Povežite se s nama

U fokusu

T&H Invest: Očekujemo ispriku gradonačelnika Bosilja. Hoće li osobno građanima platiti štetu u gradski proračun?

Objavljeno:

- dana

Na današnje priopćenje varaždinskog gradonačelnika reagirali su iz T&H Investa.

Njihovo priopćenje donosimo u nastavku:

Visoki trgovački sud donio je pravomoćnu presudu da je Ugovor o interventnom odvozu i zbrinjavanju komunalnog otpada radi sanacije postojeće lokacije Brezje, koji su 24. prosinca 2008. godine potpisali Grad Varaždin, Varkom i T&H Invest d.o.o. Varaždin (tada VIS d.o.o. Varaždin) važeći!

Sud je odbio tužbeni zahtjev Grada Varaždina kojim se traži ništetnost Ugovora.

Patafta: Grad je u 10 godina, potpuno nepotrebno, dao milijune odvjetnicima, a sad će građani (pre)platiti bale

Također, odbija se i tužbeni zahtjev kojim se traži utvrđenje ništetnosti Promemorije dogovora od 17. ožujka 2010. sa sastanaka održanih 20. siječnja 2010., 27. siječnja 2010., 2. veljače 2010., 5. veljače 2010., 12. veljače 2010., 19. veljače 2010., 22. veljače 2010., 23. veljače 2010., 12. ožujka 2010. i 17. ožujka 2010.

Visoki trgovački sud pravomoćno: ugovori s T&H Investom za obradu u MBO-u su važeći! Sanacija bala bila hitna još 2008. zbog ugroze za okoliš

Današnji istup varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja samo je još jedan dokaz da varaždinskoj politici nedostaje odgovornosti, a krivce uvijek traže na krivim mjestima. Ovaj put obrušili su se na suce Visokog trgovačkog suda jer im presuda nije po volji, a ne priznaju da je upravo ova vlast, baš kao i njihovi prethodnici u proteklih 18 godina, dovela do toga da je na vodozaštitnom području u Brezju smješten otpad koji ugrožava okoliš. Nadalje, možemo se složiti s tim da sudski procesi u Hrvatskoj predugo traju, ali je i činjenica da je uzrok tome većim dijelom i politika, koja potiče takve beskonačne pravosudne trakavice, plaća preskupe odvjetnike, a investicije su u tom vremenu zaustavljene.

Ovime je i još jednom pravomoćno potvrđeno ono na što je T&H Invest godinama ukazivao – da je ugovore trebalo poštivati, što bi riješilo problem baliranog otpada, a Gradu Varaždinu i svim građanima uštedjelo uzalud bačeni milijuni na skupe odvjetnike i višegodišnje pravosudne postupke.

Suprotno razumu i vođenju Grada po načelu dobroga gospodara sad imamu čudnu i pomalo suludu situaciju u kojoj Grad Varaždin ima sklopljena tri posla za istu stvar.

Dakle, imamo ugovor iz 2008. koji je očito važeći, imamo koncesiju iz 2013. godine od vremena kad je gradonačelnik bio Habuš i sad imamo i odluku o odabiru izvođača koja je nedavno potpisana. Tu je i novo kreditno zaduženje, kao i činjenica da će građani sada sanaciju baliranog otpada platiti po višestruko većoj cijeni.

Svemu tome kumovala je neodgovorna politika u zadnjih 18 godina od kad su bale smještene u Bezje, kao i nerad nadležnih institucija. Da je privatna tvrtka otpad odložila na vodozaštitno područje i ugrozila okoliš, sigurno bi inspekcija postupila sukladno dužnosti i Zakonu. U slučaju baliranog otpada svi su zakazali, inspekcija i varaždinski sud očito su štitili politiku, a sada će sve to na kraju plaćati građani.

Podsjećamo i da je 2021. godine Vrhovni sud Republike Hrvatske donio oslobađajujuću pravomoćnu presudu vezanu sklapanje ugovora za zbrinjavanja baliranog otpada između Grada, Varkoma i tadašnjeg T7 VIS-a.

Pravosudne trakavice koje traju predugo, kao i institucije koje ne rade svoj posao, stvaraju antipoduzetničku klimu, ali i izazivaju nesigurnost kod građana.

T&H Invest je nažalost još 2014. godine prodao MBO postrojenje, zajedno sa ugovorom, i izašao iz vlasništva zbog destrukcija koje su bile javno poznate. Podsjetimo da se Gradu nudilo da besplatno dobije čak 25% vlasništva nad MBO postrojenjem. Uskoro će se svi moći uvjeriti da će takva MBO postrojenja koja će se graditi u drugim dijelovima Hrvatske biti višestruko skuplja negoli je ovo u Varaždinu. Također, svima je već poznato da je novo rješenje za bale skuplje i za sam Grad pa tako i za sve građane.

I za kraj još jedna mala dopuna u vezi okolnosti današnjeg gradonačelnikovog istupa:

  1. Gradonačelnik bi se trebao ispričati varaždinskom poduzetniku koji je pretrpio štetu zbog neodgovorne politike
  2. Očito je zaboravio da je taj isti poduzetnik vratio avans u iznosu od osam milijuna kuna, a sada ispada da nije trebao
  3. Isti taj poduzetnik nedavno je s gradonačelnikom sklopio nagodbu, gdje je bio i više nego razuman prema Gradu i umjesto 160 milijuna kuna, naplatio 16 milijuna kuna
  4. Za razliku od gradonačelnika, taj isti poduzetnik zna i u elektronskom spisu pročitati da je presuda donesena 10. svibnja 2023 (očigledno drugačije nego gradonačelnik tvrdi). Gradonačelnik i njegovi odvjetnici očito u svemu vide urotu umjesto da su ažurni i tijeku sa sudskim spisom. Presudu su mogli skinuti sa stranice Suda, kao što su to napravili u T & H Investu zajedno sa svojim odvjetnicima.
  5. Žalosno je da se sada samo želi skrenuti pažnja.

Očekujemo da se gradonačelnik ispriča T & H Investu, odnosno bivšem T7 Visu i svim radnicima koji su pretrpjeli štete zbog gluposti u zadnjih 15 godina.

Ili ne poštujete pravomoćnu presudu? I zbog svih građana Varaždina riješite napokon problem otpada, a za štetu koja je napravljena Gradu pokažite i prozovite prave krivce, bez obzira što je njih dijelom podržavala i vaša stranka. Činjenica je da su odvjetnički troškove oko milijun eura, taj je novac bačen u vjetar, a da ne govorimo o drugim posljedičnim štetama koje se mjere u desetinama milijuna eura. Istina je samo jedna. Hoćete li vi gradonačelniče osobno građanima platiti tu štetu u gradski proračun?

U fokusu

Lepoglava: Klima se jako promijenila, a poljoprivrednici se još uvijek nisu prilagodili

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Domu kulture u Lepoglavi u srijedu, 8. svibnja, održan je prvi sastanak partnera u projektu – Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, kojeg provode Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad, kao vodeći partner, te lokalne akcijske grupe Izvor i PRIZAG.

Kako je istaknuto na ovom sastanku, posljednjih godina svjedočimo klimatskim promjenama, koje posebno utječu upravo na poljoprivredni sektor, stoga je cilj ovoga međuteritorijalnog projekta suradnje lokalnih akcijskih grupa – podizanje svijesti poljoprivrednika o utjecaju promjene klime na poljoprivrednu proizvodnju te o nužnosti uvođenja agrotehničkih mjera i novih kultura kojima se ublažava utjecaj klimatskih promjena.

– Ovaj je projekt osmišljen iz potrebe. Svi naime, svjedočimo o klimatskim promjenama, a da se klima doista promijenila u posljednjih 30 godina potvrdila je i studija Državnog hidrometeorološkog zavoda. No, ono što se nije promijenilo su agrotehnološke mjere. Na terenu je vidljivo da naši poljoprivredni proizvođači nisu spremni na te promjene i da im se nisu prilagodili. Ovim projektom nastojimo pokazati kako je promjena klime utjecala na ratarstvo i povrćarstvo u ovom dijelu Hrvatske, gdje su te poljoprivredne grane najzastupljenije, te koje agrotehnološke mjere valja primjenjivati kako bi se ublažile posljedice klimatskih promjena – istaknuo je na otvaranju prvog sastanka o utjecaju klimatskih promjena voditelj ovog projekta, klimatolog mr. sc. Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.

Agrotehničke mjere za ublažavanje utjecaja klimatskih promjena

Tijekom provedbe projekta na pet lokacija, u Bednji, Varaždinu, Ludbregu, Koprivnici i Novom Marofu prikupljat će se vrijednosti temperature tla na 7 dubina i vlažnosti tla na 5 dubina. Na temelju prikupljenih podataka te meteoroloških mjerenja nastalih u zadnjih 30 godina izradit će se sveobuhvatna analiza poljoprivrednih kultura i agrotehničkih mjera kojima bi se ublažio utjecaj klime i povećala poljoprivredna proizvodnja te tako osigurala održivost poljoprivredne proizvodnje sjeverne Hrvatske.

Projekt Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, vrijedan je 136 tisuća i 200 eura, a financiran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (3. Natječaj za provedbu tipa operacije 19.3.2. »Provedba aktivnosti projekta suradnje«).

– Provedbom ovog projekta želimo povezati znanost i praksu, kako bi se naši poljoprivredni proizvođači što brže i bolje prilagodili klimatskim promjenama kojima svjedočimo. I ovog proljeća na području Grada Lepoglave proglašena je prirodna nepogoda zbog mraza, ponovo su pozebli vinogradi i voćnjaci, tako da ove godine nećemo imati oraha, trešnji, marelica, urod u vinogradima će biti ponovo manji. Suočeni smo i sa čestom pojavom klizišta, zbog obilnih padalina, ali i s dugotrajnim sušama. Klimatske promjene nanose ogromne štete našim poljoprivrednicima, ali i svim drugim dionicima na ruralnom području. Ovim projektom zato želimo i kroz provedbu informativno – edukacijskih aktivnosti podići razinu znanja o klimatskim promjenama te načinima za ublažavanje njenih utjecaja na poljoprivredni sektor na području tri lokalne akcijske grupe koje sudjeluju u ovom projektu – istaknuo je Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad i gradonačelnik Lepoglave.

Stare se navike moraju mijenjati

Projekt će se provoditi na području Koprivničko-križevačke županije, Krapinsko – zagorske županije, Međimurske županije, Varaždinske županije, Zagrebačke županije i Grada Zagreba.

– Ovo je vrlo važan i zanimljiv projekt, jer napokon počinjemo ozbiljno govoriti o klimatskim promjenama koje doživljavamo. Klima koja se očito promijenila, promijenila je već puno toga u našim životima, a posebno u životima onih koji žive od poljoprivrede. No, tvrdoglavo ostajemo vjerni starim običajima, a moramo ih mijenjati. Ovaj će projekt pomoći da naši poljoprivrednici osvijeste tu nužnost i da se što bolje prilagode toj velikoj promjeni – rekao je Dubravko Bilić, predsjednik Lokalne akcijske grupe Izvor i gradonačelnik Ludbrega.

O važnosti ovog projekta na prvom sastanku projektnih partnera govorila je i Nevenka Benjak, predsjednica Lokalne akcijske grupe PRIZAG.

– Ovaj će projekt biti od velike koristi ne samo poljoprivrednicima, nego i svim drugim dionicima razvoja na ruralnom području, a pogotovo onima koji kreiraju politike. Klimatske promjene su evidentne i svi im se moramo prilagoditi. Zato je ovaj projekt međuteritorijalne suradnje lokalnih akcijskih grupa, u kojem sudjeluje i LAG PRIZAG, od velike važnosti kako bi se stvorili uvjeti da poljoprivredni proizvođači promijene stare navade i da se prilagode klimatskim promjenama, kako bi u budućnosti ostvarivali veće prinose i kvalitetnije životne uvjete – naglasila je predsjednica LAG-a PRIZAG.

Tijekom provedbe projekta bit će izrađen i mrežni portal, online platforma koja će sadržavati informacije korisne za poljoprivrednike, koje će uključivati i smjernice te savjete za prilagodbu praksi uzgoja, a projektni partneri će organizirati i edukativne radionice za poljoprivrednike o klimatskim promjenama, novim agrotehničkim mjerama i novim poljoprivrednim kulturama. Projekt će završiti u svibnju sljedeće godine, a potom će se održivost projekta osigurati kroz redovnu djelatnost partnerskih lokalnih akcijskih grupa.

Nastavite čitati

U fokusu

Zašto su mirovine manje nego prošli mjesec?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pojedini umirovljenici neugodno su iznenađeni manjim mirovinama na svojim računima nego prošlog mjeseca.

Stoga portal Mirovine.hr podsjeća da je riječ o usklađenjima.

Mirovine se usklađuju dvaput godišnje prema rastu cijena i plaća, u siječnju i srpnju, a u odnosu na prethodno polugodište. Isplata povećanog iznosa isplaćuje se kasnije sa zaostacima, jer Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje čeka podatke Državnog zavoda za statistiku o prosječnoj plaći, koja se za prosinac računa tek u veljači. Nakon toga HZMO donosi službenu odluku o većim mirovinama za ožujak, s isplatom u travnju, pri čemu isplati zaostatke za siječanj ili veljaču, piše Mirovine.hr.

Mirovine su od siječnja povećane za 4,19 posto. Primjerice, ako umirovljenik ima 480 eura mirovine, njegova mjesečna primanja rasla su za oko 20 eura. Njemu je u travnju tako isplaćeno 20 eura više za ožujak, ali isplaćena mu je i razlika za siječanj i veljaču po 20 eura, jer usklađivanje vrijedi od siječnja.

To znači da je u travnju dobio 60 eura veću mirovinu. Na isplati u svibnju, mirovina mu je manja za 40 eura, jer mu se nastavlja isplaćivati povećanje od 20 eura mjesečno, bez 40 eura za siječanj i veljaču.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje