Povežite se s nama

Kultura

Lana-Lucija Horvatić u finalu izbora za hrvatskog predstavnika na Euroviziji mladih glazbenika

Objavljeno:

- dana

Učenica varaždinske Glazbene škole Lana-Lucija Horvatić je  u finalu nacionalnog izbora za hrvatskog predstavnika na Euroviziji mladih glazbenika.

Po prvi puta Varaždin i varaždinska Glazbena škola imaju svoju predstavnicu u finalu nacionalnog izbora za hrvatskog predstavnika na Euroviziji mladih glazbenika.

Njeno ime je Lana-Lucija Horvatić, učenica je 2. razreda Srednje glazbene škole u Varaždin, 16. joj je godina i jedna je od sedam hrvatskih mladih talentiranih i vrsnih glazbenika koji su se plasirali u daljnje natjecanje koje najboljeg ili najbolju vodi na Euroviziju mladih glazbenika u kolovozu u škotski Edinburgh.

Lana-Lucija najprije je uspješno prošla audiciju nakon koje je 14 njenih glazbenih kolega nastavilo natjecanje u prvom  krugu, iz kojeg će njih sedmero 8.  ožujka u Zagrebu odmjeriti svoj talent i umijeće muziciranja.

Ova mlada glazbenica iza sebe ima već brojne solističke nastupe, kao i koncerte s orkestrima, a jednako uspješno muzicira na violončelu i klaviru. I dok u varaždinskoj Glazbenoj školi klavir uči kod profesorice Ivane Godec Vinceković, satove violončela polazi u Zagrebu kod poznate glazbene pedagoginje Dobrile Berković Magdalenić.

Ovo natjecanje svakako je bilo novo, vrlo korisno iskustvo jer nije tipično natjecanje, gdje svi kandidati sviraju na istim instrumentima, već su se predstavljali mladi glazbenici na klaviru, čelu, saksofonu, flautu i drugim instrumentima. Izabrala sam violončelo umjesto klavira za ovo natjecanje zbog osobitosti programa  i nekako mi je osobno bilo lakše pristupiti glazbi – ističe mlada glazbenica.

U idućim tjednima do finala više će, kaže, vježbati, no itekako je uzbuđena zbog prigode što će nastupiti uz Simfonijski orkestar HRT-a.

To je to što sam htjela.  Bez obzira na rezultat u finalu,  ja sam  presretna jer sam uspjela biti među sedmero najboljih i duša mi je puna – dodaje.

Na njen uspjeh itekako su ponosni u Glazbenoj školi u koju je ušla sa svojih četiri godine.

Uspjeh Lane-Lucije zapravo je najljepši poklon na početku obljetničke godine za varaždinsku Glazbenu školu. Pratim Lanu-Luciju već dugo godina i njene rezultate na raznim natjecanjima i znam da je vrlo svestrana, samostalna mlada osoba. Presretni smo svi u Glazbenoj školi što imamo po prvi puta predstavnika u finalu za Euroviziju mladih glazbenika iz Varaždina ističe ravnatelj Glazbene škole Davor Matačić.

Najponosnija je na zasigurno majka Lane-Lucije, Vlatka Taborsky, inače profesorica flaute na Glazbenoj školi.

– Ponosna sam do neba jer znam i kao roditelj i kao profesor-mentor koliko je to velika stvar za nju. Njen glazbeni put krenuo je s violončelom i to zapravo jako dobro i onda je u jednom  trenutku  rekla-Mama ja bi probala klavir. I krenula je na klavir, da bi to na kraju ispala odlična kombinacija. Mislim da je i danas ovako dobra glazbenica jer se nadopunjuje s jednim i drugim instrumentom ističe prof. Taborsky dodajući kako je Lana- Lucija već ima ponude da nastavi obrazovanje u SAD-u, no zasada ostaje u Hrvatskoj.

Inače,  kao najmlađa glazbenica Lana-Lucija nastupila je na violončelu na Varaždinskim baroknim večerima uz Varaždinski komorni orkestar 2012. i 2013. godine, a ponosna je i na svoj nastup uz Hrvatski komorni orkestar u Zagrebu.

Dobitnica je brojnih državnih i međunarodnih nagrada za nastupe na violončelu i klaviru. Uz obrazovanje u rodnom Varaždinu i Zagrebu, redovito pohađa majstorske tečajeve kod eminentnih domaćih i stranih pedagoga.

Uz Lanu-Luciju u drugi izlučni krug natjecanja plasirali su se flautistica Franziska Anne Fundelić, klarinetist Max Godinić, trubač Luka Halužan, violončelistica Tonka Javorović, harmonikaš Martin Kutnar i saksofonist Jan Tominić te kao rezervni kandidat saksofonist Patrik Prežgaj.

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje