Povežite se s nama

Međimurje

Poljoprivrednici u Međimurju: Nadamo se transparentnim natječajima, a ne da korist ponovno imaju samo “lokalni šerifi”

Objavljeno:

- dana

Na snagu je stupio novi Zakon o državnom poljoprivrednom zemljištu, prvi u povijesti države koji prednost pri dodjeli zemljišta daje vlasnicima obiteljsko-poljoprivrednih gospodarstva te malih i mikro poduzeća.

Jednako tako prioritet pri dodjeli državnoga poljoprivrednog zemljišta imaju stočari kojima nedostaje vlastite zemlje, dosadašnji zakupci koji su uredno ispunili gospodarski program i poštovali ugovore te mladi poljoprivrednici.

Proizvodnja

Novost je i da se raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem ponovno vraća jedinicama lokalne samouprave, odnosno općinama i gradovima. Zakon predviđa davanje zemljišta u zakup na rok od 25 godina s mogućnošću produljenja za isto razdoblje.

– Bude li sve transparentno i prema pravilima, možemo očekivati promjene – ističe Nevenka Gadanec

Iz Vlade Republike Hrvatske poručili su kako vjeruju da će novi Zakon smanjiti administrativne zapreke te olakšati raspolaganje poljoprivrednim zemljištem, omogućiti ostanak ljudi, pogotovo mlađe populacije u ruralnim područjima, okrupnjavanje zemljišta i stavljanje u funkciju zapuštenoga i državnoga poljoprivrednog zemljišta koje nije u funkciji proizvodnje.S obzirom na to da je Zakon tek donesen, za njegovo provođenje u praksi trebat će pričekati još neko vrijeme. Naime, slijedi period od tri mjeseca za donošenje pravilnika, nakon čega će svaka jedinica lokalne samouprave odrediti datume natječaja i ostale pojedinosti. A hoće li novi Zakon donijeti pozitivne pomake na terenu, tek treba vidjeti.

Prednost pri dodjeli zemljišta imaju vlasnici OPG-ova te malih i mikro poduzeća, a prioritet se daje stočarima

– Ako Zakon uistinu zaživi te bude li sve transparentno i prema pravilima, tada možemo očekivati pozitivne promjene. Nadam se da nije riječ o još jednom zakonu od kojeg će korist ponovno imati „lokalni šerifi“ – ističe Nevenka Gadanec, poljoprivrednica iz Kotoribe i aktivna članica Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza.

25 godina trajanje je dugotrajnog zakupa, nakon čega se rok može produljiti ako zakupac ispunjava sve uvjete prema jedinici lokalne samouprave i Zakonu o zakupu državnog zemljišta

– Još uvijek je iz novog Zakona teško iščitati hoće li državna zemlja koja se trenutno nalazi u dugotrajnom zakupu, a koja nije predana prema njegovim pravilima, biti vraćena gradovima i općinama te će se za nju moći ponovno natjecati. Naime, puno državne zemlje je predano u ruke ljudima koji na nju nisu imali nikakva prava. Ako se takva zemlja neće vratiti, nećemo se imati za što nadmetati – komentirala je Gadanec.

5240 hektara državnoga poljoprivrednog zemljišta nalazi se na području Međimurske županije, od čega se već sada u zakupu nalazi oko 3752 hektara

Na području Međimurske županije je 5240 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, od čega se 3752 hektara već sada nalaze u dugotrajnom zakupu ili u kratkotrajnom korištenju.
Na području Općine Kotoriba je oko 557 hektara državnoga poljoprivrednog zemljišta, što je ujedno najveća pojedinačna površina u nekoj od jedinica lokalne samouprave. U zakupu se već sada nalazi 486 hektara.

Bolji uvjeti

– Ne bude li u ranijim postupcima nepravilno dodijeljena zemlja vraćena Općini, poljoprivrednicima na raspolaganju ostaje svega 71 hektar. Moja obitelj se 18 godina bavi kozarstvom. Imamo tri zaposlene osobe, 200-tinjak koza i 25 hektara zemlje, od čega je 10 hektara u zakupu. Želja nam je povećati proizvodnju, ali bez zemlje to je nemoguće – zaključila je Gadanec.

557 hektara državnoga poljoprivrednog zemljišta nalazi se u Općini Kotoriba, što je pojedinačno najveća površina od svih jedinica lokalne samouprave u Međimurskoj županiji

Natječaje će budno pratiti i Vladimir Petermanec iz Gornjeg Kraljevca, još jedan kozar koji zbog nedostatka zemljišta ne može širiti uzgoj.
– Već sada smo primorani kupovati sijeno iz Slavonije. Ako sve bude kao što je navedeno u Zakonu, tada se možemo nadati boljim uvjetima. Nadam se da neće biti zakulisnih igara, da se neće izigrati mali proizvođači, kojima svaki hektar zlata vrijedi. Nadam se da će postojati državno tijelo koje će kontrolirati stanje na terenu – ističe Petermanec najveći proizvođač kozjeg mlijeka.

Nakon Kotoribe, najviše državnoga poljoprivrednog zemljišta nalazi na područjima gradova Murskog Središća (452 ha) i Čakovca (410 ha) te općina Goričan (403 ha) i Nedelišće (350 ha).

Zamjena zemljišta

Jedna od novosti koju propisuje novi Zakon o državnom poljoprivrednom zemljištu je da gradovi i općine zakorovljenu i napuštenu zemlju vlasnika koji nije dostupan ili je nepoznat mogu dati u zakup po tržišnoj cijeni. Novac koji se od toga dobije čekat će vlasnika pet godina na posebnom računu, a nakon toga se prosljeđuje u lokalni ili državni proračun za namjensko trošenje za komasaciju.

Napuštena zemlja također može u zakup, a novac će se čuvati pet godina na posebnom računu

Novim Zakonom o državnom zemljištu predviđena je i mogućnost zamjene poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države za poljoprivredno zemljište u vlasništvu fizičkih ili pravnih osoba koje je približno iste vrijednosti te se nalazi na području iste ili susjedne jedinice lokalne samouprave. Ova mjera donesena je kako bi se omogućio lakši postupak okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta. Naime, hrvatsku poljoprivredu karakterizira izražena usitnjenost poljoprivrednih parcela, što poljoprivrednicima otežava posao i znatno poskupljuje cijelu proizvodnju.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje