održano je online predavanje varaždinskog arhitekta Filipa Kobzineka, člana Društva arhitekata Varaždin i voditelja Radne skupine Varaždin: ”Arhitektura i urbanizam 20. stoljeća u Varaždinu”.

Kako se Varaždin uglavnom brendira kao barokni grad, bilo nam je zanimljivo upoznati naše polaznike s manje poznatim Varaždinom kao modernističkim gradom i time im otvoriti nove vizure na njihovo neposredno okruženje.

Završna izložba “Grad na drugi pogled Varaždin” (27. svibnja 2022.)

Krajnji rezultat višemjesečnog procesa je izložba u suradnji s lokalnom izložbenom institucijom, na kojoj su zajedno i ravnopravno predstavljeni radovi učenika, studenata i umjetnika. Ovakvo povezivanje suvremenih umjetnika, obrazovnih institucija i muzejsko-galerijskih institucija, kroz uobičajeno veliku posjećenost Gn2p izložbi, pokazalo se kao odličan model za približavanje suvremene umjetnosti lokalnoj publici.

Otvorenje završne izložbe projekta održat će se 27. svibnja u Palači Herzer – u prostoru našeg partnera na projektu, Gradskog muzeja Varaždin.

Projekt je podržan od Ministarstva kulture RH, Zaklade Kultura nova, HAVC-a i Grada Zagreba.

Kontakt osoba: Tanja Vujasinović, voditeljica projekta

[email protected], 098 665 269

Više o varaždinskoj sekvenci i dosadašnjim izdanjima Grada na drugi pogled možete pronaći na Facebook stranici projekta www.facebook.com/gradnadrugipogled

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje