Povežite se s nama

Kultura

Varaždin postao prvi grad u Hrvatskoj koji je osvojio titulu UNESCO-vog grada glazbe

Objavljeno:

- dana

Grad Varaždin osvojio je titulu UNESCO-vog kreativnog grada iz područja glazbe, pridruživši se tako odabranom društvu gradova iz cijeloga svijeta koji se nalaze na UNESCO-voj listi kreativnih gradova. Varaždin je time postao prvi grad u Hrvatskoj koji se može pohvaliti ovom titulom.

Službena potvrda o pridruživanju Varaždina UNESCO-voj mreži kreativnih gradova stigla je prekjučer, 31. listopada, na sam Svjetski dan gradova, kada je UNESCO objavio popis od 55 gradova, novih članova Mreže, odabranih na natječaju za proglašenje UNESCO-ova kreativnog grada za 2023. Proglašeni kreativni gradovi prepoznaju važnost održivog urbanog razvoja te se obvezuju jačati ulogu kulture i kreativnosti.

UNESCO-va mreža kreativnih gradova osnovana je 2004. godine kako bi ojačala suradnju s gradovima koji su prepoznali kreativnost kao strateški čimbenik održivog razvoja s gospodarskih, socijalnih, kulturnih i okolišnih aspekata. Mreža sada broji 350 gradova iz više od sto zemalja svijeta i pokriva sedam kreativnih područja: obrte i tradicijske umjetnosti, dizajn, film, gastronomiju, književnost, medijske umjetnosti i glazbu.

Podsjećamo, nakon opsežnih priprema, na inicijativu Turističke zajednice grada Varaždina, koja je uz potporu Grada Varaždina te u suradnji s glazbenim i kulturnim institucijama pripremala kandidaturu, Grad Varaždin prijavljen je krajem lipnja na javni poziv za prijavu na natječaj za proglašenje UNESCO-ova kreativnog grada u 2023. godini kojeg je raspisalo Ministarstvo kulture i medija i Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO. Podršku kandidaturi Grada Varaždina dalo je i Ministarstvo kulture i medija.

Ovaj veliki uspjeh predstavlja vrhunac dugogodišnjih nastojanja i posvećenosti Grada Varaždina u promicanju glazbene kulture i baštine. Varaždin ima dugu i bogatu glazbenu tradiciju, od Glazbene škole u Varaždinu, kao jedne od najstarijih i najuglednijih odgojno-obrazovnih ustanova u Hrvatskoj, koja je odgojila generacije učenika koji su izgradili uspješne karijere, poznatih glazbenika, uspješnih pjevačkih zborova, KUD-ova i ansambala, aktivnih glazbenih udruga, graditelja glazbala, međunarodnih glazbenih natjecanja pa sve do kulturnih glazbenih događanja, koncerata svih žanrova te poznatih festivala s dugom tradicijom. Najpoznatiji među njima su Varaždinske barokne večeri, jedan od najeminentnijih festivala te vrste u svijetu i Špancirfest kao najpoznatiji hrvatski ulični festival.

Turistička zajednica grada Varaždina pak projektom Glazbena subota potiče razvoj lokalne glazbene scene, njeguje glazbene sadržaje uz očuvanje i promociju kulturne baštine te obogaćuje turističku ponudu grada. Glazbena subota, između ostaloga, obuhvaća glazbu na balkonima grada, glazbu na orguljama u varaždinskoj katedrali te nastupe limene glazbe i KUD-ova.
Sve navedeno dalo je dodatnu težinu samoj kandidaturi koja je Varaždin dovela do ove prestižne titule, koja će biti poticaj za daljnji razvoj Varaždina kao središta glazbene izvrsnosti i bogate glazbene tradicije uz poticanje glazbenog obrazovanja, privlačenje umjetnika i ljubitelja glazbe iz cijeloga svijeta te razmjene iskustava s drugim kreativnim gradovima.

Dodajmo ovome da je Turističkoj zajednici grada Varaždina odobren još jedan europski projekt iz programa Kreativna Europa, Green streets of Europe, čija je realizacija službeno počela s jučerašnjim danom.

Riječ je o projektu vrijednom gotovo 335.000 eura, u kojem uz nositelja projekta Helsingør Teater iz Danske, sudjeluju dva partnera iz Portugala i Češke te Turistička zajednica grada Varaždina. Projekt promiče inovativnost i kreativnost kroz četiri festivala partnera, među kojima je i Špancirfest te se bavi problematikom negativnog utjecaja turneja i distribucije umjetničkih programa na okoliš. Projekt traži nove načine povezivanja međunarodnog umjetničkog sektora s lokalnim zajednicama Europe, pridonoseći tako održivijoj budućnosti za umjetnike, festivale i okoliš. Projekt će trajati do veljače 2026. godine, a proračun TZGV-a je gotovo 74.000 eura.

Prema podacima dobivenima od deska Kreativne Europe u Hrvatskoj, Turistička zajednica grada Varaždina jedina je turistička zajednica u Hrvatskoj kojoj su u proteklih deset godina odobrena čak dva projekta iz EU programa Kreativna Europa – People power partnership i Green streets of Europe.

Kultura

Mladi talenti Glazbene škole predstavljaju se publici uz podršku Varaždinskog komornog orkestra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Koncert učenika uz Varaždinski komorni koncert svake se godine već tradicionalno održava na posljednji dan Varaždinskih baroknih večeri i na tradicionalnom, proljetnom koncertu, gdje su učenici Škole u prilici izvest nešto slobodniji program od onog na Festivalu.

Učenici Glazbene škole u Varaždinu posljednji su puta nastupali uz Varaždinski komorni orkestar na Varaždinskim baroknim večerima, a 16. svibnja 2024. godine predstaviti će se zainteresiranoj publici u Glazbenoj školi u Varaždinu i to ponovno uz podršku Varaždinskog komornog orkestra.

Na koncertu će biti zastupljeni gotovo svi odjeli Škole, a mladi umjetnici već s nestrpljenjem očekuju ovaj nastup.

– Nastupiti uz orkestar poseban je užitak i zasigurno događaj koji se pamti za cijeli život te mi je iznimno zadovoljstvo da ćemo i ovog puta biti u mogućnosti pružiti učenicima priliku za ovaj nastup – istaknuo je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.

Ne propustite priliku uživati u nastupu mladih talenta Glazbene škole u Varaždinu u četvrtak 16. svibnja 2024. godine s početkom u 19 sati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu. Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Alternator i varaždinski HNK donose dvije predstave na znakovnom jeziku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nastojeći omogućiti osobama sa senzornim poteškoćama ravnopravnu participaciju u kulturnom životu kroz konzumaciju umjetničkih sadržaja u prilagođenoj formi, Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti „Alternator“ tijekom svibnja u Varaždinu provodi inicijativu “Uključi me kulturno”.

Ovogodišnje izdanje projekta usmjereno je na osobe s oštećenjem sluha, a podrazumijeva izvedbe dviju predstava varaždinskog HNK prilagođenih na znakovni jezik i uz pratnju titlova.

Na Sceni Rogoz HNK-a u Varaždinu, 17. svibnja u 20 sati, moguće je pogledati poetsku dramu Ivone Marciuš pod nazivom “Kisela krv”. Predstava govori o povratku u traumatično djetinjstvo, a donosi obračun triju generacija žena – Mame, Bake i Unuke koje su žrtve patrijarhalnih obrazaca dovedenih do ekstrema te metaforično predočenih krvavim običajem jedne međimurske obitelji – svinjokoljom. Predstavu je režirala Marina Pejnović, a izvode Ljiljana Bogojević, Barbara Rocco i Dea Presečki.

Dva dana kasnije, 19. svibnja u 20 sati, također na Sceni Rogoz, slijedi izvedba nagrađivanog lutkarsko-dramskog projekta Tamare Kučinović za djecu i odrasle “Šapat duše”. Predstava se bavi izbjeglištvom i ksenofobijom kao jednima od ključnih političkih i etičkih problema ovog stoljeća, pritom otvarajući pitanje nejednakosti između protjeranih i onih koji slobodno oblikuju svoju egzistenciju. U predstavi igraju Filip Eldan, Nikša Eldan, Sunčana Zelenika Konjević, Sara Ipša i Marinko Leš.

Projekt “Uključi me kulturno” nastao je u suradnji s korisnicima Udruge gluhoslijepih osoba Varaždinske županije i HNK-a u Varaždinu, a dugoročno nastoji osvijestiti važnost prilagođavanja umjetničkih sadržaja osobama sa senzornim oštećenjima, potaknuti povećanje ponude i dostupnosti prilagođenog repertoara u kulturnim ustanovama te posljedično smanjiti diskriminaciju i potaknuti inkluzivnost i participaciju ranjivih skupina u kulturno-umjetničkim programima hrvatskih gradova.

Uključi me kulturno je na rasporedu 17. i 19. svibnja, 20 sati, Scena Rogoz (HNK u Varaždinu).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje