Povežite se s nama

U fokusu

Vlasnik benzinske pumpe kod Varaždina: Poklanjamo novac ljudima i propadamo!

Objavljeno:

- dana

Vlada je u ponedjeljak, 4. srpnja, produžila zamrzavanje cijena osnovnih goriva na benzinskim postajama izvan autocesta za još 14 dana, a fiksirala je i veleprodajne cijene.

To znači da se litra osnovnog eurodizela na benzinskim postajama koje nisu na autocestama prodaje za 13,08 kuna po litri, a osnovni benzin eurosuper 95 za 13,50 kuna po litri.

Bila je to kap koja je prelila čašu kod malih distributera goriva. Njih 60 okupili su se u udrugu prije tri tjedna i u srijedu, 6. srpnja, zatražili pomoć Vlade i rješenje za održiv model njihova poslovanja, koje je zbog nove uredbe, kako ističu, postalo neodrživo te rade s velikim gubicima.

Neizdrživo

– Situacija je postala neodrživa. Vladu uopće ne brinu mali distributeri goriva. Kako je Vlada fiksirala veleprodajne cijene, mi već gotovo mjesec dana radimo s velikim gubicima – rekao je vlasnik jedne privatne benzinske postaje iz Varaždinske županije, također član Udruge malih distributera goriva.

On je istaknuo da je njegova tvrtka u svibnju imala gubitak od 60.000 kuna, a u lipnju sigurno, kako ističe, i dvostruko više.

– Nekoliko dana već ne mogu spavati ni jesti jer mi se cijelo vrijeme u glavi mota da ćemo propasti – dodao je vlasnik benzinske postaje i objasnio cijelu situaciju.

– Maksimalno smo imali zaradu od kune i 10 lipa po litri goriva. To je bilo kad je cijena bila oko 10 kuna. Bili smo prezadovoljni. Sve je krenulo loše po nas kad je počeo rat u Ukrajini. Ne znam zašto, jer goriva ima. Kad je Vlada prvi put fiksirala cijene 21. lipnja pa do 4. srpnja, matematika je katastrofalna po nas. Čak kunu i 20 lipa po litri smo imali izravni gubitak kad smo kupili gorivo od dobavljača, a kad se tu dodaju troškovi za plaće, režije i održavanje, bili smo prosječno u gubitku od skoro 2 kune po litri goriva. Znači, kunu i 20 lipa ja sam poklanjao ljudima, a zbog čega točno? Da nekomu ostane oko 30 do 40 kuna u novčaniku. Pomognite ljudima na drugi način jer mi propadamo – dodao je vlasnik benzinske postaje.

Gubitak

Trenutno dobavljaču vlasnik plaća 13,80 kuna, a eurodizel prodaje za 13,08 kuna. Kad se tomu dodaju trošak plaća zaposlenika i ostali troškovi, on je u gubitku od oko kune i pol po litri.

Zbog neizdržive situacije odlučio je u srijedu zatvoriti vrata svoje benzinske postaje, u znak prosvjeda.

– Voda je došla do grla. Ne možemo tako više i poklanjati ljudima novac. Mi mali distributeri ćemo propasti, no veliki će nekako prevladati to razdoblje. Vladu baš ne brinemo mi mali distributeri. Država i dalje ubire svojih 5,30 kuna po litri. Znači, da državi ne ide ništa, cijena goriva u Hrvatskoj bila bi 8 kuna. Također, jako sam razočaran izjavama ministra Filipovića, koji je rekao da smo mi imali velike prihode. Ma što je njemu? Ne zna što su prihodi, rashodi i dobit. Pa možemo mi imati ne znam kakve prihode, ali ako su nam rashodi veći od prihoda, idemo u minus. To su osnovne stvari – dodao je vlasnik benzinske postaje kod Varaždina.

On tvrdi da im za normalno funkcioniranje, što bi značilo da su na apsolutnoj nuli, mora ostati 0,60 kuna po litri goriva.

– Znači, to nam je dovoljno za normalno poslovanje kad podmirimo sve na rashodovnoj strani – dodao je i naglasio kako ima naznaka da će situacija poboljšati.

Nabolje?

– To neće biti zbog Vlade, već zbog toga što će dobavljači smanjiti nabavnu cijenu – naglasio je.

U sklopu benzinske postaje je kafić, koji ipak ne može spašavati benzinsku crpku, koja je konstantno u minusu.

– Ma koliko bi to kafić to morao imati dnevni promet? No, borimo se. Zasad nećemo smanjivati broj ljudi, nego ću otići na roditeljski dopust – zaključio je.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje