Povežite se s nama

Kultura

Ekskluzivno doznajemo: Konvoji šlepera ove će godine voziti umjetnine Nikole Vudraga u Veliku Britaniju, Francusku i Poljsku

Objavljeno:

- dana

Ovih dana varaždinski umjetnik svjetskoga glasa, Nikola Vudrag, doslovno nema vremena za predah. Naime, svoje osebujne skulpture, od kojih su neke tek u nastajanju, predstavit će u elitnim europskim muzejima i galerijama.

Štoviše, radi angažmana od strane Royal Minta, državne kovnice koja proizvodi kovanice za Ujedinjeno Kraljevstvo, putovat će i u daleku Kanadu!

“Metamorphosis“

– Proteklih mjeseci bio sam doslovno zatrpan ponudama svjetski poznatih galerista. Primjerice, morao sam izabrati između Museum district gallery i Saatchi Gallery u Londonu. Odlučio sam se za potonju ustanovu, s kojom pripremam produkciju pod naslovom „metamorphosis“ koja će 2025. godine biti predstavljena i na Venecijanskom bijenalu (Venice Biennale). Riječ je o iznimno ozbiljnom projektu te su u Varaždinu nekoliko dana boravile predstavnice Saatchi Gallery, koja se etablirala kao svjetski autoritet u modernoj umjetnosti – otkriva Vudrag čiji radovi će se odsad izlagati i u muzejima.

To je nesumnjivo najbolja moguća validacija njegovog 15-godišnjeg umjetničkog rada. Dakako, to donosi stresne, pa i provokativne intervjue galeristica koje produciraju umjetnike za nastupe diljem Europe.

– Ne smijem otkrivati sve detalje spomenutog posjeta Londončanki, ali nije tajna da sam zakupio prostor u restoranu „Bedem“ kako bih na miru odradio intervjue. Nakon što sam čuo njihovu ponudu za suradnju, ostao sam bez riječi. To je kao da vas netko upita želite li biti direktor Bentleya… Sa Saatchi Gallery sam na kraju sklopio ugovor za ovogodišnju izložbu u velikoj hali u prizemlju muzeja. Radimo na tri koncepta – odnosno, bit će izloženi samo poligoni ili mrežaste skulpture. No, opcija je i da sve skupa bude spojeno u nove skulpture. Trebat će mi dosta vremena za njihovu izradu jer treba popuniti oko 300 metara četvornih izložbenog prostora. Izvedba mora biti savršena, jer tamošnji kustosi i likovni kritičari pripremaju tematsku knjigu koja prati kompletnu izložbu koja je za razgled otvorena tri tjedna – objasnio je Vudrag od kojeg doznajemo da domaćinima može pokloniti pojedine izloške za buduće postave.

The Saatchi Gallery at the former Chelsea Barracks in London, UK

Varaždinski umjetnik izlagat će samostalno i to je prvi put da se nakon 40-tih godina prošlog stoljeća u Saatchi Gallery kulturnoj javnosti predstavlja umjetnik iz Hrvatske. Predstavljanje u takvom muzeju sa sobom donosi i iznimno velike troškove. Stoga se već pripremaju sponzorski paketi.

Humanitarna aukcija u Varšavi

– Sve to rješavamo zajednički jer kompletna produkcija stoji od 150 do 250.000 eura. Imat ću dosta posla i s logistikom, jer će od Varaždina do Londona skulpture putovati natovarene u dva ili čak tri šlepera. Rok za realizaciju izložbe je studeni 2023. godine, te već dogovaramo koje ću točno skulpture izraditi, što se mijenja ili nadopunjuje. Iako stvaram sam, uz mene je još dosta suradnika angažirano na lakiranju, varenju, utovaru skulptura, vožnji i na drugim poslovima – govori Vudrag koji paralelno priprema izložbu za bijenale u Sologni kod Pariza.

p
I tamo će početkom rujna svoje umjetnine dostaviti šleperima, na imanje dvorca Chaumont-sur-Tharonne.

– Riječ je o dvotjednom bijenalu velikih monumentalnih željeznih radova, koji se održava svake dvije godine. Uvijek okuplja velika imena i bio sam ugodno iznenađen nakon primitka informacije da sam ušao u izbor za izlaganje. Prijavio sam 12 gotovih radova i na moje iznenađenje – uzeli su sve, uz napomenu da im pošaljem fotografije još nekoliko skulptura! No, izradit ću još četiri nove za tu prigodu. Dvorac okružuje veliki park s livadom i u tom fantastičnom prostoru izlažu europski umjetnici koji stvaraju „sirove“, željezne i „hrđave“ skulpture monumentalnog izričaja – naglašava umjetnik koji još jedan šleper umjetnina šalje i u Poljsku,

Naime, Omena Foundation 10. svibnja priređuje veliki dobrotvornom ivent u Varšavi.

– Za aukciju organizatorima poklanjam jednu „mrežastu“ glavu i usput izlažem u tamošnjem dvorcu još 5 većih radova. Raduje me ovo predstavljanje jer domaćini prodajom doniranih umjetnina prikupljaju sredstva za bolesnu i gladnu djecu iz Kenije – veli naš umjetnik – humanitarac koji će biti jedini strani europski sudionik ovog donatorskog skupa.

Podsjećamo, Nikola Vudrag je lani uvršten među malobrojne umjetnike u svijetu koji su dosad angažirani na izradi eurokovanica, a istovremeno s njihovim izlaskom otkovani su Vudragovi veliki zlatnici Višnjana. Vjerovali ili ne setovi su rasprodani u roku tri dana, a na „Njuškalu“ su odmah ponuđeni na prodaju po dvostruko većoj cijeni.  

Izradio je i nove brončane plakete Grada Varaždina u suradnji sa Lovrom Vujnovcem koji je napravio nove drvene podloge…., a baš to njegovo umijeće i zlatne ruke na djelu, sada želi vidjeti još jedna država članica Commonwealtha.

Osvojio Commonwealth

– Kada su vidjeli „mojeg“ Teslu na eurokovnici, kontaktirali su me iz kovnice Royal Mint koja ja se prvo upoznala s mojim umjetničkim opusom u medaljarstvu. Zanimalo ih je tko je bio autor medalja, tko ih je izvodio, čije je bilo 3D rješenje i drugo. Ostali su u čudu doznavši da sam u većini slučajeva kod medalja samostalno odradio čitav proces do graviranja i obrade u kovnicama. Naime, u svijetu se kod izrade kovanica ili medalja točno zna tko što radi na predlošku. Ukratko, još sredinom prosinca trebao sam putovati u Kanadu, ali je odlazak prolongiran do veljače 2023. radi rođenja mog sina Arthura Elronda. Strancim umjetnicima u Kanadi je dozvoljeno raditi isključivo na kovanicama i prigodnim sadržajima koji nemaju veze s kanadskim dolarom ili funtom. Imaju čvrste zakone u kovnicama, ali je  dobro da za njih dio procesa mogu odrađivati u Hrvatskoj, sa suradnicima u našem varaždinskom “RezervArtu“ – zaključio je Nikola Vudrag.

Uskoro natječaji za mlade kreativce

S obzirom na to da je Nikola Vudrag bivši učenik Elektrostrojarske škole Varaždin, s čijim ravnateljem Igorom Kosom ima iznimno dobru suradnju, u ovoj će obrazovnoj ustanovi uskoro početi s radom zanimljive radionice.

Naime, budući strojari, varioci, dizajneri, rezači, dobit će priliku sudjelovati na natječaju za kreativce.

– Temeljem prihvaćenih idejnih rješenja, svi zainteresirani učenici pristupit će izradi objekata koji će se na kraju postaviti u vanjski izložbeni prostor škole, ili u neki drugi javni prostor. Cilj radionica je da srednjoškolce naučimo kako funkcioniraju službeni javni natječaji i procedure od idejnog rješenja do postava. Bit će im to dobra priprema za poslovanje u realnom sektoru. Djecu, nažalost, svijet nepotrebno i nemilosrdno ograničava u ambicijama i tu smo da im pomognemo prebroditi probleme s kojima se mogu suočiti – objasnio je Nikola Vudrag.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje