Povežite se s nama

Kultura

Dubravku Torjancu uručena nagrada Ministarstva kulture za najbolja ostvarenja u području prevodilaštva

Objavljeno:

- dana

Redatelj i prevoditelj Dubravko Torjanac primio je na svečanosti u Hrvatskom državnom arhivu nagradu „Iso Velikanović“ za najbolja ostvarenja u području prevodilaštva.

Naime, u 14. godišnjem ciklusu ove nagrade koju provodi Ministarstvo kulture, ovogodišnjom je dobitnicom nagrade za životno djelo proglašena ugledna prevoditeljica Dora Maček, dok je Varaždinac Dubravko Torjanac nagrađen u kategoriji autora najboljeg književnog prijevoda u protekloj godini.

Čestitke im je u svome pozdravnom govoru uputila ministrica kulture dr. sc. Nina Obuljen Koržinek koja je istaknula da je prevoditeljskom radu oduvijek svojstvena zahtjevna uloga stvaranja višeslojnih poveznica među književnostima i uopće vrijednostima pojedinih kultura i civilizacijskih krugova.

– Zahvaljujući njihovu trudu domaća književnost nesputano ide ukorak s najznačajnijim ostvarenjima svjetske literarne scene. Iza tišine prevoditeljeve sobe glasno nam zbore visoko postavljeni ciljevi, intiman stvaralački čin i  snaga prevoditelja koji sebe svjesno ostavlja u sjeni. Dodjeljivanjem ove nagrade iskazujemo poštovanje prevoditeljskoj struci čiji djelatnici, u potrazi za savršenim izričajem, ponekad i godinama revidiraju i dotjeruju tekst svojih prijevoda, nastojeći ga uvijek iznova učiniti vjerodostojnijim izvorniku i bližim senzibilitetu čitateljske publike – navela je ministrica.

Laureatkinja nagrade za životno djelo Dora Maček ovo je visoko priznanje prema mišljenju odbora nagrade zavrijedila svojim „golemim poznavanjem tekstova i njihovog kulturološkog konteksta“ te sposobnošću da čitatelje „vješto i potpuno neautoritativno uvodi u svijet staronordijske književnosti“.

– Ova nagrada znači mnogo jer omogućuje da se Hrvatska spoji s ostatkom svijeta. Moj odnos prema ovom poslu je vrlo jednostavan: prevodim jer mi se to sviđa – rekla je Dora Maček, pohvalivši suvremene hrvatske izdavače koji se usuđuju riskirati s objavom vrsnih knjiga i zahtjevne, visokovrijedne literature.

Dubravko Torjanac godišnju je nagradu, prema mišljenju Odbora, zavrijedio vrsnim prijevodom djela „Brod luđaka“ autora Sebastiana Branta.

Brantov Brod luđaka slovi kao najuspješnija njemačka knjiga prije reformacije. Prvi prijevod bio je onaj latinski iz 1497. godine, po kojemu su nastali brojni prijevodi na žive jezike.

– Prevoditelji su najgori i najbolji čitači, prevoditelji su užasno zadrti čitači, prevoditelji su turistički vodiči kroz neotkrivene teritorije, prevoditelji su još štošta – ali danas želim reći nešto ključno o prevoditeljima, a to je da bez prevoditelja ne bi bilo svjetske književnosti – poručio je laureat Dubravko Torjanac, zahvalivši Ministarstvu kulture i članovima odbora na dodjeli ove važne nagrade.

Odbor koji je odlučivao o nagradama „Iso Velikanović“ djelovao je u sljedećem sastavu: Svjetlan Lacko Vidulić, predsjednik Odbora, Sead Muhamedagić, Dubravka Sesar, Lea Kovács, Marko Kovačić, Vjera Balen-Heidl i Tanja Tarbuk.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje