Povežite se s nama

U fokusu

Očajni stanari Supilove: da bi došli do ulaznih vrata hodamo po tuđoj zemlji, ostali smo bez parkinga i pristupa javnoj cesti…

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

Ostali su bez parkirnih mjesta, a ni prostor pred samim ulazima u zgradu nije njihov, baš kao ni pločnici. Kako bi otvorili vrata zgrade u kojoj žive moraju zakoračiti po tuđem zemljištu.

Zvuči nevjerojatno, ali to su problemi brojnih stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu.

Problemi nisu od jučer, oni sežu godinama unazad, ali su kulminirali kad je Marlex kupio VTC, zgradu propalog Stanoinga. Potom je investitor odlučio urediti i zgradu, ali i prilaze zgradi, kao i parkiralište, koje je kupio zajedno s VTC-om.

Investitor na to ima pravo, slažu se stanari s kojima smo razgovarali, a rješenje očekuju od Grada, koji je, kažu, i odgovoran za sve što se sada događa.

– Probleme nije stvorila ova gradska vlast, ali su obećali da će ih riješiti. I tko drugi uopće i može, ako ne Grad – slažu se stanari.

Stanari zgrada oko VTC-a uskoro tako neće imati gdje parkirati vozila, a zanimljivo je i da kontejneri s otpadom stoje, ili na tuđem (Marlexovom) zemljištu, ili je pak do njih nemoguće doći vozilom jer nema prolaza (pristupna cesta i čestice oko zgrada su u vlasništvu novog investitora).

Kako je došlo do ove takoreći bezizlazne situacije?

Kada se tražila građevinska dozvola za VTC, trebalo je ˝prikupiti˝ dosta zemljišta. Stanoing, koji je gradio VTC, zato je svoja zemljišta, koja su bila dio parcela koje su se vezale uz okolne zgrade, objedinio u jednu veliku i na njoj izgradio VTC. Sve to je dopustio nekadašnji državni ured, koji je kasnije pripojen gradskom uredu.

Činjenica je da su i sve građevinske dozvole na cijelom tom kompleksu Zagrebačka – Supilova oko VTC-a izdane od strane Ureda državne uprave za vrijeme prijašnje gradske vlasti, bez da se vodilo imalo računa o parkirnim mjestima koje je trebalo osigurati za veliki broj stanara i korisnika poslovnih prostora koji se nalaze na toj lokaciji.

Treba naglasiti i da sve te zgrade imaju uporabne dozvole, bez obzira što nemaju prilaz do javne prometnice.

– Iako se radi o privatnim parcelama, Grad Varaždin će s novim vlasnikom i stanarima tih zgrada učiniti sve da se problem parkiranja riješi – rekli su još početkom godine u Gradu Varaždinu.

Međutim, do danas rješenja nema.

– Jedino su zgrade 50a i 50b imale svoja parkirana mjesta uz ulaze, ali problem je bio što se do njih mora prometnicom koja je na zemljištu VTC-a, dakle koje je u privatnom vlasništvu – objasnio nam je Slobodan Mikić, jedan od stanara.

Inače, sve zgrade uz raskrižje Supilove i Zagrebačke imaju ulaze sa stražnje strane. A tu nema javne prometnice ili prilaza, koji su nužni.

Stoga je nužno trajno rješenje, slažu se Mikić i njegovi susjedi s drugih ulaza Supilove, Miroslav Korenika i Zdravko Vuković.

A trajno rješenje sigurno nije prolazak po privatnom vlasništvu. Grad stoga mora osigurati javnu prometnicu.

A tu javnu prometnicu Marlex namjerava prodati Gradu Varaždinu, a zauzvrat bi poklonili još 1700 kvadrata zelenih površina i pločnika.

Još u svibnju iz Marlex otišla je ponuda prema Gradu Varaždinu, ali odgovora nema. Iz Gradske uprave se pak može čuti da je to preskupi posao, kao i da se time ne rješava cijeli problem.

Predstavnici stanara s kojima smo razgovarali uvjereni su da je ovo što nudi Marlex Invest zapravo jedino rješenje.

Naglasili su da je riječ o petstotinjak stanara koji su se ni krivi ni dužni našli u ovoj nezahvalnoj situaciji, a dodaju kako je u tom krugu i nekoliko gradskih stanova.

– Čeka se Grad Varaždin, sve ovisi o njima – kažu nam stanari. Inače iz Grada su dobili poziv na sastanak koji bi se trebao održati ovaj tjedan. Imaju velika očekivanja i nadaju se kako će se seproblem jednom za svagda riješiti.

U Marlexu očekuju rješenje u korist svih stanara

Iz Marlexa su u svibnju ove godine poslali dopis Gradu Varaždinu u kojem nude na prodaju čestice na kojima je prilazna cesta. Uz to predlažu da svaka strana, Marlex i Grad Varaždin, naprave svoju procjenu vrijednosti zemljišta.

U Marlexovoj ponudi stoji i da su spremni Gradu besplatno ustupiti travnatu površinu i pločnike. Također, ukoliko se postigne dogovor, spremni su dvije godine pričekati da im Grad plati pristupnu cestu.

Ne dolazi u obzir da kupujemo skupu cestu, struka je za preparcelaciju čestice

Zbog problema s kojima su suočeni stanari Supilove i Zagrebačke ulice obratili smo se i Gradu Varaždinu.

Gradonačelnik Neven Bosilj opširno nam je objasnio kakav je stav Grada Varaždina.

Njegovo priopćenje donosimo u nastavku:

Za razumijevanje problema spomenute parcele, odnosa investitora Marlexa i stanara u okolnim zgradama nužno je napomenuti da je današnja situacija izravna posljedica neodgovornosti i kojekakvih odluka koju su donosile gradske vlasti u razdoblju između 2001. i 2010. godine. Kako bi se bolje razumjelo ovu situaciju valja dati i neke važne informacije koje daju precizniju sliku ovog problema.

Navedena problematika, a kako to ističe i sam Marlex u svom dopisu od 16. svibnja 2023. godine, prvenstveno se odnosi na rješavanje međuvlasničkih odnosa između Marlexa, ali i drugih suvlasnika kč.br 17578.

Uvidom u zemljišnim knjigama vidljivo je da Marlex nije jedini uknjiženi vlasnik predmetne nekretnine. Upravo zbog ove činjenice, a prema neovisnom mišljenju dva različita odvjetnička ureda u ovom se slučaju/sporu radi o međuvlasničkom problemu kojeg primarno treba rješavati sukladno Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (npr. osnivanjem nužnog prolaza, prava služnosti puta i provoza, i drugim primjenjivim propisima). Pravno gledano Grad Varaždin u ovaj se spor između privatnih vlasnika ne treba miješati niti je to preporučljivo.

Uključivanjem Grada u ovaj međuvlasnički problem, ili odnose privatnih vlasnika ja bi kao gradonačelnik abolirao sve radnje i postupke koji su se događali u spomenutih desetak godina s početka dvije tisućitih, a koji i jesu uzrok današnjoj situaciji.

Marlex, koji nije jedini vlasnik navedene čestice, za željenu novu prometnicu kao rješenje problema traži više novaca nego je uplatio za cijeli objekt s uključenom česticom (a koja uključuje i podzemnu garažu, nadzemna parkirališta i cestu). Prihvaćanjem takvog njihovog zahtjeva ja bih kao odgovorni gradonačelnik izdao sebe ali i sve građane koji su u izborima za gradonačelnika birali odgovornost i rad u javnom interesu. Nezamislivo mi je da se na taj način neodgovorno raspolaže javnim, proračunskim novcem. I ne muče me moguće političke optužbe od strane onih koji su stvorili ovakav problem. Ne plašim se niti njihovih anonimnih prijava (u čemu su se prozirno iskazivali više puta u ovih dvije godine od poraza na izborima) za nekakvo pogodovanje u slučaju ovakvog rješenja s nezamislivo visokom cijenom. Za mene je kao čovjeka, ali i kao gradonačelnika, neprihvatljivo i nezamislivo platiti za uski prilaz/prolaz više novaca nego je u stečajnom postupku prodan cijeli kompleks. Jer, otkupom te čestice Grad bi, uz to što bi potrošio oko 1 milijun Eura proračunskih sredstava svih građana, preuzeo obveze i buduće troškove uređenja, održavanja, zimske službe za tu tzv. cestu, a Marlexu bi ostali svi prihodi od prodaje i najma parkirališnih mjesta koje bi ostvarivao. Prevedeno, ta se logika svodi na formulu: obveze Gradu, prihodi Marlexu. Neće proći! Ta nekretninska i špekulantska logika je možda razumljiva nekima, ali meni, a niti našim građanima sigurno nije. U ovim uvjetima kad se zbog inflatornog udara vrlo teško nosimo s problemima velikog porasta troškova održavanja dosegnutog društvenog standarda u našem gradu, kad svaki cent prevrćemo u rukama prije odluke što s njom napraviti, ovakvo bi rješenje bilo i negacija zdravog razuma.

Rješenje sam prepustio struci, a ona je na 3. sjednici Povjerenstva za razmatranje i stručnu analizu zaprimljenih inicijativa za izradu i donošenje prostornih planova odnosno njihovih izmjena i dopuna grada Varaždina održanoj 28. rujna 2023. zaključila da se inicijativa Marlexa ne može prihvatiti na način kako je predloženo u elaboratu investitora te da je potrebno napraviti novi prijedlog preparcelacije koji bi uključio i nova javna parkirališta. Nakon toga, stručna služba je održala sastanak u UO za gradnju i komunalno gospodarstvo i zaključeno je da ‘Zgrada VTC-a’ ima dovoljno parkirališnih mjesta u podzemnim etažama te je struka jednoglasno zaključila da je najbolje rješenje preparcelacija čestice na način da česticu zgrade čini površina građevine uvećana za 1m obodno, a da sva ostala površina bude javno dobro. Možda se to čini kao drastično rješenje, ali ima dosta prednosti: Grad čisti i održava površnu koja je javno dobro, investitor za svoje potrebe ima i više nego dovoljno parkirališnih mjesta, riješeni su svi vatrogasni pristupi te se ne mora sređivati pravo pristupa do garaže na sjevernom dijelu parcele. I to je ono rješenje iza kojeg mogu stati kao čovjek i kao gradonačelnik.

U fokusu

Na sjeveru zemlje policija oduzela više od 100 vozila, a među njima i Porsche Cayenne vrijedan oko 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU međimurska

Izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama 2019. policiji je omogućeno da privremeno ili trajno oduzme vozilo ljudima koji grubo krše prometne propise.

Prema podacima MUP-a u Hrvatskoj je od tada privremeno zaplijenjeno više od 1100 vozila, a čak 215 ih je trajno oduzeto višestrukim počiniteljima teških prometnih prekršaja.

Privremeno oduzeta vozila čuvaju se u prostorima policijskih uprava diljem zemlje. Troškove čuvanja snosi počinitelj. Trajnim oduzimanjem ona postaju vlasništvo države. Takvo vozilo može biti prodano, može biti dodijeljeno određenom tijelu državne uprave ili to vozilo može biti uništeno, saznaje se od MUP-a. Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Cilj te mjere je da se recidiviste odvrati od ponovnog počinjenja najtežih prometnih prekršaja. I struka smatra da to daje rezultate.

Provjerili smo kakva je situacija s oduzetim vozilima na području Policijske uprave varaždinske i Policijske uprave međimurske.

Na području Policijske uprave međimurske u razdoblju od 2019. do 2023. godine, sukladno spomenutoj odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukupno je oduzeto 38 vozila, dok je u 2023. godini oduzeto 12 vozila. Tijekom 2023. godine, od ukupno oduzetih 12 vozila, a radilo se o 11 osobnih automobila i jednom motociklu, trajno je oduzeto jedno vozilo, za četiri vozila još uvijek se čeka odluka suda. Sedam je vozila vraćeno vlasnicima. Za privremeno oduzeta vozila, a koja su nakon provedenog postupka vraćena vlasnicima, postupak je najmanje trajao dva mjeseca, a najduže 12 mjeseci.

Tijekom 2023. godine vozila su se oduzimala zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na samostalno upravljanje (četiri slučaja), upravljanje nakon ukidanja vozačke dozvole (četiri slučaja) i vožnje pod zabranom (tri slučaja).

– Ne postoji neka maraka vozila koja bi se izdvajala po brojnosti oduzimanja, dok je najvrjednije privremeno oduzeto motorno vozilo Porsche Cayenne, proizveden 2021. godine, vrijedan oko 100.000 eura. Spomenuti Porsche privremeno je oduzet u ožujku 2022. godine u Čakovcu od 28-godišnjeg vozača, koji je njime upravljao u vrijeme dok mu je zbog prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem nadležne policijske uprave ukinuta i oduzeta vozačka dozvola. Vozač je uhićen, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona sigurnosti prometa na cestama, doveden je dežurnom sucu Općinskog suda u Čakovcu, Prekršajni odjel. Nakon saslušanja sudac je 28-godišnjem vozaču odredio zadržavanje te je predan u varaždinski zatvor. Porsche Cayenne je nakon provedenog postupka vraćen vlasniku, konkretno jednoj od registriranih leasing kuća u Republici Hrvatskoj – pojasnili su za Regionalni tjednik iz PU međimurske.

Varaždinska županija

Od 2019. godine na području Policijske uprave varaždinske ukupno su 64 vozila oduzeta privremeno, a četiri trajno. Tijekom 2023. godine oduzeto je 36 vozila/osobnih vozila, od čega je sud u jednom slučaju donio odluku o trajnom oduzimanju vozila. U slučajevima privremenog oduzimanja vozila kao sredstva počinjenja prekršaja, sud je dužan donijeti odluku u roku od 15 dana.

Na području Policijske uprave varaždinske vozila su najčešće privremeno oduzeta od vozača koji su već najmanje dva puta pravomoćno kažnjeni za sljedeće prekršaje: upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, upravljanje prije stjecanja prava te upravljanje u vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Osam najtežih prekršaja

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja) koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

  1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,
  2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,
  3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,
  4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,
  5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,
  6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,
  7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,
  8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.
    Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Nastavite čitati

U fokusu

Bilić: Pozivam sve saborske zastupnike sa sjevera da radimo za interese ovoga kraja i ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatni vrtići, brza pruga i sigurnije ceste, razvoj varaždinskog aerodroma, domovi za starije, bolje obrazovanje i zdravstvo bez politike. To su prioriteti za koje ću se zalagati u ovom sazivu Sabora jer smatram da je to moja dužnost i obaveza, poručio je saborski zastupnik i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

Danas je održana konstituirajuća sjednica Hrvatskog sabora, a zastupnik Nezavisne platforme Sjever Dubravko Bilić poručuje da od svih saborskih zastupnika očekuje da se manje bave politikanstvom, a više projektima koje su predstavljali u programima svojih stranaka.

-Nažalost smo u zadnjih nekoliko saziva Sabora imali prilike gledati više besmislica i svađa, galame i sramotnih istupa, a manje konkretnih stvari. Stoga nikoga ne bi trebalo čuditi što ljudi ne da nemaju razumijevanja i interesa za politiku, nego osjećaju otpor – rekao je Bilić. Dodaje kako od svih saborskih zastupnika očekuje da se drže onoga za što su danas prisegnuli.

-Danas smo svi prisegnuli da ćemo svoju dužnost obnašati savjesno i odgovorno, da ćemo se držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te se zauzimati za napredak države. Očekujem od saborskih zastupnika, posebice onih sa sjevera Hrvatske, da se zajedno bavimo projektima u svrhu napretka, te da u ovom sazivu Sabora prioritet bude ono što ljudima ovdje stvarno treba. Stoga sve pozivam da radimo u interesu ovoga kraja i ljudi sa sjevera Hrvatske. Sjever više od dva desetljeća čeka Podravsku magistralu, zaobilaznice i brze ceste od Čakovca, preko Varaždina do Ivanca, čekamo brzu prugu… Čekamo i da nas netko ozbiljno shvati – rekao je Bilić. Na kraju ističe da od projekata za koje se zalagao u kampanji neće odustati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje