Povežite se s nama

U fokusu

Varaždin nema proračun za 2017.! Vijećnici: Habuš triput mijenjao prijedlog, nema nikakvu viziju

Objavljeno:

- dana

NAKON MARATONSKE SJEDNICE

Pao je proračun za 2017. gradonačelnika Varaždina Gorana Habuša! Glasovala su 22 vijećnika, od kojih je njih 12 bilo „za“, a 10 protiv.

Nedostajao je jedan, 13. glas.

Ako Habuš za sutra ili subotu ne sazove hitnu sjednicu i ne predloži privremeno financiranje, tada odlazi iz Gradske vijećnice, Gradsko vijeće će biti raspušteno i u siječnju u Grad Varaždin dolazi Vladin povjerenik.

– Može se donijeti odluka o privremenom financiranju, ali je pitanje hoćemo li na to ići. Vjerojatnije je da će Vijeće biti raspušteno i da stiže Vladin povjerenik. Jako sam razočaran, nismo mi Split, Dubrovnik i Varaždinske Toplice – rekao je Habuš nakon sjednice.

Za proračun su glasovali trojica vijećnika HNS-a, dvoje vijećnika SDP-a, vijećnica HSU-a, vijećnik HSS-a, dvoje vijećnika Laburista, nezavisni Zdravko Golub i bivši SDP-ovci Dražen Vincek i Danijela Benkus.

Protiv je bilo dvoje vijećnika HDZ-a, dvojica HSLS-ovih vijećnika, po jedan Hrastov i Reformista, nezavisni Zlatan Avar, Robert Podolnjak, Stjepan Cepanec i Marijan Cingula.

U nastavku donosimo kako je protekla rasprava.

Mladen Hižak (HSS)

– Imam malu tremu iako sam među najstarijim vijećnicima, jer ovo je možda jedno od mojih zadnjih pojavljivanja za ovom govornicom. Opet ću reći onu narodnu: „Taj se nije rodio, tko bi svakome ugodio.“ Podržat ću proračun, a moje objašnjenje možda će vam biti čudno. Neću govoriti o brojkama. Dugo smo već u predizbornoj kampanji, populizam caruje. Ne rješavati, ne preuzeti odgovornost, tražiti dlaku u jajetu u svim situacijama, to je najlakše.  Neke druge struke ovakvo ponašanje ne priznaju, jer bi sve stalo i vratili bismo se u kameno doba. Svima vam želim sve najbolje u 2017. – rekao je Mladen Hižak (HSS).

Zlatan Avar (nezavisni)

Sljedeći je za govornicu došao Zlatan Avar (nezavisni).

– Naučio sam u zadnje četiri godine da su točka i zarez bitniji nego brojevi. Pohvalit ću gradonačelnika, dao nam je amandmane u kojima smo vidjeli brojke. Da je po SDP-u, ne bismo imali ni brojke, nego prazne papire. Gospodin Cepanec nam je dao dobar savjet, koji vrijedi za sve nas u predizbornoj kampanji vrijedi. Ako hoćeš uloviti ribu, moraš ju hraniti nekoliko tjedana. Jednu veliku piranu je gradonačelnik u noći nahranio, a zove se gradski SDP. To, međutim, ipak nije dosta da bih ja prihvatio proračun – rekao je Avar.

Robert Podolnjak (nezavisni)

Nezavisni vijećnik Robert također nije glasovao za proračun, ali je istaknuo da bi bio spreman glasovati o privremenom financiranju.

– Ovaj proračun ne zaslužuje prolaznu ocjenu. Sve oko proračuna ne zaslužuje da većina glasa za njega. Ako 13 vijećnika digne ruke, on će biti usvojen. Ako je to jedini razlog da se vijećnici boje da neće biti vijećnici, nudim im privremeno financiranje, bit će vijećnici još tri mjeseca. Taj strah očito djeluje kad se sjednica saziva 29. prosinca. Svih prijašnjih godina smo odlučivali prije Badnjaka, nažalost, ovo pravilo je prekršeno. Mi sad na kraju raspravljamo o nekom trećem amandanu, jer ova prva dva nisu bila korektna. U ovom proračunu nema ničega. Više nema ni baliranog otpada, gradonačelnik je odustao od bilo kakvog financijskog prijedloga za njegovo rješavanje – rekao je Podolnjak.

Napomenuo je da bi odlukom o privremenom financiranju trebalo budućem gradonačelniku omogućiti da donese proračun u kojem će moći realizirati one ciljeve koje će iznijeti pred građane u svibnju sljedeće godine.

– U zadnjem amandmanu s brojkama se raspolaže na netransparentan način. Preko noći spuštamo prihode od imovine, prihode od poreza na dohodak,… Kako je moguće da zadnji dan dobivamo drugačije iznose ako su upravni odjeli trebali radili prema dobivenim smjernicama? Ne možemo ni vidjeti što je zapravo u proračunu, pa stotinu promjena je unutra. Apeliram na vijećnike da ne podrže proračun, jer taj dokument to ne zaslužuje, a to ne zaslužuje ni gradonačelnik. Prvo je tvrdio da mora predložiti prodaju dionicu Termoplina, a onda je to sam povukao, što je doista neodgovorno. Nadam se da neće biti 13 glasova za taj proračun, jer on to ne zaslužuje – istaknuo je Podolnjak.

Krunoslav Burek (Hrast)

Ni Hrast ne može podržati Habušev prijedlog.

– Više puta su vladajući govorili da se proračun dobro puni, a Hrast je više puta govorio da treba ulagati manje u zgrade, a više u ljude. U proračunu nema sredstava za dječje božićnice u 2017. godini. Predlagali smo i da se osiguraju sredstva za udžbenike za srednjoškolce, ali ni toga nema. Ako se proračun dobro puni, mogla se smanjiti i cijena vrtića, no ni se nije dogodilo. Uz sve to, troškovi za zaposlene su rasli: 2011. su iznosili 52 milijuna, a 2016. 59 milijuna kuna. To su razlozi zbog kojih nećemo podržati proračun – rekao je Krunoslav Burek (Hrast), dok njegovog kolega Ladislava Ilčića nije bilo poslijepodne budući da je kao profesionalni glazbenik morao ići na generalnu probu za koncert u zagrebačkom Lisinskom.

Ljubica Križan (SDP)

Vijećnica SDP-a Ljubica Križan je istaknula da se proračun planira u realnijim okvirima.

– U javnim potrebama obrazovanja, kulture i športa zadržavamo postojeći standard, planiramo čak i usluge iznad standarda. U komunalnom opremanju Grada i infrastrukturi je puno programa i u povećanom su opsegu. Glasovat ću za  jer je predlagatelj prepoznao prijedloge SDP-a, posebno u dijelu realnijih prihoda. U svakom slučaju mi je drago što se ovim amandmanom podržava realnije planiranje prihoda, a shodno tome i rashoda. Izbačeni su prihodi koji ne bi bili ostvarivi tijekom sljedeće godine, kao što je prihod od prodaje Termoplina. Suglasne su sve političke stranke da trebamo maknuti iz proračuna sve ono što se ne može ostvariti i zato čestitam gradonačelniku. Eto, time završava ova pirana zločesta – istaknula je Ljubica Križan i nasmijala sve vijećnike.

Željko Bunić (HSLS)

Stigao je za govornicu i danas najaktivniji vijećnik, Željko Bunić (HSLS).

– Ovaj proračun je kompilacija želja, ali za to su nužni prihodi i primici, a oni su napumpani u sve tri verzije proračuna. Ove godine će prihodi biti ostvareni u iznosu od 230 milijuna kuna, a u sljedećoj godini planiramo čak 30-ak milijuna kuna više. Želimo nahraniti sve naše potrebe, pa tako od poreza na dohodak planiramo 114 milijuna kuna, a poznato je da će zbog politike centralne države ti prihodi biti manji. Proračun je pun nabacanih brojki, baš kao što je gospodin Podolnjak rekao. Taj proračun se može ostvariti jednako kao što Dinamo ima šanse da bude prvak Lige prvaka. Glasovat ću protiv – rekao je Bunić.  

Enriko Parlaj (HNS)

Proračun predstavlja političku volju, iskaz čelništva što misli raditi i koje su mu želje i strateški ciljevi za sljedeću godinu, istaknuo je pak Enriko Parlaj iz HNS-a.

– U sljedećoj godini planiraju se brojni projekti, razvojni i socijalni. Među njima su pomoć umirovljenicima, 740.000 kuna donacije za novorođene, više od dva milijuna kuna za stipendiranje, dogradnja 6. OŠ i rekonstrukcija elektroinstalacija u 5. OŠ, a to su samo neki od projekata. Mnogi vijećnici zaboravljaju da svi imamo mogućnost davanja amandmana. Svaki vijećnik je 48 sati prije sjednice mogao podnijeti amandman, ali nitko ga nije podnio. Sad svi govore da proračun ne valja. Zašto ga niste prekrojili amandmanima? Ovaj proračun je kvalitetan i ostvariv – istaknuo je Parlaj.

Otilija Cvetko (HDZ)

Otilija Cvetko (HDZ) je napomenula da je ovo prvi put da Varaždinci i Varaždinke ne znaju kako će izgledati proračun za sljedeću godinu.

– Gradonačelniče, prvo ste predložili prodaju Termoplina, uputili smo kritike, pa ste to povukli. Onda ste najavili zaduženje od 25 milijuna kuna, pa ste onda i od toga odustali nakon kritika. To pokazuje koliko ste neodgovorni. Imate li nakon pet godina viziju razvoja Grada Varaždina? Ili se sve svodi na kupovinu ruku u ovoj dvorani? Rebalansirali ste proračun na svakoj sjednici Gradskog vijeća, ovako kako vi vodite Grad je opća opasnost, veća od požara iz 1776. koji je poharao Varaždin. Doista nemamo o čemu raspravljati. Glasovat ćemo protiv proračuna – rekla je HDZ-ova vijećnica.

Goran Habuš, gradonačelnik

Gradonačelnik Habuš je rekao da je proračun skup želja, a da će se tek na kraju sljedeće godine vidjeti u kojem će obimu biti realiziran.

– Dječje božićnice namjerno nisam stavio u proračun, jer smatram da se gradonačelnik sljedeće godine treba dovesti u situaciju da kvalitetnim radom osigura novac za njihovu isplatu. Balirani otpad nije u proračunu, jer niti jedan moj prijedlog niste prihvatili. Odbili ste kredit. Imamo varijantu referenduma ili da nekim čudom ostanemo bez koncesije, a onda raspišemo javnu nabavu. U ovom trenutku nemam model financiranja koji biste prihvatili. Nije se odustalo od prodaje Termoplina zato što je HDZ to rekao, nego zato što će se o tome raspravljati nakon izbora kada budu gotove procjene i kad će o tome govoriti i stručnjaci. Izbori su za pet mjeseci, građani će nam dati zeleno svjetlo ili crveni karton. Zar doista itko od vas može sati iza riječi Podolnjaka da je bolje imati privremeno financiranje? Za time se poseže u kriznim situacijama, a ovaj Grad nije u krizi. Neće biti 5. i 6. OŠ, nema obnove vrtića, nema ničega. Realno, novi proračun će se naći pred vijećnicima tek krajem kolovoza sljedeće godine. Dakle, nema projekata, ničega. Koju poruku šaljemo investitorima neprihvaćanjem proračuna? Za privremeno financiranje nema niti jednog opravdanog razloga – istaknuo je Habuš.

Podolnjak  je to opovrgnuo. – Izbori će s drugim krugom biti gotovi do sredine lipnja, a do sredine srpnja ima dovoljno vremena da se donese proračun. Nitko neće biti zakinut u redovnom financiranju – napomenuo je.

– Nije vrijeme da me rušite. Ako sam toliko loš, građani će na izborima u svibnju reći da se maknem nakon 5,5 godina – poručio je Habuš prije samog glasovanja.

Međutim, nije ga podržao dovoljan broj vijećnika.

Iako je to neposredno nakon pada proračuna odbio, nije isključeno da će sutra ili u subotu ipak pred Gradsko vijeće uputiti prijedlog o privremenom financiranju.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje