Povežite se s nama

U fokusu

Najkumica Vesna Fajfar: ne smeta joj zima, s mušterijama razmjenjuje recepte, a prodaje samo domaće

Objavljeno:

- dana

NAJKUMICA I NJEZINE “PRATILJE”

– Ja sam sretna i presretna što sam izabrana jer volim biti kumica! – rekla je Vesna Fajfar iz Sračinca, najkumica 2016. Varaždinskog placa nakon što je doznala da je upravo ono osvojila prvo mjesto na izboru ovogodišnje najkumice.

Najkumica Vesna već 25 godina prodaje na placu i bavi se poljoprivredom.

Za njezine mušterije samo najbolje

– Uzgajam zdravo povrće i nastojim svoje mušterije zadovoljiti sa zdravom i svježom hranom. Mušterije su mi kao prijatelji, dobri smo si, razmjenjujemo viceve i recepte. Stvarno sam sretna što su glasali za mene – rekla je Vesna Fajfar iz Sračinca koju ni zima, ni visoke temperature ne mogu spriječiti od prodaje na tržnici.  

Na pitanje je li očekivala nagradu, rekla je da bi lagala da nije.  

– Sve kumice to očekuju – priznala je.

Drugo mjesto osvojila je Darinka Kapeš iz Lovrečana, no nagradu je preuzela njezina majka Katica Brezovec, a treće mjesto Milka Mirović iz Štefanca, koja je u ovom izboru već bil i prva, i druga i treća!

Inače, izbor već devetu godinu zaredom organizira i provodi Gradska tržnica VaraždinIn. Glasanje je trajalo mjesec dana, a vršilo se putem kupona koji su se mogli podignuti na Gradskoj tržnici ili putem kupona koji su se mogli pronaći u Varaždinskim vijestima i Regionalnom tjedniku tijekom studenog. Cilj akcije je promocija marljivih i vrijednih kumica Varaždinskog placa.

– Izbor organiziramo kako bi zahvalili svim ovim vrijednim ženama koje brinu o tome da imamo friško, svježe i domaće – rekao je Predrag Ciglar, direktor Gradske tržnice Varaždin koji je ovogodišnjoj najkumici i njezinim “pratiljama” zajedno s gradonačelnikom Goranom Habušem predao nagrade.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje