Povežite se s nama

U fokusu

Tihi prosvjed u krugu varaždinske Bolnice, prosvjede najavili vatrogasci i djelatnici suda

Objavljeno:

- dana

U Hrvatskoj i svijetu 1. svibnja slavio se Praznik rada, no izgleda da bi nakon toga mogli uslijediti prosvjedi i štrajkovi djelatnika zaposlenih u javnom sektoru. Tako na ulicu planiraju izaći profesionalni vatrogasci ako se pravilnik o klasifikaciji i o koeficijentima radnih mjesta profesionalnih vatrogasaca do 3. svibnja ne objavi u Narodnim novinama.

Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske najavljuje prosvjed u suradnji s Udrugom sindikata profesionalnih vatrogasaca RH i drugim sindikatima, a na ulice planiraju izaći u četvrtak, 4. svibnja, na blagdan svetog Florijana, u centru Zagrebu.

Na ulicu

Zakon o vatrogastvu je propisao rokove za donošenje podzakonskih akata – šest mjeseci za pravilnik o koeficijentima i šezdeset dana za uredbu o dodacima za posebne uvjete rada. Do sada ništa od navedenog nije doneseno, pa su sindikalni povjerenici u vatrogastvu zaključili da nam preostaje organiziranje sindikalnih akcija, konkretno prosvjed radi skretanja pozornosti javnosti na probleme u vatrogastvu te pritiska na Vladu RH radi rješavanja pitanja minimalnih plaća profesionalnih vatrogasaca u RH.

– Po donošenju Zakona su predstavnici našeg sindikata sudjelovali u izradi pravilnika, međutim do danas nismo vidjeli doneseni pravilnik koji je u međuvremenu dorađivan te još uvijek nije objavljen. Profesionalni vatrogasci su u međuvremenu odradili čak dvije protupožarne sezone u neuređenom sustavu plaća, osim onih koji su zaključili kolektivne ugovore s osnivačima. No, takvih je jedinica lokalne samouprave još uvijek premalo, što stvara dodatne probleme profesionalnim vatrogascima. S obzirom na posljednje čvrsto obećanje glavnog vatrogasnog zapovjednika o objavi ovog pravilnika do kraja travnja, očekujemo njegovo objavljivanje. U protivnome prosvjed – izjavila je Iva Šušković, predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske.

Također, prosvjed upozorenja najavio je Hrvatski sindikat medicinskih sestara – medicinskih tehničara te Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi.

Hrvatska komora medicinskih sestara podržava Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara – medicinskih tehničara koji kreće s održavanjem prosvjednih aktivnosti.

– Podržavamo zahtjeve sindikata za povećanjem koeficijenata i povećanjem plaća za medicinske sestre i medicinske tehničare za minimalno 10 %. Medicinske sestre i tehničari, koji su najbrojnija profesija u zdravstvenom sustavu, već odavno zaslužuju veće plaće i bolje uvjete rada. Komora im stoga stoji na raspolaganju za pomoć i suradnju – rekao je predsjednik HKMS-a, Mario Gazić, mag. med. techn. te dodao kako se nagomilani problemi u sestrinstvu presporo rješavaju. Podsjetimo, u zdravstvenom sustavu već sada nedostaje oko 4000 medicinskih sestara, a sve više i više sestara odlazi na rad u inozemstvo.

U krugu varaždinske Bolnice prosvjed će se održati  također u četvrtak, 4. svibnja. Prosvjed će tako podržati i nemedicinski djelatnici Bolnice.

Povećanje plaće

Također, štrajk su najavili i djelatnici zaposleni u pravosudnim tijelima.

– Zbog izrazito teškog materijalnog stanja, zaposleni u pravosudnim tijelima traže povećanje plaće 400 eura. Ne udovolji li se njihovu zahtjevu, Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske 8. svibnja pokreće postupak mirenja koji može dovesti do štrajka. Na potezu je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica s kojim očekujemo hitan sastanak, 4. ili 5. svibnja – ističe Iva Šušković koja drži da je voda došla do grla.

– Plaća od 600 eura ne pokriva ni osnovne životne potrebe, a inflacija je dodatno narušila egzistenciju službenika i namještenika u pravosuđu. Naši članovi odlučni su u svojoj nakani i ne prihvaćaju negativan odgovor – poručila je Šušković.

Inače, Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika već tri godine ukazuje resornom ministru na akumulaciju nezadovoljstva zaposlenih u sustavu pravosuđa zbog preniskih plaća što dovodi do odlaska službenika iz sustava te preopterećenosti onih koji ostaju.

– O svemu ovome već duže vrijeme javno govore i suci te daju podršku službenicima i namještenicima u njihovim traženjima – zaključuje predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje