Povežite se s nama

U fokusu

Tko na Dravi u Varaždinu uporno krade mlade labudove?

Foto čitatelja

Objavljeno:

- dana

Javio nam se naš čitatelj koji je već petu godinu zaredom primijetio da netko krade mlade labudove na Dravi u Varaždinu. Podsjetimo, u Varaždinskoj županiji prisutan je crvenokljuni labud (Cygnus olor), koji se prema Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama ne nalazi na popisu strogo zaštićenih vrsta Republike Hrvatske, ali zabranjeno je njihovo hvatanje, uništavanje ili razmjena. Spada među zaštićene vrste.

– Imam kućicu na Dravi, na Belim kipima, i pošto sam u mirovini tamo provodim puno vremena. Ondje ima dosta labudova. Svake godine početkom svibnja oni dobivaju mlade ptiće. Prekrasno ih je vidjeti kad plivaju s roditeljima. Upravo zato me strašno potreslo vidjeti da ih očito kroz par tjedana netko ukrade. Nestaju dva po dva ptića, ali taj tko krade ipak svake godine ostavi dva ptića iz legla. To je strašno, ne znam zašto službe ništa ne poduzmu! – jasan je naš čitatelj, koji kaže da je upozorio na problem, ali ga nije službeno prijavio nadležnim službama.

Iz PU varaždinske su nam odgovorili da nemaju evidentirano djelo krađe labudova, a ni Javna ustanova Priroda Varaždinske županije nije primila nikakvu dojavu o krađi i preprodaji mladih labudova na lokaciji Beli kipi. Ni u posljednjih pet godina nisu zaprimili prijave o krađi ptića labudova niti njihovih jaja.

Naravno, ipak je jasno da se takve stvari događaju, iako možda službeno nisu prijavljene, jer bi doslovno danima trebalo čekati na nekoj lokaciji da se eventualno ulovi kradljivac jaja ili mladih labudova.

Kazne

– Općenito se vrlo teško može stati na kraj ovakvim krađama, budući da se, prema podacima dobivenim od Udruge Biom, one najčešće odvijaju vikendom, noću ili rano ujutro, kada inspekcijske ni nadzorne službe javnih ustanova ne rade. Pojačani neposredni nadzor područja i pojačana suradnja s Državnim inspektoratom, policijom i svim korisnicima prostora svakako može pomoći. U Hrvatskoj je redovito prisutno više od 300 vrsta divljih ptica i procjenjuje se da trećina vrsta stradava u značajnim brojevima upravo zbog različitih načina nedozvoljenog načina lova, odnosno uzimanja iz prirode. U tom su smislu posebno ugrožene vrste prepelica (Coturnix coturnix), liska (Fulica atra), kao i neke od strogo zaštićenih vrsta ptica vodarica poput sive guske (Anser anser) ili patke žličarke (Anas clypeata), koje zimuju na vodenim površinama u Hrvatskoj. Ugrožene su i brojne zaštićene ptice grabljivice i sove, koje se tradicionalno smatraju štetočinama jer se hrane s divljači (zbog čega ih se nastoji istrijebiti), kao i ptice pjevice poput češljugara (Carduelis carduelis) koji se uzima iz prirode zbog lijepog izgleda, glasanja i križanja s drugim pticama. Većina nezakonitih radnji protiv ptica nikad se ne prijavi, niti se ne zna da su se dogodile. Iz tog su razloga od velikog značaja aktivnosti pojedinih nevladinih udruga, koje predano rade na suzbijanju nezakonitih radnji protiv ptica. Jedna od njih je Udruga Biom, koja je i predstavnik Hrvatske u BirdLife Internationalu, svjetskoj krovnoj organizaciji za zaštitu ptica i njihovih staništa – pojasnili su u svom odgovoru Regionalnom tjedniku iz JU Priroda Varaždinske županije.

Člankom 153. Zakona o zaštiti prirode zabranjeni su svi oblici namjernog hvatanja te namjernog uništavanja ili uzimanja jaja, kao i držanje, prijevoz, prodaja, razmjena te nuđenje na prodaju ili razmjenu živih ili mrtvih jedinki iz prirode svih ptica koje se prirodno pojavljuju na teritoriju Republike Hrvatske, za što se propisuju i novčane kazne u iznosu od oko 3318 do 26.544 eura za pravnu, odnosno od oko 929 do 3981 eura za fizičku osobu.

Nije poznato koliko crvenokljunih labudova obitava na području Varaždinske županije.

– Nije nam poznato koliko labudova obitava na području Varaždinske županije, a isto tako nisu nam dostupni točni podaci o trendovima rasta ili pada populacije. Prema dostupnim podacima crvenokljuni labud u Hrvatskoj gnijezdi nešto više od 30 godina, brojnost mu još uvijek raste, iako trend rasta posljednjih godina lagano usporava. Na određeni način populacija crvenokljunog labuda, kao i ostalih vrsta ptica koje se u zadržavaju na vodenim površinama, prati se u sklopu međunarodnog zimskog prebrojavanja ptica vodarica (International Waterbird Census, IWC), koje se tradicionalno provodi sredinom siječnja svake godine – završili su iz JU Priroda Varaždinske županije.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje