Povežite se s nama

U fokusu

“Anticiganizam“: jesu li Romi još uvijek najdiskriminiranija skupina u Hrvatskoj?

Objavljeno:

- dana

Saborska zastupnica Socijaldemokrata Romana Nikolić održala je u ponedjeljak, 30. listopada, predavanje na Filozofskom fakultetu u Osijeku pod nazivom „Anticiganizam“ u kojem je ukazala na problem diskriminacije i marginalizacije te nedostatka integracije s kojom se susreću Romi u Hrvatskoj.

O lošem socijalnom statusu Roma govori porazna statistika da mjesečna primanja smještaju više od 92% romskih kućanstava u rizik od siromaštva, 85% kućanstava koristi socijalne usluge, a trećina Roma živi u ruševnim i neadekvatnim objektima. 70% njih ujedno živi u segregiranim naseljima bez društvenih sadržaja.

Prema rezultatima nedavnih istraživanja o stavovima i razini svijesti o uočena je negativna promjena da sve više ljudi ima predrasude prema Romima. Oni su najdiskriminiranija skupina prema kojoj su sudionici istraživanja izražavali najveću socijalnu distancu.

Lokalni čelnici otežavaju poboljšanje statusa Roma

– Veliku prepreku unaprjeđenju uvjeta stanovanja Roma pružaju jedinice lokalne samouprave. Jasan primjer takvog ponašanja je stav načelnika Općine Kotoriba Darija Friščića kada je u pitanju legalizacija tamošnjeg romskog naselja. Romska zajednica živi bez vlasništva nad svojim zemljištem, a Općina po pitanju rješavanja te problematike ništa ne poduzima. Takvi primjeri nesavjesnog, a ponekad i diskriminatornog ponašanja čelnika lokalnih samouprava samo otežavaju poboljšanje statusa Roma u Hrvatskoj – naglasila je Nikolić.

Romski učenici suočavaju se i s diskriminacijom i segregacijom u obrazovanju. Pučka pravobraniteljica još 2021. godine preporučila Ministarstvu znanosti i obrazovanja da izradi Akcijski plan desegregacije, no to još nije učinjeno. U međuvremenu se praksa izdvajanja romskih učenika u zasebne razrede i dalje nastavlja, naročito u školama u Međimurju.

Vršnjačko nasilje i segregacija u školama su veliki problem

Također, vršnjačko nasilje je prema romskoj djeci i dalje jedan od gorućih problema u školama o čemu je svjedočio slučaj koji se dogodio u jednoj osnovnoj školi u Slavonskom Brodu kada su učenici petog razreda pretukli vršnjakinju romske nacionalne manjine.

– Taj slučaj vršnjačkog nasilja nam je dokazao da Romi da nemaju isti položaj u društvu, da njihova borba protiv diskriminacije, socijalne isključenosti i segregacije započinje još u ranoj dobi. Oni su nepoželjni, a pokušaj zataškavanja tog slučaja predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava – kaže Nikolić.

Smatra kako je od izrazite važnosti promicanje temeljnih vrijednosti prihvaćanja drugačijih od nas, tolerancije i empatije te da bi inkluzivno obrazovanje omogućilo romskoj djeci da ostvare svoje pune potencijale.

– Vlada je u lipnju 2021. donijela Nacionalni plan za uključivanje Roma za razdoblje od 2021. do 2027. godine za koji se nadam da će biti korak k ostvarenju cilja potpune integracija Roma u društvo i iskorjenjivanju diskriminacije, da će omogućiti da se romska djeca obrazuju u integriranim odgojno–obrazovnim ustanovama, te da će pridonijeti zapošljavanju Roma i omogućiti im da više ne živi u siromaštvu – zaključila je Nikolić.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje