Povežite se s nama

U fokusu

Opća bolnica Varaždin ostaje bez magnetske rezonance, uređaj dobiva Čakovec?

Objavljeno:

- dana

DR. ZEMBER IMA PODRŠKU STRUKE, ALI…

Hoće li Opća bolnica Varaždin ostati bez uređaja za magnetsku rezonancu, za koji je već održano nekoliko humanitarnih akcija kako bi Ministarstvo zdravlja što prije dalo ostatak potrebnog novca za taj važan uređaj?

To pitanje je otvoreno na konferenciji za novinare ravnateljice dr. Sanje Zember i njezinih kolega iz Stručnog vijeća, a koja je održana nakon što joj je većina liječnika danas dala podršku.

– Ne želimo biti bolnica slučaj. Smatramo da su upravo zdravstveni djelatnici prednost Opće bolnice Varaždin, koja je vrhunska zdravstvena ustanova i već odavno je profilirana u smjeru onkologije, onkokirurgije i neurokirurgije. Imamo stručne razloge zbog kojih smatramo da bi magnetska rezonanca trebala biti ovdje u varaždinskoj bolnici. O tome želimo govoriti, o struci, a struka je danas rekla svoju riječ – rekla je dr. Zember.

Podršku dr. Zember su dali i dr. Denis Grgurović, dr. Željko Vojnović i dr. Željka Grđan (četvrta sdesna)

Zanimljivo je da je ta izjava stigla dan nakon što je međimurski župan Matija Posavec za portal emedjimurje izjavio da oni planiraju nabaviti uređaj za magnetsku rezonancu vrijedan više milijuna kuna. 

Ujedno je napomenuo da bi u Čakovcu bio Centar izvrsnosti za interventnu kardiologiju za nekoliko sjevernih hrvatskih županiji, jer ne samo da na tom području imaju najbolje organizirani sustav, nego je u Međimurju moguća već i ugradnja „stenta“.  

Je li dr. Zember zbog toga naglasila da MR treba biti upravo u Varaždinu?  

– Da, upravo na tragu toga. Želimo argumentirano obrazložiti zašto MR treba biti u Varaždinu. Neku večer je jasno bilo rečeno da svaka bolnica treba definirati u kojem smjeru će se razvijati, kako će biti ustrojena i organizirana. Neću govoriti o funkcionalnim spajanjima, to ću prepustiti Ministarstvu zdravstva i njihovim stručnim službama. Međutim, ako smo mi definirali smjer i osvijestili činjenicu da u bolnicama u sjeverozapadnoj Hrvatskoj nema uređaja za MR, želimo reći da taj uređaj treba doći u Varaždin, jer za to postoje stručni razlozi – istaknula je ravnateljica varaždinske bolnice.

Posavec lobira, a Štromar…

Iz toga se može zaključiti da je – u vrijeme kad se u Ministarstvu zdravstva donose planovi o tome koji će bolnički odjeli biti spojeni te koji će biti u Varaždinu, a koji u Čakovcu – međimurski župan Posavec već počeo lobirati za svoju županiju.

Za razliku od toga, u Varaždinskoj županiji se župan Predrag Štromar već drugi tjedan bavi smjenom ravnateljice dr. Zember, a čak mu ni to ne polazi za rukom.  

Struka je danas demantirala Zorana Šanteka, predsjednika Upravnog vijeća Opće bolnice Varaždin
 

Ispostavilo se da je odluka o pokretanju smjene – koju je donio HNS-ov predsjednik Upravnog vijeća Zoran Šantek uz pomoć SDP-ove članice Jasminke Begić i prim. dr. sc. Ranka Starea – nezakonita. Na to je upozorio smijenjeni član Upravnog vijeća Damir Habijan, što dosad nitko nije ni pokušao demantirati.

Pokretanje smjene ravnateljice je Šantek opravdao time što je „nezadovoljna struka“, a danas se pokazalo da ni to nije bilo točno, jer je većina liječnika iskazala podršku dr. Zember.

Dr. Nenad Kudelić (drugi red, prvi slijeva) je na Stručnom vijeću zatražio da se sjednica odvija bez prisustva novinara

I dok se u Varaždinskoj županiji energija troši na to da bi se opravdala nečija smjena, u Međimurskoj županiji je već počela borba za što bolju poziciju pri pregovorima o budućnosti pojedinih odjela, razvijanja centara izvrsnosti, ali i lokacijama na koje će stići važni medicinski uređaji.

Izvor:
Foto: Marta Konjačić

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje