Povežite se s nama

Kultura

Prvi „Dani Josipa Klime“ održani u varaždinskoj Glazbenoj školi

Objavljeno:

- dana

Dan uoči 91. obljetnice rođenja jednog od najpoznatijih hrvatskih violinista 20-tog stoljeća i pedagoga Josipa Klime, u njegovom rodnom gradu u Glazbenoj školi počeli su prvi „Dani Josipa Klime“.

Ideja o manifestaciji namijenjenoj mladim violinistima pokrenuta je lani nakon održanog okruglog stola u organizaciji Zavoda za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Varaždinu i Koncertnog ureda Varaždin uz 90-tu godišnjicu rođenja  Klime, a ovogodišnji prvi Dani ostvareni su u organizaciji Glazbene mladeži Varaždin u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu uz potporu Koncertnog ureda Varaždin i pod pokroviteljstvom Grada Varaždina.

– Ideja vodilja ove manifestacije je obnoviti sjećanje na Josipa Klimu koji je zaista jedan od naših najvećih violinista u 20-tom stoljeću. I to baš na ovom mjestu koje je udaljeno par kuća od kuće u kojoj se Josip Klima rodio. Želimo i potaknuti mlade violiniste da što više rade i imaju uzor u glazbenom umjetniku kao što je to bio Josip Klima. Od njega mogu učiti kako se potpuno predati muziciranju i živjeti za glazbu – istaknula je muzikologinja Nataša Maričić, autorica i dokumentarističke izložbe u prostorima škole koja govori o životu i karijeri vrsnog glazbenika, a za koju su materijale ustupili članovi obitelji Klima.

– Neko se vrijeme nije govorilo o Josipu Klimi, jednom od naših najpoznatijih hrvatskih violinista, međutim započeli smo zajedno s Glazbenom školom upravo u ovoj slavljeničkoj godini proslavu spomena na život i djelo gospodina Klime i nadam se da će ovo postati i tradicija. Na neki smo način dug prema Jurici Muraiu uspjeli pretvoriti u trajnu manifestaciju kakvo je pijanističko natjecanje, međutim o Klimi i violinističkom natjecanju do sada nismo razmišljali. Sada imamo i ovaj seminar i važno da ime Klime ostane u Varaždinu. Razmišljamo da predložimo da se nova ulicu koja bi se trebala otvoriti u Kučanu nazove ulicom Josipa Klime, ali i da se organiziraju druge manifestacije, jer on je stvarno proslavljeno ime u svijetu violinista i mislim da je ovo najmanje što Grad može napraviti – istaknuo je u svom govoru gradonačelnik Čehok.

Kroz trodnevnu manifestaciju učenici Glazbene škole, mladi violinisti imali su prigodu učiti o muziciranju od Gorana Končara, vrsnog hrvatskog violiniste, nekadašnjeg Kliminog studenta, a potom i asistenta na Muzičkoj akademiji u Zagrebu Gorana Končara.

– Josipa Klimu poznavao sam od najranijeg djetinjstva i on je sigurno jedan od najznačajnijih glazbenika koje smo imali u 20. stoljeću. Rano počinje solističku karijeru i odlazi u inozemstvo. Bio je u Parizu, Kairu, svirao u svim našim velikim ansamblima, ali što je najvažnije naš glazbeni identitet u mnogočemu je bio poznat upravo u vrijeme i zahvaljujući radu Josipa Klime.  Ova izložba u Glazbenoj školi govori i koliko je bilo turneja koje je Josip Klima i s domaćim i stranim ansamblima ostvario, a njegov početak je bio upravo ovdje u Varaždinu, tako da se nadam da će biti inspiracija mladim violinistima i varaždinskoj publici – istaknuo je Končar.

Na otvorenju manifestacije nastupili su mladi violinisti Ruta Bobić, Marija Bašić, Ana Tomšić, Fran Bobić i Ante Slišković, a u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole održani su koncerti polaznika seminara-mladih darovitih violinista.

Namjera je organizatora da Dani Josipa Klime postanu tradicionalna manifestacija, pokrenuta u godini kada Glazbena škola Varaždin slavi 190. obljetnicu rada.

Kultura

Koncert Big banda i Ansambla za popularnu glazbu Glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na odjelu za puhačke instrumente postoje dva orkestra – srednjoškolski i osnovnoškolski orkestar u koje su uključeni svi učenici odjela, kao i Big Band i Jazz orkestar koji učenici mogu pohađati fakultativno.

Nakon što su se osnovnoškolski i srednjoškolski članovi puhačkog orkestra varaždinskoj publici predstavili na koncertu, ovog će utorka doći red na članove Big banda Glazbene škole u Varaždinu i Ansambla za popularnu glazbu.

Članovima Big banda Glazbene škole u Varaždinu na sceni će se pridružiti i njihov voditelj Gordan Perši, a Ansambl za popularnu glazbu predstavit će se pod vodstvom svog nastavnika Marka Prepelića.

Ne propustite priliku čuti talentirane učenike varaždinske Glazbene škole. Koncert će se održati 21. svibnja 2024. godine u 19.00 sati na Kazališnom trgu. U slučaju lošeg vremena, koncert će se održati na prostorima Scene Rogoz.

Nastavite čitati

Kultura

Na “Srijedi u Muzeju“ doznajte sve o leptirima i drugim osebujnim kukcima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz Međunarodni dan biološke raznolikosti u sklopu Srijede u Muzeju Gradski muzej Varaždin u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije organizira nekoliko sadržaja koji će se održati 22. svibnja.

Program počinje u 19 sati u palači Herzer, gdje se predstavljaju dva edukacijska izdanja s prirodoslovnim temama koja su po konceptu i obradi sadržaja namijenjena ponajprije školskoj populaciji, ali i širem rasponu čitatelja.

Svijet kukaca je edukacijsko-kreativna knjižica objavljena u nakladi Gradskog muzeja Varaždin uz istoimeni stalni postav Prirodoslovnog odjela GMV-a, koji će predstaviti autorica Jelena Petković, kustosica pedagoginja u GMV-u (stručni suradnici na publikaciji su dr. sc. Mišel Jelić, Ivica Pakrac).

Po formatu slično izdanje Svijet leptira, koje se odnosi na područje uz rijeku Bednju te Ivanščicu i Ravnu goru, objavila je JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije (tekst i zadaci: Udruga Bioteka, Smak kolektiv, Katarina Horvat, Kristina Duvnjak, Zrinka Ostović, Valentina Dominić; fotografije: arhiva JU PRIRODA Varaždinske županije, Flickr.com, Wikimedia commons), a o njemu će govoriti ravnateljica te ustanove Sanja Kopjar. Na grafičkom oblikovanju obaju izdanja radio je isti tim Smak kolektiva – dizajnerica Valentina Dominić i ilustratorica Zrinka Ostović, koja će također dati kratak osvrt o svom radu na ovim publikacijama.

Više o leptirima, jednoj od najbrojnijih skupina kukaca na svijetu, s trenutno oko 200.000 opisanih vrsta, posjetitelji će imati prilike doznati i na popratnom predavanju, s naglaskom na njihova staništa na području Varaždinske županije, gdje još uvijek obitavaju i pojedine rijetke vrste, zbog kojih su livade uz rijeku Bednju postale sastavni dio europske ekološke mreže Natura 2000. Predavanje je pripremio dr. sc. Toni Koren, biolog i jedan od najvećih stručnjaka za leptire Hrvatske, autor nekoliko stručnih knjiga i stotinjak znanstvenih radova, koji s temama vezanima uz zaštitu prirode i biološku raznolikost često gostuje u TV i radijskim emisijama.

Dr. sc. Toni Koren s preparatorom na Prirodoslovnom odjelu GMV-a Ivicom Pakracom vodit će i prirodoslovnu radionicu Lov noćnih leptira, koja je zaključni dio programa, a održava se od 21 sat na ulazu u Stari grad. Svjetleće piramide bit će postavljene podno bedema, a osim što će neke od noćnih leptira i drugih kukaca imati prilike vidjeti uživo, posjetitelji će saznati i brojne zanimljivosti iz njihova života.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje