Povežite se s nama

Međimurje

Kovačnica koja je nekad bila seoska žila kucavica danas je turistički adut Međimurja

Objavljeno:

- dana

VELIKE NAGRADE

Ivan Horvat iz Gornjega Hrašćana svakodnevno ode u obiteljsku kovačnicu, zapali vatru i nađe si posla. Napravi neku alatku, čekić ili potkovu. Stara kovačnica za njega nije samo radionica već ugodan dnevni boravak u kojemu se najugodnije osjeća. Jednako su tako radili njegov otac i djed.

Zbog trju generacija kovača iz iste obitelji, radionica je postala poznata kao Horvatova kovačnica. Nakon što je u moderno doba usfalilo posla za kovače, Turistička zajednica Nedelišća u staroj je kovačnici prepoznala turistički potencijal. Otkupila je radionicu s namjerom izgradnje tematskog parka starog zanata.

Iako službeno kovačnica datira iz 1957. godine, ona je zapravo starija od 100 godina.

Da su turistički djelatnici na pravom putu dokazuje i prošlotjedno priznanje. Projekt Horvatova kovačnica dobitnik je turističke nagrade ruralnog turizma Suncokret. – Volite li gledati srednjovjekovne filmove ili želite vidjeti kako se kuje mač, uputite se u Međimurje. Naravno, mudri Međimurci doskočili su tom pitanju u selu Gornji Hrašćan, gdje možete posjetiti Horvatovu kovačnicu i osjetiti toplinu tradicionalnog kovanja, ali i starog međimurskog životnog duha… – obrazložena je odluka o dodjeli nagrade.

Kad je Antun Horvat prije stotinjak i nešto godina odlučio biti kovač, pokazala se to kao dobra odluka. Jer kovači su bili cijenjeni obrtnici bez kojih se nije moglo, pa je to bio unosan posao. Kad je njegov sin Ivan naslijedio kovačnicu, posla je bilo toliko da je 1957. godine srušio drvenu radionicu i na njezinu mjestu sazidao novu. Selo je imalo još jednoga kovača i obojica su imala posla. Kad je, pak Ivanov sin imenjak preuzeo obrt kovača i potkivača, posla je s vremenom bilo sve manje. Danas je Horvatova kovačnica adut ruralnog turizma.

Drugi dom

Nekad je kovač bio gospodin čovjek u selu, cijenjeni obrtnik bez kojega se ne može. Izrađivao je sve osnovne alatke za poljoprivredu, dakle – za život. 

Otkad zna za sebe, kovačnica je za Ivana Horvata drugi dom. – Kao dvanaestogodišnjak sam počeo pomagati ocu. Kad sam krenuo na zanat, već sam znao potkovati konja i kravu – prisjeća se kovač. Kad je vidio da nas čudi potkivanje krava, rekao je: – Krave su radile, vukle su kola i kopita su se trošila – pojašnjava. Kovač je radio sve osnovne strojeve za život na zemlji – kola, priključke za plugove… sve za poljoprivredu prije izuma traktora. Prije bilo kojeg posla su morali napraviti i alat s kojim su radili. – Dalo se zaslužiti. Bili smo znalci. Recimo, potkivanje. Niti veterinar nije znao tako očistiti kopito kao kovač prije potkivanja – ponosan je Ivan Horvat. On je sretan s razvojem događaja. Jer, kad dođu izletnici, netko im mora i pokazivati kako se nekad radilo. A tko će bolje nego umirovljeni seoski kovač. Tako on opet pali vatru, kuje željezo i iznova je koristan. Brine se za očuvanje tradicije i pokazuje mladima kako se to nekad, i ne baš tako davno, živjelo i radilo.

Veliki “Suncokret” za Hrašćan

Projekt Tematski park starih zanata Stara kovačnica je dobitnik nagrade “Suncokret” ruralnog turizma za revitalizaciju starih zanata i turističku interpretaciju. Nositelj projekta je Turistička zajednica Općine Nedelišće, a kovačnicu je prijavio LAG Međimurski doli i bregi. Ivanka Novak, zamjenica predsjednika TZO Nedelišće i zamjenica općinskog načelnika, govori: –  Cilj projekta je očuvati stare zanate Općine od propadanja i pokazati ih mladima. U njoj se izmijenilo nekoliko generacija Horvatovih i svi su je pazili i mazili – objašnjava Ivanka Novak. U kovačnicu Horvatovih dolazilo se iz Hrašćana i cijele okolice. – Danas u kovačnicu redovno dolaze školarci, kojima Ivan Horvat demonstrira svoj posao – ističe.
Bit će tu suvenirnica, a uz kovačnicu je lani dograđena i sjenica. Od traženih 120 tisuća kuna, od Hrvatske turističke zajednice su dobili samo 21 tisuću kuna, pa se Općina sama snašla za novac. Kovačnica je prijavljena na mađarsko-hrvatski EU projekt i nadaju se dobiti 50 tisuća eura. Područje ovog LAG-a je vrlo veliko, obuhvaća čak 14 općina i 50 tisuća stanovnika. – Bilo je puno projekata za kandidiranje, znali smo da u izrazito jakoj konkurenciji ne mogu svi dobiti, pa smo odabrali najbolje. Brzo zaboravljamo svoju prošlost, nema novaca za obnovu. Ako želimo ostaviti nešto svojoj djeci u naslijeđe, moramo obnoviti ovakve objekte – rekla nam je predsjednica LAG-a Međimurski doli i bregi Sanja Krištofić. Dodala je da nagrada pokazuje dobar posao turističkih i općinskih radnika Gornjeg Hrašćana. U konkurenciji za ovogodišnji “Suncokret” nije bilo ničega sličnog projektu Stare kovačnice.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje