Povežite se s nama

U fokusu

Martinčević: Ženama ne trebaju molitelji, nego posao, bolje plaće i dulje radno vrijeme vrtića

Objavljeno:

- dana

OKRUGLI STOL UZ DAN ŽENA

– Ne trebaju nama molitelji, ženama treba osigurati radno mjesto, plaću, prilagođeno radno vrijeme vrtića, kvalitetnu zdravstvenu zaštitu i edukaciju.

To su rješenja kako pomoći današnjim ženama – zaključila  je Natalija Martinčević, predsjednica varaždinskih Reformista i kandidatkinja za gradonačelnicu Varaždina na kraju jučerašnjeg okruglog stola kojem je tema bila “Žene na tržištu rada“. 

Prosječne plaće 50 posto niže nego u Gradu Zagrebu 

Riječ je o već tradicionalnom okruglom stolu organiziranom u povodu Dana žena, a ove godine gost je bio Siniša Miličić, predsjednik Regionalnog industrijskog sindikata. Sudionici okruglog stola iznijeli su niz podataka po kojima se vidi da muškarci i žena u današnjem društvu, nažalost, nisu ravnopravni.

– Još uvijek je premalo žena uključeno u politiku, a neravnopravnost se vidi i u poduzetništvu, jer samo 20 posto žena je na upravljačkim funkcijama. Nejednakost je prisutna i u plaćama. Muškarci zarade 10.382 kune bruto više godišnje od žena  – istaknula je Martinčević. 

Zakonom treba spriječiti zlouporabu sklapanja ugovora na određeno vrijeme, a rad vrtića prilagoditi radnom vremenu roditelja, posebno majki 

Glavni problemi žena su niske plaće koje su u Varaždinskoj županiji, gdje prevladava radno-intenzivna i prerađivačka industrija u prosjeku 3.800 kuna. To je čak 30 posto niže od hrvatskog prosjeka, odnosno 50 posto niže od prosječnih plaća u Gradu Zagrebu.

– Plaće su zapravo još i niže s obzirom da u prosjek ulaze i plaće onih na rukovodećim pozicijama. Uvjeti rada žena su teški, a mnoge rade u smjenama. Žene se teško zapošljavaju, lako gube zaposlenje, a jedan od glavnih problema su ugovori na određeno vrijeme. Mi smo po tome u samom vrhu EU – istaknula je.  

Miličić je istaknuo kako je Zakon o radu po tom pitanju prilično jasan.

–  S radnikom poslodavac sklapa ugovor na neodređeno vrijeme, a samo u iznimnim situacijama na određeno vrijeme. Međutim, kod nas je situacija obrnuta – rekao je.

Stoga je Martinčević najavila da će Reformisti ponovno u Saboru pokrenuti inicijativu izmjene Zakona o radu kako bi se spriječila zluporaba sklapanja ugovora na određeno vrijeme, ali i da će joj jedan od prvih poteza, postane li gradonačelnica, donijeti odluku kojom će produljiti radno vrijeme dječjeg vrtića Varaždin.

– Gradski vrtići godinama rade po ustaljenom radnom vremenu od pet, šest ujutro, do najduže 16 sati, osim jednog koji radi do 20.30 sati. Nažalost, ne radimo svi u Županiji ili gradskoj upravi, te smo s poslom gotovi u 15 sati. Žene rade u svim mogućim smjenama i tim se uvjetima mora prilagoditi radno vrijeme vrtića, što uključuje i rad subotom. Međutim, to se mora adekvatno platiti i, ako je potrebno, zaposliti dodatne odgajatelje, a isto tako, cijena vrtića mora biti usklađena s imovinskim cenzusom jer žena koja ima plaću koja je ispod 3.800 kuna i ima dvoje djece, za nju je opcija vrtića nemoguća – istaknula je.

O diskriminaciji žena govorila je i Vlasta Cindrić, predsjednica Inicijativnog odbora žena varaždinskih Reformista. 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje