Povežite se s nama

U fokusu

Izabran direktor Varkoma: za Željka Bunića glasali i SDP-ovci, a on bi u Upravu i Marijana Cesarca

Objavljeno:

- dana

Željko Bunić je izabran za novog direktora Varkoma.

Jednoglasna odluka Nadzornog odbora tvrtke o izboru dr. sc. Željka Bunića za prvog čovjeka gradskog komunalca nije iznenadila.

Iako je proveden javni natječaj, bilo je jasno da gradska vlast želi imati čovjeka od povjerenja koji će voditi najveći komunalni projekt ikad u Varaždinu – Aglomeraciju vrijednu 950 milijuna kuna.

Željko Bunić ispunjava kriterije : gradski je vijećnik izabran s liste Ivana Čehoka i osoba – uz dogradonačelnika Zlatana Avara – iz najužeg kruga gradonačelnikovih ljudi. Kvalifikacije i dobru volju ima, a kaže da mu ne fali niti znanje o branši.

Jedan protukandidat

Za razliku od bivšeg direktora, Vlade Vlašića, kojeg su tadašnji vladajući partneri, SDP i HNS, postavili direktno, bez javnog natječaja na direktorsku poziciju, Željko Bunić je prošao javni natječaj.

Jedini protukandidat je bio mr. sc. Leonard Sekovanić iz Hrvatskih voda, inače član SDP-a, ali njegov izbor nisu podržali niti stranački mu kolege iz Nadzornog odbora, Ivan Sedlar i Krešimir Šalig.

Marijan Cesarec, tehnički direktor Varkoma, stručnjak visoke kompetencije i aktualni v.d. direktora, kojemu je ovo bio već drugi put da uskače u krizi, nije se kandidirao.

(Ne)poznavanje struke?

Željko Bunić će za direktora Varkoma doći s mjesta izvršnog direktora za financije Prima grupe i člana Upravog odbora tvrtke za prodaju namještaja.

Uz to što je bazično završio Tehnološki fakultet (kemijsko-tekstilna tehnologija), magistrirao je i doktorirao na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a dosad je radio i u drugim domaćim poduzećima s jakim međunarodnim partnerima.

Uz to što je bazično završio Tehnološki fakultet (kemijsko-tekstilna tehnologija), magistrirao je i doktorirao na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a dosad je radio i u drugim domaćim poduzećima s jakim međunarodnim partnerima.

On je i ovlašteni sudski vještak varaždinskog županijskog suda za financije i računovodstvo te  ima znanstveno zvanje znantvenog suradnika a uz to i  asistenta na kolegijima menadžmenta na Sveučilištu Sjever.

Karijeru je počeo u LEVI’S HRVATSKA, i baš je tu, kaže, stekao znanje vezano uz pročišćavanje otpadnih voda, pa u Varkom neće doći kao osoba koja ne poznaje branšu.

– Bio sam voditelj izgradnje a nakon toga kao direktor tvornice odgovoran za upravljanje  jednog od  prvih  uređaja za pročišćavanje industrijskih otpadnih voda u Hrvatskoj. Na uređaju izgrađenom u Novom Marofu uspjelo se postići da   otpadna voda iz pogona Levis’a bude pročišćena do razine za ispuštanje u otvoreni vodotok (Rijeka Bednja). To smo morali napraviti jer su nas uvjetovali prekidom licenčnog ugovora. Uspjeli smo dostignuti globalne standarde Levis’a i licenca je tad, krajem devedesetih, produžena – kaže.

 

Kompetencije neupitne?

Željko Bunić se ne pravi bedast i neće negirati da je za njegovo imenovanje bilo važno imati povjerenje gradskih vlasti, ali, također, kaže, ne želi biti lažno skroman i smatra da su njegove menadžerske kompetencije za vođenje trgovačkog društva ionako neupitne.

– Mislim da zadovoljavam sve uvjete koje bi trebao zadovoljiti direktor jednog takvog trgovačkog društva. Imam iskustva u upravljanju trgovačkim društvima, poznajem procese koje povezuju trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne samouprave sa vertikalom prema gore, Hrvatskim vodama i mislim da imam puno znanja i iskustva o postizanju sinergije između poduzeća kojima je JLS vlasnik s jedne strane i centralne države s druge strane – govori.

I priznaje:

– Varkom je prevažna firma za bilo koju gradsku upravu, a osobito danas u procesu Aglomeracije, da bismo ju tek tako nekome prepustili i ne bismo direktno upravljali s tim procesima.

Također priznaje i da će im partnerstvo s HDZ-om u Gradu, dobro doći za suradnju na državnoj razini.

– Zapravo je to kompleksna funkcija. S jedne strane je menadžment i financije, s druge moraš poznavati ljude, imati mogućnost direktnog kontakta sa svakim tko odlučuje o nekom od projekata financiranih državnim ili EU novcem – veli.

Namješten natječaj?

I na primjedbe kako su uvjeti natječaja, „krojeni“ za njega, u što se moglo posumnjati zbog inače neuobičajene stavke da će se pri odabiru kandidata – ukoliko će dvojica njih ili više zadovoljiti sve kriterije – prednost dati onom s višom kvalifikacijom –  Željko Bunić ima odgovor.

– Mislim da su to pozitivno diskriminirajući uvjeti, valjda je veći stupanj obrazovanja prednost, a ne mana.

Kad je riječ o pitanjima njegove kompetencije, temu će zaključiti protupitanjem.

– Zar se netko rodio kao direktor vodovoda i kanalizacije?

Ekskluzivno

Kad se Marijan Cesarec – kojega struka bezrezervno smatra iznimno kompetentnim – nije kandidirao za direktora Varkoma, moglo se čuti da je šteta što taj stručnjak neće imati direktnije veze s upravljanjem tvrtke.

I Željko Bunić je svjestan znanja Marijana Cesarca pa će mu , ekskluzivno doznajemo, ponuditi novo radno mjesto:

– Smatram da Varkom u ovom trenutku s obzirom na ogroman posao koji ga čeka, zaslužuje najmanje dvočlanu Upravu: predsjednika Uprave i člana Uprave. Zbog toga ću Skupštini predložiti promjenu Statuta i izbor Marijana Cesrca za člana Uprave, a to neće dovesti do povećanja troškova poduzeća.

Željko Bunić će mjesto direktora preuzeti 1. veljače.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje