Povežite se s nama

U fokusu

Pernata pošast: Varaždinski kraj eldorado za kormorane koji dnevno pojedu 350 kilograma ribe

Objavljeno:

- dana

Dvije najsjevernije hrvatske županije godinama su bile pravi eldorado za nezakoniti ribolov. No, zahvaljujući preventivno-represivnim akcijama policijskih službenika i ribočuvara, znatno je smanjen krivolov na rijekama i vodama stajačicama.

 

Tako su svojom ribočuvarskom službom, za čiji rad godišnje izdvajaju oko 150 tisuća kuna, iznimno zadovoljni u Savezu sportsko ribolovnih društava Međimurske županije (SSRDMŽ).

– Činjenica je da je znatno smanjen krivolov, naročito u prekršajnom smislu. Prijašnjih smo godina pokretali oko 160 optužnih prijedloga na Prekršajnom sudu, a danas ih je svega 30-ak. Riječ je o lovu ribe bez dozvole, prekobrojnom priboru i ulovu, lovu u vrijeme lovostaja i ispod dozvoljene minimalne mjere… Za teže delikte, koji obuhvaćaju lov nedozvoljenim sredstvima poput mreža, vrša ili parangala, policija pokreće kazneni postupak. Vrlo rijetko je počinitelj poznata osoba, jer ju je teško ili gotovo nemoguće uhvatiti u toj raboti. Stoga se sredstva za krivolov izuzimaju po nepoznatom vlasniku – pojasnio je Darko Oreški, tajnik SSRDMŽ, u koji je učlanjeno je 36 društava.

Mreže iz Dalmacije

Savez ima 19 ribočuvara raspoređenih u dvije interventne ekipe. Jedna djeluje na rijeci Muri, a jedna na Dravi. Svaka ima službeno vozilo, gumeni čamac s motorom i svu ostalu potrebnu opremu (dnevni i noćni dalekozori, kuke za pronalaženje mreža provođenjem tzv. „mačkanja“). Najizraženiji krivolov je na jezerima hidroelektrana, gdje se postavljaju mreže, te na zatvorenijim dijelovima kanala Zrinski kod Gornjega Kuršanca, Hubertove grabe kod Preloga i na rijeci Muri u blizini Kotoribe. U zimskom razdoblju lokacije krivolova su na zimovalištima riba, koja se svakih nekoliko godina mijenjaju. Trenutno je to na kanalu u Donjoj Dubravi i kod tamošnjega cestovnog mosta, potom na rijeci Muri kod Novakovca i kanalu Zrinski kod Gornjega Kuršanca.

– Osim interventnih ribočuvara, na svakom području djeluju i lokalni ribočuvari, kojih je 53. Njihova upornost rezultirala je smanjenjem krivolova. Naime, prijašnjih godina pronalazili smo od 2 do 3 kilometra mreža, a sada se količina kreće oko 1,5 km. Gotovo sve mreže su izuzete po nepoznatom vlasniku. Riječ je o najčešćem i najopasnijem sredstvu krivolova, koje ribokradice nabavljaju iz Dalmacije i nisu pretjerano skupe. Nije mi poznato kontrolira li itko što se događa na tom tržištu – rekao je Oreški, dodavši da ribe zarobljene u mreži ugibaju vrlo brzo, a ribočuvarima je cilj da ih što prije oslobode i puste.

Muški posao

Međimurski savez je ovlaštenik ribolovnog prava na 2200 hektara vodenih površina, i u svima ima ribe. Prema gospodarskoj osnovi, u tim vodama obitava 61 vrsta riba, čiju populaciju nije jednostavno nadzirati. Štoviše, fizički ili verbalni napadi na ribočuvare u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji nisu rijetkost. Međutim, kada situacija eskalira, ribočuvar poziva u pomoć policiju, koja se uvijek odaziva, pa se situacija smiruje. Ovakva dobra suradnja s policijskim službenicima posebno je izražena u Sportsko ribolovnom klubu Cestica (SRKC), koji gospodari vodama u administrativnim granicama Općine.

– Kod nas lani nema zabilježenoga krivolova mrežarenjem ili uz upotrebu eksploziva. Imamo 17 ribočuvara, a među njima su i policijski službenici koji ujedno obavljaju zaštitu i nadzor državne granice. Naši ribočuvari vode upornu borbu s ribokradicama jer smo 2017. za poribljavanje potrošili 60.000 kuna i nije nam svejedno kakva je situacija s ribljim fondom. Srećom, u tome participira i HEP PP Sjever sa 750 kilograma šarana – ističe Marijan Kolednjak, predsjednik SRKC i tajnik Sportsko ribolovnog saveza Varaždinske županije.

Potonji savez, za razliku od međimurskoga, ne gospodari ribolovnim vodama jer to pravo na području Varaždinske županije ima zasebno 12 ribolovnih udruga, od kojih je 5 bez ribolovnih voda.

– Svaki klub ili društvo (ovlaštenik) ima ribočuvarsku službu i onu za ekologiju. Stoga moraju samostalno ili u suradnji s policijom organizirati preventivne i represivne akcije – napominje Kolednjak.

Nema predaha

Na njega se nadovezao Kristijan Kosmačin, predsjednik Športsko ribolovnog kluba Varaždin (ŠRKV), napomenuvši da je krivolov u varaždinskom kraju gotovo nemoguće sputati, iako stalno unapređuju svoju ribočuvarsku službu.

– U njoj smo 2017. godine imali 9 ovlaštenih ribočuvara. Aktivno ih je radilo 6, a petorica vrlo intenzivno, te su lani ostvarili 360 izlazaka (službenim automobilom i motociklima, klupskim čamcima, privatnim vozilima i biciklima). U nadzoru voda kojima gospodarimo proveli su 1200 radnih sati. Kontrolirano je više od 800 ribiča, zaplijenjeno 40 postavljača, vrša, 400 metara parangala i dvije mreže. U suradnji s PU varaždinskom podneseno je 9 prekršajnih prijava protiv poznatih i nepoznatih počinitelja – naglasio je Kosmačin, čelnik udruge koja je lani za poribljavanje potrošila više od 90.000 kuna.

Dodao je da je ŠRKV dosad dobio većinu rješenja Prekršajnog suda u Varaždinu za krivolov iz kojih proizlazi da su počinitelji kažnjeni, a ujedno im je oduzet alat i pribor za ribolov.

– Kazne za spomenute prekršaje su propisane Zakonom o slatkovodnom ribarstvu i kreću se od 1000 kuna naviše. Izrečene kazne od strane sudova iznose od 500 do 2000 kuna, ovisno o socijalnim uvjetima i ostalim faktorima koje sud po Zakonu o prekršajima mora uzimati u obzir. Najčešće sud trajno oduzima sredstva krivolova, koja Porezna uprava prodaje. Novac prikupljen od njihove prodaje i naplaćenih kazni se slijeva u zajedničku državnu blagajnu – napominje tajnik SSRDMŽ, koji svake godine svoje vode poribljava prema gospodarskoj osnovi s ribom u vrijednosti od 300 do 350 tisuća kuna.

Nažalost, dok se ribočuvari za polovicu dnevnice (ako zadovoljavaju zakonske uvjete!) dragovoljno bore s onima koji danju i noću odlaze u nezakonit ribolov, vodama dviju susjednih županija hara još jedna pošast.

Riječ je o kormoranima (veliki vranac), koji se isključivo hrane ribom iz rijeka, jezera i ostalih voda. Kormoran dnevno pojede oko 0,5 kg ribe, tako da se svakog dana samo u varaždinskom kraju pogoste s oko 350 kilograma ribe. Nije bolje ni u Međimurju.

Pernata pošast

– Štete na ribljem fondu uzrokuje više faktora, a osim čovjeka (krivolov, zagađenje voda, izravnavanje korita rijeke Mure, izgradnja hidroelektrana na rijeci Dravi…), značajnu štetu uzrokuje i kormoran. Ozbiljnih studija o broju te vrste ptica u Hrvatskoj nema. Iznose se paušalne ocjene ornitologa s jedne i ribiča s druge strane. No, činjenica je da se u godinama hladnih zima u Međimurju konstantno događa devastacija drenažnog jarka uz jezero HE Dubrava. Riječ je o tzv. pastrvskom kanalu, a posljednja takva zima je bila na prijelazu iz 2016. na 2017. godinu. Početkom sezone lova na pastrvu (1. ožujka), osim ribe koja je bila puštena neposredno prije njezina početka, nije se mogao uloviti nijedan primjerak veće ili manje pastrve – podsjeća Oreški.

Pravo na naknadu štete ribolovci nemaju, a dosad nisu imali ni pravo na odstrel kormorana. Treba znati i da je plašenje ovih ptica sklonih prežderavanju potpuno beskorisno.

– Problem je veći u trenutku kada se vode u sjevernijim dijelovima Europe zamrznu, pa i njihovi kormorani dođu k nama na zimovanje – veli Oreški, koji dvoji u učinak najnovije odluke da se lovcima ipak odobri odstrel tih nezasitnih ptica.

Naime, kvote za odstrel kormorana su za pojedina staništa definitivno premale, a kako doznajemo od Ivana Kutnjaka, predsjednika Lovačkog saveza Varaždinske županije, lovci još nisu dobili odobrenje za smanjenje brojnog stanja tih ptica.

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje