Povežite se s nama

U fokusu

Kako se hrane naši studenti – imaju pizzomat, za meni plaćaju 86 centi, a mogu platiti i kriptovalutama…

Objavljeno:

- dana

Prije nego što je otvoren studentski restoran u Varaždinu 2014. godine, studenti u Varaždinu mogli su jesti na više lokacija. U sklopu Restorana Raj, Restorana Park i u Restoranu Elektron koji se nalazio u sklopu Elektrostrojarske škole u Varaždinu.

Danas svi studenti i studentice u Varaždinu jedu na jednom mjestu u Studenskom restoranu koji ima 350 sjedećih mjesta, dvije linije i radi punom parom. Dnevno se spravlja 2400 obroka.

– Sve je vrlo dobro organizirano, a najvažnije nam je da su studenti zadovoljni – rekao nam je Ivan Grđan, voditelj prehrane Studenskog restorana.

Zadovoljstvo

U ponedjeljak, 4. prosinca studenti su mogli birati između tri menija.

Prvi meni: grah varivo s ričetom, kobasica, salata i kolač, drugi meni: bistra juha, pečena svinjetina, mlinci, salata od kupusa i jogurt te treći vege meni: krem juha od cvjetače, odrezak od soje, meksička mješavina, zelena salata i kolač.

Uz to još dodatno možete uzeti tri dodatna priloga te tri dodatna komada mesa.

Drugi meni: bistra juha, pečena svinjetina, mlinci, salata od kupusa i jogurt studenti su platili 86 centi.

– Hrana je uvijek dobra. Svinjetina je bila taman pečena, mlinci pravi zagorski ni premasni ni presuhi – rekla je Marija.

– Dobra je hrana. Po obroku potrošim euro do dva. Većinom uzimam dodatno pa ispadne malo skuplje – rekao nam je Nikola, dok je Jan komparirao varaždinsku menzu s drugim u Hrvatskoj.

– Što se tiče menzi u Hrvatskoj, na boljoj razini. Tri do četiri eura potrošim dnevno za ručak i večeru. Veće porcije uzimam pa je malo skuplje – zaključio je Jan.

Zadovoljan je i ravnatelj Studenskog centra Varaždin Nenad Milijaš.

Raznolikost

– Studenti su uglavnom zadovoljni, no žele raznolikiju ponudu jela, više vegetarijanskih, predlažu i vegansku prehranu te prehranu bez glutena, što im ne možemo ponuditi dok se ne promijeni Pravilnik koji je točno propisao koja jela studentski restorani smiju ponuditi studentima. Pravilnik je u fazi izmjene te se čeka sastanak Povjerenstva u kojem i studenti imaju svoje predstavnike – rekao je Milijaš.

Naime, popis jela je propisan Pravilnikom i u njegovom sastavljanju su sudjelovali stručnjaci studentskih centara u Hrvatskoj i Prehrambeno-biotehnolškog fakulteta, a što će iz popisa biti na jelovniku dogovara Lokalno povjerenstvo za kontrolu prehrane studenata u kojem su i studenti.

Za studente se uplatna cijena nije mijenjala, odnosno ostala je ista od 2012. godine kada je Pravilnik rađen. U kunama to znači da meni obrok koji se sastoji od šest sastavnica (juha, kruh, glavno jelo, prilog, salata i desert) košta 22,60 kn od tog student plaća 6,50 kn, a ostalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Tako državna subvencija za meni obrok iznosi 71,24 % a za jela po izboru 50 %.

Cijene

No, u posljednje dvije godine svjedoci smo da su cijene namirnica otišle u nebo.

– Vlada RH je u Mjerama koje je donijela za sprečavanje negativnih učinaka povećanja cijena energenata odobrila dodatnih 20 % na iznos koji ministarstvo uplaćuje (na subvenciju, odnosno na razliku cijene obroka i uplate studenata, što za meni obrok znači 20% od 16,10 kn (22,60 – 6,50) odnosno 3,22 kn). To je još uvijek sveukupno daleko ispod cijene koštanja namirnica, radne snage i energenata, ali je svaka pomoć dobro došla – dodaje Nenad Milijaš.

Također, današnju inflaciju osim trenutnih ratnih previranja uzokovala je i koronakriza.

– U vrijeme lockdowna je 44 radnika u restoranu pripremalo 15-tak obroka dnevno za studente koji su ostali u domu. S obzirom na činjenicu da radnici studentskih centara ne primaju plaću niti materijalne troškove iz proračuna RH, to je bio veliki izazov. Preživjeli smo zahvaljujući rezervama iz ranijeg poslovanja, prihodima Student servisa te komercijalnoj djelatnosti na koju plaćamo porez na dobit kao i privatnici – objasnio je Milijaš.

Naime, u sklopu Studenskog restorana mogu jesti i ostali građani, a ne samo studenti jer restoran ima a la carte ponudu.

– Dobro radimo. Radi se o manjem restoranu od 60 sjedećih mjesta pa je to ograničavajući faktor. Zato imamo razvijenu catering uslugu pa se negativno poslovanje studentske prehrane dijelom pokriva iz komercijalnog poslovanja – dodaje ravnatelj SC-a Varaždin koji otkriva i nekoliko noviteta u prehrani studenata te ujedno i u restoranu.

Budućnost

– Mi svake godine uvodimo nešto novo. Naši studenti već dugi niz godina prehranu plaćaju osim gotovinom i svim platnim karticama, Keks payom i kriptovalutama. Uveli smo i kiosk za automatsko naručivanje i plaćanje pizza te jednostavnih jela tzv. pizzomat, a čim se donese novi Pravilnik omogućit ćemo u suradnji s PBF-om studentima kalkulator nutritivnih vrijednosti i alergena. Bit će i nekih tehničkih novotarija o kojima ćemo obavijesti dati na vrijeme. No, u ovo vrijeme nije najbitnije riješiti pitanje cijena i Pravilnika već iznaći načine kako zadržati radnike i privući nove, kako radnicima osigurati bolja primanja i učiniti ih zadovoljnijim, to je uz zadovoljstvo studenata i gostiju jedan od prioriteta. Bez zadovoljnog radnika nema ni zadovoljnog gosta – zaključio je Milijaš.

U fokusu

Lepoglava: Klima se jako promijenila, a poljoprivrednici se još uvijek nisu prilagodili

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Domu kulture u Lepoglavi u srijedu, 8. svibnja, održan je prvi sastanak partnera u projektu – Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, kojeg provode Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad, kao vodeći partner, te lokalne akcijske grupe Izvor i PRIZAG.

Kako je istaknuto na ovom sastanku, posljednjih godina svjedočimo klimatskim promjenama, koje posebno utječu upravo na poljoprivredni sektor, stoga je cilj ovoga međuteritorijalnog projekta suradnje lokalnih akcijskih grupa – podizanje svijesti poljoprivrednika o utjecaju promjene klime na poljoprivrednu proizvodnju te o nužnosti uvođenja agrotehničkih mjera i novih kultura kojima se ublažava utjecaj klimatskih promjena.

– Ovaj je projekt osmišljen iz potrebe. Svi naime, svjedočimo o klimatskim promjenama, a da se klima doista promijenila u posljednjih 30 godina potvrdila je i studija Državnog hidrometeorološkog zavoda. No, ono što se nije promijenilo su agrotehnološke mjere. Na terenu je vidljivo da naši poljoprivredni proizvođači nisu spremni na te promjene i da im se nisu prilagodili. Ovim projektom nastojimo pokazati kako je promjena klime utjecala na ratarstvo i povrćarstvo u ovom dijelu Hrvatske, gdje su te poljoprivredne grane najzastupljenije, te koje agrotehnološke mjere valja primjenjivati kako bi se ublažile posljedice klimatskih promjena – istaknuo je na otvaranju prvog sastanka o utjecaju klimatskih promjena voditelj ovog projekta, klimatolog mr. sc. Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.

Agrotehničke mjere za ublažavanje utjecaja klimatskih promjena

Tijekom provedbe projekta na pet lokacija, u Bednji, Varaždinu, Ludbregu, Koprivnici i Novom Marofu prikupljat će se vrijednosti temperature tla na 7 dubina i vlažnosti tla na 5 dubina. Na temelju prikupljenih podataka te meteoroloških mjerenja nastalih u zadnjih 30 godina izradit će se sveobuhvatna analiza poljoprivrednih kultura i agrotehničkih mjera kojima bi se ublažio utjecaj klime i povećala poljoprivredna proizvodnja te tako osigurala održivost poljoprivredne proizvodnje sjeverne Hrvatske.

Projekt Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, vrijedan je 136 tisuća i 200 eura, a financiran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (3. Natječaj za provedbu tipa operacije 19.3.2. »Provedba aktivnosti projekta suradnje«).

– Provedbom ovog projekta želimo povezati znanost i praksu, kako bi se naši poljoprivredni proizvođači što brže i bolje prilagodili klimatskim promjenama kojima svjedočimo. I ovog proljeća na području Grada Lepoglave proglašena je prirodna nepogoda zbog mraza, ponovo su pozebli vinogradi i voćnjaci, tako da ove godine nećemo imati oraha, trešnji, marelica, urod u vinogradima će biti ponovo manji. Suočeni smo i sa čestom pojavom klizišta, zbog obilnih padalina, ali i s dugotrajnim sušama. Klimatske promjene nanose ogromne štete našim poljoprivrednicima, ali i svim drugim dionicima na ruralnom području. Ovim projektom zato želimo i kroz provedbu informativno – edukacijskih aktivnosti podići razinu znanja o klimatskim promjenama te načinima za ublažavanje njenih utjecaja na poljoprivredni sektor na području tri lokalne akcijske grupe koje sudjeluju u ovom projektu – istaknuo je Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad i gradonačelnik Lepoglave.

Stare se navike moraju mijenjati

Projekt će se provoditi na području Koprivničko-križevačke županije, Krapinsko – zagorske županije, Međimurske županije, Varaždinske županije, Zagrebačke županije i Grada Zagreba.

– Ovo je vrlo važan i zanimljiv projekt, jer napokon počinjemo ozbiljno govoriti o klimatskim promjenama koje doživljavamo. Klima koja se očito promijenila, promijenila je već puno toga u našim životima, a posebno u životima onih koji žive od poljoprivrede. No, tvrdoglavo ostajemo vjerni starim običajima, a moramo ih mijenjati. Ovaj će projekt pomoći da naši poljoprivrednici osvijeste tu nužnost i da se što bolje prilagode toj velikoj promjeni – rekao je Dubravko Bilić, predsjednik Lokalne akcijske grupe Izvor i gradonačelnik Ludbrega.

O važnosti ovog projekta na prvom sastanku projektnih partnera govorila je i Nevenka Benjak, predsjednica Lokalne akcijske grupe PRIZAG.

– Ovaj će projekt biti od velike koristi ne samo poljoprivrednicima, nego i svim drugim dionicima razvoja na ruralnom području, a pogotovo onima koji kreiraju politike. Klimatske promjene su evidentne i svi im se moramo prilagoditi. Zato je ovaj projekt međuteritorijalne suradnje lokalnih akcijskih grupa, u kojem sudjeluje i LAG PRIZAG, od velike važnosti kako bi se stvorili uvjeti da poljoprivredni proizvođači promijene stare navade i da se prilagode klimatskim promjenama, kako bi u budućnosti ostvarivali veće prinose i kvalitetnije životne uvjete – naglasila je predsjednica LAG-a PRIZAG.

Tijekom provedbe projekta bit će izrađen i mrežni portal, online platforma koja će sadržavati informacije korisne za poljoprivrednike, koje će uključivati i smjernice te savjete za prilagodbu praksi uzgoja, a projektni partneri će organizirati i edukativne radionice za poljoprivrednike o klimatskim promjenama, novim agrotehničkim mjerama i novim poljoprivrednim kulturama. Projekt će završiti u svibnju sljedeće godine, a potom će se održivost projekta osigurati kroz redovnu djelatnost partnerskih lokalnih akcijskih grupa.

Nastavite čitati

U fokusu

Zašto su mirovine manje nego prošli mjesec?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pojedini umirovljenici neugodno su iznenađeni manjim mirovinama na svojim računima nego prošlog mjeseca.

Stoga portal Mirovine.hr podsjeća da je riječ o usklađenjima.

Mirovine se usklađuju dvaput godišnje prema rastu cijena i plaća, u siječnju i srpnju, a u odnosu na prethodno polugodište. Isplata povećanog iznosa isplaćuje se kasnije sa zaostacima, jer Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje čeka podatke Državnog zavoda za statistiku o prosječnoj plaći, koja se za prosinac računa tek u veljači. Nakon toga HZMO donosi službenu odluku o većim mirovinama za ožujak, s isplatom u travnju, pri čemu isplati zaostatke za siječanj ili veljaču, piše Mirovine.hr.

Mirovine su od siječnja povećane za 4,19 posto. Primjerice, ako umirovljenik ima 480 eura mirovine, njegova mjesečna primanja rasla su za oko 20 eura. Njemu je u travnju tako isplaćeno 20 eura više za ožujak, ali isplaćena mu je i razlika za siječanj i veljaču po 20 eura, jer usklađivanje vrijedi od siječnja.

To znači da je u travnju dobio 60 eura veću mirovinu. Na isplati u svibnju, mirovina mu je manja za 40 eura, jer mu se nastavlja isplaćivati povećanje od 20 eura mjesečno, bez 40 eura za siječanj i veljaču.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje