Povežite se s nama

Međimurje

Turiste u Međimurje privlače aktivni cikloturistički odmor, vinske ceste i domaća hrana

Objavljeno:

- dana

Pronaći svoje mjesto na sve zahtjevnijem i bogatijem turističkom tržištu izazov je s kojim se bore sve lokalne turističke zajednice.

I dok se neke prepuštaju vođenju i odlukama Hrvatske turističke zajednice, druge paralelno rade na razvijanju vlastitih turističkih proizvoda i brendova. Upravo među ove druge spada i Turistička zajednica Međimurske županije, koja posljednjih godina bilježi niz uspjeha na domaćem i međunarodnom tržištu.

Strani gosti

Brojni realizirani projekti, pozicioniranje Međimurja na turističkoj karti Europe, stavljanje u prvi plan posebnosti Međimurja, prestižne nagrade… promaknuli su najsjeverniju hrvatsku županiju u jedno od mjesta koje svakako treba posjetiti. Potvrđuju to i brojke. Prošle godine zabilježeno je više od 71 tisuću dolazaka gostiju, što je porast od 20 posto u odnosu na 2016. godinu, dok broj noćenja premašuje brojku od 170 tisuća, što je pak porast od 17 posto. Međimurje je prema podacima nešto zanimljivije stranim gostima, s obzirom na to da od ukupnog broja 51 posto čine stranci, i to najviše iz Slovenije, Njemačke, Austrije, Mađarske, BiH, Italije…

17 posto porast je broja noćenja u 2017. godini u odnosu na 2016. Prošle godine zabilježeno je više od 71 tisuću dolazaka gostiju, što je također porast od 20 posto.

Da brojke nikako nisu plod slučajnosti potvrđuje i prvi čovjek međimurskog turizma Rudi Grula, voditelj Ureda Turističke zajednice Međimurske županije.

– Na razvoju međimurskog turizma već se godinama radi planski. Nijedna odluka nije donesena stihijski, nijedan projekt nije proveden samo zbog reklame već s namjerom da se ukupna turistička ponuda podigne na višu razinu. Prošle smo godine donijeli i masterplan razvoja turizma u Međimurskoj županiji do 2020. godine, u kojem smo se definirali kao destinacija aktivnog odmora, Županija u pokretu – rekao nam je Rudi Grula na početku razgovora.

Samo tijekom 2017. godine realizirani su ili započeti višegodišnji projekti koji će u velikoj mjeri ojačati turističku sliku Međimurja. Možda i najveći odnosno najvredniji je projekt obogaćivanja kulturno-turističke ponude. Nositelj projekta „Riznica Međimurja“ je Muzej Međimurja Čakovec, dok će Turistička zajednica raditi na marketinškom dijelu. Uređenjem vanjske fortifikacije dvorca Zrinskih u prostor će se smjestiti stalni multimedijalni postav svih stavki nematerijalne kulturne baštine Međimurja. Završetak projekta predviđen je 2020. godine.

– S tim aspektom kulturno-turističke ponude napokon ćemo se moći konkurentno pojaviti na tržištu. Iako je Muzej cijelo vrijeme radio na dostupnosti nematerijalne baštine Međimurja, atraktivnost cijele priče nije bila na takvoj razini da bi privukla veći broj posjetitelja. Realizacijom ovog projekta i to će se promijeniti – dodaje Grula.
Iza TZ-a su i brojni drugi započeti i realizirani projekti – etnografske zbirke Vidovski zlatari u Donjem Vidovcu, Skelarska kuća i Mlinarska kuća u Svetom Martinu na Muri. Pred završetkom je projektna dokumentacija za izgradnju vidikovca na Marđetkinom bregu u Štrigovi.

Certifikati

– Započeli smo projekt „Attractor“, koji, između ostaloga, predviđa uređenje zgrade u bivšoj čakovečkoj vojarni, gdje će se preseliti uredi TZ-a, ali i u kojoj će biti smješteni i brojni drugi turistički informativni sadržaji. Partneri smo na projektu „Buđenje“, čiji je nositelj Općina Goričan, u sklopu kojeg će se rekonstruirati tumuli, a oko crkve napraviti arheološka istraživanja te urediti info-centar na starom graničnom prijelazu… Realizirali smo oko 80 posto proračuna. Bilo bi i 100 posto, ali još čekamo sredstva od nekih europskih projekata. Srećom da nas Županija prati u svim našim naporima, što je dokaz da i Županija u turizmu prepoznaje potencijal za ukupni gospodarski rast i razvoj. Prošle godine dobili smo potporu od Županije u iznosu od 1,25 milijuna kuna. To je odlična osnova koja nam omogućuje da ulazimo u EU projekte s obzirom na to da većina njih traži potrebu predfinanciranja – pojašnjava Grula.

Iako se na tržištu ne mogu nadmetati s bogatim promotivnim kampanjama, u Međimurju su se priklonili drugačijoj taktici.
– Razvijamo brendove koji jamče određenu razinu kvalitete. Tražimo međunarodne certifikate prema kojima se destinacija prepoznaje kao vrhunska. S obzirom na to da već punih deset godina radimo na razvoju cikloturizma, brojni bendovi i projekti odnose se upravo na taj segment turističke ponude.

Razvili smo brend „Cycles wellcom“, postat ćemo dio dravske rute s obzirom na to da su nas pozvali partneri iz Austrije. Postali smo i prva destinacija izvan njemačkoga govornog područja koja je zatražila certificiranje od strane njemačkoga cikloturističkog saveza ADFC-a (Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club). Njihova oznaka najveće je priznanje kvalitete u svijetu cikloturizma. S obzirom na to da se cikloturisti u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj broje u milijunima, dobivanje ADFC-ova certifikata bilo bi ogromno priznanje, ali i najveća moguća reklama. Cikloturisti su i odlični potrošači, koje u Međimurju, osim uređenih staza, privlače i vinske ceste te bogata gastronomska ponuda – zaključio je Rudi Grula.

Raste broj kreveta u obiteljskom smještaju

Porast broja gostiju i noćenja podrazumijeva i povećanje smještajnih kapaciteta. Osim Termi Sveti Martin i hotela Park, koji je u fazi preuređenja, Čakovec uskoro dobiva i hotel Castellum. No, osim velikih investicija u povećanje smještajnih kapaciteta, veseli činjenica da raste broj kreveta i u obiteljskom smještaju.

– Bilježimo rast broja kreveta u obiteljskom smještaju u manjim objektima od čak 30 posto u odnosu na 2016. godinu. Statistički gledano, svaki tjedan prošle godine imali smo otvorenje jednoga novog objekta. Riječ je uglavnom o kućama za odmor, apartmanima te, u manjem broju, soba. To nas posebno veseli jer su ljudi prepoznali mogućnost da s malim ulaganjem svoje kuće za odmor, odnosno vikendice, urede i stave na tržište – kaže Rudi Grula.

Vikendice koje su 90 posto vremena prazne sada su dobile novu funkciju. Ulaganje se u pravilu vraća u kratkom vremenu jer je zanimanje gostiju za ovakav oblik smještaja iznimno velik.

– Kada u sve to uključite i kratke lance opskrbe, preko kojih mali proizvođači lokalnih proizvoda opskrbljuju restorane i time drže kvalitetu lokalnih specijaliteta, te vinske ceste i druge zaštićene gastronomske proizvode poput mesa iz tiblice ili međimurskoga koščičnog ulja, dobivate zaokruženu jedinstvenu turističku priču koja je postala ključna u privlačenju gostiju – zaključuje Grula.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje