Povežite se s nama

Međimurje

Na koji način spriječiti spaljivanje smeća u romskim naseljima? Županija kupuje dronove, postavlja videonadzor…

Objavljeno:

- dana

Čak 51 slučaj spaljivanja smeća u blizini romskih naselja zabilježen je u Međimurju u ovoj godini prema podacima Policijske uprave međimurske. To su samo prijavljena i službeno evidentirana paljenja, a iz romskih naselja svakodnevno se može vidjeti dim.

Kako bi pronašli način kojim će spriječiti gomilanje smeća i njegovo paljenje u romskim naseljima, župan Međimurske županije Matija Posavec i pročelnica Upravnog odjela za civilno društvo i ljudska prava Međimurske županije Maja Odrčić Mikulić sazvali su sastanak s predstavnicima Policijske uprave međimurske, vatrogascima i predstavnicima onih općina u kojima je zabilježeno paljenje smeća.

Sastanku su nazočili načelnik PU međimurske Ivan Sokač i savjetnik ministra unutarnjih poslova Vladimir Faber, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, načelnici općina Pribislavec, Nedelišće, Mala Subotica, Kotoriba, Domašinec i Podturen Matija Ladić, Nikola Novak, Valentino Škvorc, Dario Friščić, Mario Tomašek i Perica Hajdarović, voditelj Odsjeka za komunalno i prometno redarstvo Grad Čakovec Ivica Pongrac, zapovjednik Javne vatrogasne postaje Čakovec Mladen Kanižaj i zapovjednik DVD-a Trnovec Robert Mezga.

Spaljivanje smeća samo je jedan od gorućih problema vezanih uz romsku nacionalnu manjinu u Međimurskoj županiji, no izostanak postupanja nadležnih državnih službi koje bi se morale uključiti u problematiku, naveo je jedinice lokalne samouprave na daljnju zajedničku konstruktivnu raspravu.

– Nažalost, Međimurje je i po ovom pitanju prepušteno samo sebi, no zajedničkim snagama probat ćemo ostvariti pomake – kazao je župan Posavec koji se na početku sastanka osvrnuo na poražavajuću statistiku paljenja smeća. Iz vatrogasne postrojbe istaknuli su podatak da su ove godine 117 puta intervenirali na poziv građana zbog paljenja smeća.

Na konkretno stanje u općinama upozorili su gradonačelnici, načelnici i predstavnici općina. 

– Drago mi je što je došlo do sazivanja sastanka na ovu temu. U Pribislavcu gotovo svakodnevno imamo požare i spaljivanja, no kako nam je projekt prošao na natječaju Fonda za zaštitu okoliša, uz dobivena sredstva pomoć očistit ćemo smeće u romskom naselju, sanirati ilegalna odlagališta otpada i postaviti videonadzor u romskom naselju – istaknuo je načelnik Općine Pribislavec Matija Ladić.

Videonadzor u dijelu romskog naselja već je postavila Općina Mala Subotica čiji je načelnik Valentino Škvorc dodao da je velik problem što za većinu požara nema evidentiranih počinitelja, pa ih se ne može adekvatno kazniti.

Predstavnici gradova i općina složili su se da dijele iste probleme, a osim gomilanja smeća, divljih deponija i namjernog paljenja smeća i poljoprivrednih površina, problem je i što velik dio mještana romskih naselja ne plaća uslugu odvoza komunalnog otpada, a dugovanja prema komunalnim poduzećima iznose i više stotina tisuća kuna.

Iz Policijske uprave međimurske ističu da je posljednjih mjeseci povećan broj policijskih djelatnika čime je pojačan broj ophodnji. Sljedeći tjedan u Međimurje stiže 12 novih policijskih vozila, a ulaskom Republike Hrvatske u Schengen veći broj policijskih djelatnika bit će preraspoređen u Međimurju za očuvanje javnog reda i mira.

Predstavnici međimurskih gradova i općina upućuju apel građanima da se svog otpada rješavaju na legalan način, predajući ga pružateljima javne usluge koji ga sakupljaju, a ne pripadnicima romske nacionalne manjine, kako bi se smanjilo gomilanje otpada u naseljima.

Kako bi se pokušao riješiti problem, Županija će krenuti u nabavu dronova i videonadzora koji će za početak biti postavljen i nadzirati lokacije na kojima je učestala pojava paljenja, a pojačat će se i policijske ophodnje po naseljima.

Dogovoreno je i da će se na sastanak u Međimurje pozvati nadležni ministri kako bi ih se ponovno upoznalo sa stvarnom situacijom, s obzirom na to da država i dalje nema sluha za navedene probleme Međimurki i Međimuraca, ističu iz Međimurske županije.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje